Close

Příběh služebnice útočí na mateřské city více než kdy dříve – Kdy se dočkáme 4. řady?

Příběh služebnice

Streamovací služba Hulu 5. června vyslala do světa hned tři díly dechberoucího seriálu Příběh služebnice. Třetí řada, na kterou rok všichni fanoušci toužebně čekali, však diváky rozdělila na dva tábory. Jedni jsou lehce zklamáni, druzí již teď nadšeně volají po pokračování. A ačkoliv knižní předloha románu Margaret Atwoodové byla vyčerpána už při natáčení první série, seriál dále žije svým životem, a i po pomalejším rozjezdu dokáže chytit za srdce. Hlavní kouzlo třetí řady spočívá v nezlomném mateřském poutu a touze po odboji.

Mateřské city v hlavní roli

Pokud jste ještě seriál Příběh služebnice celý nezhlédli, upozorňujeme, že vám následující řádky mohou děj vyzradit. Naopak pokud jste první dvě řady už viděli, jistě víte o tom, co je hlavním záměrem fiktivního amerického státu Gileád, který je ústředním prostředím všech doposud odvysílaných sérií. Ve třetí řadě však více než kdy dříve děj odehrávající v Gileádu protínají dějové linie ukazující život v Kanadě, kam se podařilo uprchnout služebnici Emily (Alexis Bledel) a Junině kamarádce Moiře (Samira Wiley). Paralelní dějové linky nám ukazují jejich staronový život na svobodě a odhalují péči o malou Nichole, po které stále touží její gileádská matka Serena (Yvonne Strahovski). Rozbouřené mateřské city a trýzeň po odebraných dětech jsou vlastně hlavní esencí nových epizod a jsou příčinou všech následujících událostí.

Foto Hulu / George Kraychyk

Mistrovské herecké umění Elisabeth Moss

Silné mateřské city doprovází touha po odboji. Vzdor je znatelný v každé epizodě a v závěru série vrcholí. Elisabeth Moss představitelka June svoji roli hraje výborně a zcela věrohodně. Proměna, kterou si prošla od svobodné ženy po hlavní aktérku a někdy až apatickou a necitlivou osobu, je neuvěřitelná. Její tvář dokáže vyjádřit stovky emocí a měnit je lusknutím prstů. Toho ostatně ve třetí řadě využili kameramani, kteří se zdlouhavými záběry na obličej June rozhodně nešetřili. Třetí řadě seriálu je také vyčítána pomalejší dynamika a nedostatek zápletek. Některé scény působí dokonce nudně a zbytečně. Posledních několik dílů však tyto nadbytečné scény bryskně vynahrazují, stejně tak jako výborná volba hudby v pozadí.

Kdy se dočkáme 4. řady seriálu Příběh služebnice?

Jak to s June dopadlo a zda byla za své konání ve třetí řadě potrestána, se pravděpodobně dozvíme ve 4. sérii. Tvůrci již pokračování seriálu oficiálně potvrdili, nicméně přesné datum nebylo stanoveno. Návrat seriálu The Handmaid’s Tale ale můžeme předpokládat v období mezi dubnem a červnem 2020, neboť právě první dvě série byly vysílány v dubnu a třetí v červnu. Kolik sérií můžeme očekávat celkem, je ale ve hvězdách. Příběh služebnice se bohužel řadí k seriálům, jejichž hlavní téma se rychle vyčerpá a další natahování může být jen na škodu. Naštěstí zajímavou zápletku seriálu může zajistit jak řešení problému s toxickým odpadem po jaderné katastrofě, kde se pracuje v tzv. koloniích, tak vyrovnávání se v životě na svobodě s traumatem způsobeným Gileádem, což bylo v seriálu již lehce naznačeno. Třetí série totiž odhalila, jak posttrauma zvládá Emily a jaké následky si s sebou nese po letech strávených v trýznivém prostředí.