Close

5 tipů, jak zlepšit zdraví mozku a zvýšit mentální výkon

Kde mám ty klíče a kde telefon? Za těmito výpadky mohou stát běžné problémy, jako je nepozornost nebo velmi hektický den. Více se však týkají určitých problémů s pamětí. Jak stárneme, tak i náš mozek se stává méně efektivním a začíná hůře vstřebávat a zaznamenávat nové informace.

Naštěstí existují způsoby, jak můžeme zlepšit správné fungování a zdraví svého mozku. V tomto seznamu se dozvíte o pěti základních věcí, které když zařadíte do svého života, uvidíte velký rozdíl ve vašem mentálním výkonu.

Pravidelné cvičení, procházka v parku, práce na zahradě, čtení, meditace a další aktivity mohou udržovat váš mozek zdraví, dobíjet baterie a povzbuzovat mozkovou činnost.

1. Pravidelné cvičení

Výzkumy ukazují, že aerobní cvičení zvyšuje průtok krve do mozku, což zlepšuje neurokognitivní funkce a může snížit riziko duševních chorob, jako je demence.

Snižuje také riziko vysokého krevního tlaku a srdeční choroby. Fyzická aktivit také snižuje stres a podporuje duševní zdraví a psychickou rovnováhu. Už pouhá dvacetiminutová procházka každý den vám pomůže zlepšit zdraví a správné fungování mozku.

2. Dostatečný spánek

Spánek je důležitý pro spousty aspektů zaměřující se na zdraví fyzické ale i duševní. Nedostatečný odpočinek se odrazí na fungování mozku, kdy váš mozek bude pomalý. Myšlení vyžaduje značnou energii, protože i když přemýšlíte tak spalujete kalorie. Pokud jste velmi unavení a nemáte dostatečný spánek, váš mozek nebude mít z čeho čerpat energii, aby mohl správně fungovat. V průběhu času se to může podepsat i na duševním zdraví.

3. Sociální vztahy

Izolace člověka patří mezi nejhorší tresty. Váš mozek najde potěšení a pocit bezpečí, když je sociálně propojen s jinými lidmi. Nemyslíme teď vztahy založené na kvantitě, ale na kvalitě. Zapracujte na kvalitě vašich sociálních vztahů, važte si lidí, kteří jsou tu pro vás.

4. Vyvážená strava

Zdraví a vyvážený jídelníček je součástí zdravého života. Nadbytek konzumace cukrů může být spojen s kognitivním poklesem a může zapříčinit i ztrátu paměti. Sice nám dává rychlý pocit potěšení, kterou si náš mozek myslí že potřebuje, ale ve skutečnosti to nepotřebuje.

5. Drogy a alkohol

Vyhýbání se drogám a alkoholu je důležitou součástí, aby váš mozek správně fungoval. I společenské pití má dlouhodobé negativní účinky na zdraví mozku.

Jak podpořit správnou funkci mozku?

Čtení
Tréning pro vaši mysl, zvyšuje vaše kognitivní schopnosti a umožňuje vám přemýšlet a řešit problémy. Nemáte co číst? Podívejte se na naše tipy na knihy, které stojí za to.

Tanec a hudba
Přináší pocit radosti, potěšení a přináší dobrou náladu. Dokáže vás uvolnit a okamžitě do vaší mysli pronikne více pozitivních myšlenek.

Meditace
Založena na uvolnění myšlenek a pocitů, které vás táhnou různými směry. Umožní vám se vnitřně stabilizovat, zbavit vás myšlenek a pocitů. Vyzkoušejte různé techniky založené na meditativních technikách, které zklidní mysl a uvolní tělo.

Přečtěte si také