Close

Mandalorian – opravdu splněný sen každého fanouška původní Star Wars trilogie?

Mandalorian

První epizoda přiletěla spolu s novou službou společnosti Walt Disney a pěkně zčeřila poklidné vody fanouškovské kolonie Hvězdných válek.

A byť se toho v novém seriálu moc nenamluví a hlavní hrdina je správně odměřený námezdní lovec, o akci se rozhodně bát nemusíte! Ba co víc, patříte-li k milovníkům původní trilogie George Lucase, najdete v něm nespočet chvil, které vám vykouzlí nostalgický úsměv na tváři.

DISNEY+

Nový Star Wars seriál vyšel jako hlavní lákadlo streamovací služby Disney+ spuštěné 12. 11. 2019 ve Spojených státech, Kanadě a Nizozemsku. O týden později se služby dočkala Austrálie, Nový Zéland a Portoriko. Evropa si ale bude muset na oficiální start Disney+ ještě pár roků počkat.

Zájem fanoušků o Disney+ je nad očekávání enormní a už nyní sčítá přes 10 mil. uživatelů. Katalog zatím zahrnuje přes 500 filmů a zhruba 7 500 epizod seriálů. Čísla však časem jistě radikálně porostou.

Vizuál hodný takřka filmové produkce

Už na první pohled je vidět, že Mandalorianu bylo věnováno mnoho péče a hlavně peněz. Vysoce kvalitní zpracování je místy natolik dechberoucí, že by se za něj nemusel stydět ani sám George Lucas. Jako divákovi je vám tak hned jasné, že nesledujete laciný pokus vymáčknout ze značky Star Wars pár peněz navíc, ale opravdu poctivou práci odvedenou s maximálním respektem k původní trilogii.

Staré dobré Hvězdné války

Jon Favreau (duchovní otec projektu) nám představuje prostředí Hvězdných válek jako správně temné a špinavé místo, kde by se měl mít člověk maximálně na pozoru. Vizuální stránka ale není jediná, co se na Mandalorianovi povedlo. Své uznání si zaslouží i zapojení staré dobré atmosféry Hvězdných válek v doprovodu známých postav a prostředí, díky čemuž si sledování seriálu užijete na maximum.

Rozporuplná hlavní postava

Mandalorian se v seriálu představuje jako mlčenlivá postava ponořená do vlastních myšlenek. Je vybaven blastery, brněním a ikonickou helmou, kterou si v průběhu celé úvodní epizody ani jednou nesundá. Fanoušci tak přijdou o možnost vidět, že se pod helmou skrývá Pedro Pascal (princ Oberyn ze seriálu Hry o trůny).

Skrytá totožnost Mandaloriana, ale není problém, který nás po celou dobu sledování nepříjemně nahlodává. A byť nám přišlo nastínění prostředí námezdních lovců fantastické, a tak nějak emočně ploché chování hlavního hrdiny chápeme, nijak zvlášť nás jeho postava nezaujala (minimálně prozatím).

Za zmínku rozhodně stojí vedlejší postavy, které diváka nijak neprovokují, naopak si k nim najde cestu jednodušeji než k hlavní postavě. Nechybí například starý dobrý R2D2 i novější BB8, ale také úplně nový droid IG-11 s hlasem Tajka Watiti. K zahození ale nejsou ani lidští parťáci v podobě Nicka Nolteho a Wernera Herzoga, kteří si hraní vyloženě užívají.

Mandalorian stojí za pozornost

Nový seriál z Disney produkce je v začátcích a jeho budoucnost je značně nejistá. Už nyní ale víme, že má obrovský potenciál, který může vyústit v jeden z nejlepších počinů ve světě Star Wars za posledních x let.

Pilotní díl se z 80 % povedl. Perfektně zpracovaný vizuál spolu s velmi zdařilou akcí pobízí ke shlédnutí dalších dílů a netrpělivému čekání, kam nás příběh námezdního jezdce zanese. Ten jako hlavní postava funguje relativně dobře, i když jsme si k němu během sledování seriálu, cestu nijak zvlášť nenašli. Pomyslnou svíčkou na narozeninovém dortu jsou pak milé odkazy na původní trilogii, které udělají radost zejména starší generaci fanoušků Hvězdných válek.