Close

Seriál ÉLITE představí středoškolskou smetánku a odkryje motiv tajemné vraždy

Elite

Seriál ÉLITE představí středoškolskou smetánku a odkryje motiv tajemné vraždy

Po roční odmlce přichází Netflix s pokračováním španělského seriálu Élite. Udržel si svou atraktivitu i v druhé sezóně, nebo u něj budete jen mrhat drahocenným časem?

Teen thriller ve středoškolském prostředí

Seriál vás zavede do prostředí elitní střední školy, navštěvované zhýčkanou mládeží s tolika problémy, že by z toho nejeden dospělý jedinec raději spáchal sebevraždu. Zápletka příběhu se ale začíná rozvíjet teprve ve chvíli, kdy se do školy dostanou tři děti z chudinské čtvrti, které jsou pro svůj původ svými bohatými spolužáky samozřejmě ihned označeny za černé ovce.

Záhadná vražda

Důvod, proč o seriál zavadit pohledem, tkví ale v něčem jiném, než ve sledování společenských rozdílů a těžkého života tří vyvrhelů. Je to především tajemná vražda, která se během seriálu začne postupně rozplétat. Skvěle funguje i anonymita zavražděné/ho, jež je odkryta až v posledních minutách na konci série.

Élite se tak z obyčejné teen středoškolské podívané stane zajímavým honem na vraha, o jehož identitě získáváme informace skrz flashbacky hlavních postav při výsleších na policejní stanici.

Snesitelné postavy bez výjimečnosti

Základ seriálu je ale postaven na vztazích mezi hlavními postavami, jež jsou zároveň hlavními podezřelými z vraždy. A jelikož se jedná o adolescenty, určitě si dokážete představit, jak pevné a spolehlivé tyto vztahy jsou.

Obecně nemůžeme aktérům seriálu nic zásadního vytknout. Nejen, že se na ně „hezky kouká“, jejich herecké výkony jsou rovněž snesitelné, a tak se nemusíte bát, že vás po čase sledování z někoho začne bolet hlava.

Zároveň nás ale mrzí, že jsme si ani s postupujícím dějem nemohli k žádné postavě vybudovat jakýkoliv vztah, a proto nás ani závěrečné odhalení totožnosti zemřelé/ho nijak nevyvedlo z míry. Vztahové zápletky jsou navíc místy otravné a odvádějí pozornost od toho nejzajímavějšího, vyšetřování vraždy.

ÉLITE série baví, ale nepřináší nic nového

Ve zkratce můžeme o novém seriálu napsat to, že se jedná o celkem povedené dílo se zajímavou zápletkou, díky níž jej nejspíš budete sledovat až do konce. Postavy vám nebudou nijak vadit, ale zároveň si k nim ani nevybudujete příliš silné pouto, takže vás konečné odhalení totožnosti zavražděného z křesla nezvedne. Celkově Élite není špatný, čerpá z okoukaných motivů, které fungují, ale zároveň na obrazovky nepřináší nic nového. Pokud ale trpíte frustrací z čekání na jiný váš oblíbený seriálový titul, Élite vám může posloužit jako krátkodobá úleva.

TIP NA ZÁVĚR: Élite je hraný ve španělském znění, a byť se najdou diváci, kteří tuto změnu uvítají, nám od začátku dělalo její poslouchání velké obtíže. Seriál naštěstí nabízí možnost změnit španělský dabing na anglický.