Close

Terminátor: Temný osud

Terminátor 6

Terminátor je pro mnohé fanoušky klasika osmdesátých a devadesátých let. Oznámení nového, v řadě šestého dílu, vzbudilo v mnohých z nás ostražitost s malou špetkou naděje, to když se k poslednímu filmu přihlásil jeho původní tvůrce, James Cameron. Ten sliboval dějovou návaznost na první dva díly a pomyslné vymazání zbylých, ne zrovna povedených filmů. Napětí a očekávání se zvýšilo o to víc, když se o Temném osudu začalo hovořit jako o restartování značky.

Podařilo se Millerovi vzkřísit starého dobrého Terminátora, nebo mu s posledním filmem definitivně zatloukl hřebíky do rakve?

Děj, který nevyjede ze zajetých kolejí

Pokud patříte mezi ty, kdo Terminátora 1 a 2 viděli snad stokrát a zbylé díly z povinnosti aspoň jednou, nebude pro vás děj ničím překvapivým. Jako obvykle tu máme na jedné straně zlého terminátora, tentokrát mexického původu, který přicestoval z budoucnosti do roku 2019, aby zabil Dani (charakterově podobnou původní hrdince Sarah Connor). Na straně druhé nám pro změnu nepřiletí další terminátor, ale upravená vojačka jménem Grace, jež má za úkol Dani chránit. Od toho momentu se nám rozbíhá klasická hra kočky a dvou myší, jež po cestě narazí na opravdovou Sarah Connor a společně se vydají najít někoho, kdo by zlému robotovi jednou pro vždy zatnul tipec.

Ano, řeč není o nikom jiném, než o starém dobrém T-800 (Arnold Schwarzenegger)! Kdo by si ale myslel, že se stane Arnold hlavní dějovým tahákem, bude na omylu. T-800 se objeví až v druhé polovině filmu a nutno říci, že jde jeho absence v průběhu stopáže značně cítit.

Těžkopádné tempo, jež poslední třetina nevytrhne

I když se Terminátor: Temný osud jeví jako primárně akční snímek, od něhož byste čekali akci střídající akci (což dostanete pouze v první třetině), jeho tempo uprostřed začne nemilosrdně upadat a nezachrání jej ani poslední opravdu povedená třetina.

Vzato kolem a kolem je pak film, po režisérské i scénáristické stránce, nemalým zklamáním, přičteme-li ke všemu fakt, že jej v rukách měl sám James Cameron osobně.

Povedené postavy kompenzují slabý příběh

Poměrně nudnému ději přišlo na pomoc zdařilé herecké obsazení. Za nás dostává jedničku Sarah Connor (Linda Hamilton), jež se vrací do své role z osmdesátých let. V průběhu příběhu podává ukázkové výkony a její postarší věk dává Terminátoru lichotivý šmrnc. Spolu s ní si pochvalnou známku zasluhuje i T-800 (Arnold Schwarzenegger), který, byť ho má v novém filmu pramálo, dokáže svůj prostor vytěžit na maximum, a scény s ním se tak pro diváka stávají extrémně atraktivní, a to jak po stránce akční, tak dramatické i komediální.

Samotnou kapitolou jsou pak nové postavy, jež vyloženě nerozčilují a nechávají původní hrdiny ikonicky zářit. Jako zlý terminátor se zde objeví Gabriel Luna, kterému role záporného hrdiny celkem sedla. I když jsme z něj v průběhu trailerů neměli úplně dobrý pocit, dokázal nás přesvědčit o opaku. No, a nakonec tu máme Grace (Mackenzie Davis) a Dani (Natalie Reyes), jež jsou Achillovou patou celého snímku. Ne, že by jejich výkony byly natolik příšerné, rozhodně ale nedrží tempo s ostatními postavami příběhu.

Povedené bojové sekvence

To, co se snímku jednoznačně povedlo, je technické zpracování. Efekty jsou zde opravdu fantastické a některé bojové sekvence dokážou diváka přilepit k obrazovce. Poslední třetina se navíc nese v ďábelsky rychlém tempu, kdy akce střída akci. Ty jsou vedené všude – na souši, ve vodě i ve vzduchu! Na řadu přijdou vrtulníky, letadla, těžký arzenál i souboje tělo na tělo. Takhle skvělé zakončení nás bavilo po celou dobu a byla obrovská škoda, že si to všechno snímek nechával prakticky až na konec.

Temný osud vyvolává rozpaky

Patříte-li mezi fanoušky kultovní ságy Terminátor, určitě se snímku nevyhnete. Bohužel na otázku, jestli se podařilo značku oprášit a přivést zpátky na výsluní, bychom museli odpovědět – ne.

Nový Terminátor: Temný osud po dějové lince nepřináší nic nového. A když už něco nového přinese, nejedná se o nic pozitivního (po pár minutách dokáže podrýt vše, na čem stavěly původní dva díly). Slabý příběh se snaží zachránit poměrně silné postavy, hlavně Sarah Connor a T-800, a vlastně jen díky nim budete odhodláni dodívat se až do konce.

Technická stránka filmu se povedla na výbornou, závěrečná akční sekvence je opravdu fantastická, což nás vede k závěru, že jako akční film je Temný osud skvělý nadprůměr – bohužel jako Terminátor těžký podprůměr.