Close

Etiketa vyšší společnosti aneb chovejte se jako dáma!

Chovej se jako dáma

Být opravdovou dámou neznamená jen slušné oblečení, upravený zevnějšek a luxusní boty. Mnohem více to vyžaduje příkladné chování. Už se vám někdy stalo, že jste na vás na veřejnosti lidé divně koukali? Možná jste se dopustila nějaké faux-pas a to elegantní ženy zkrátka nedělají!

Znáte svou míru?

Jedním z prvních bodů na našem listu bude určitě alkohol. Pokud jde o setkání s lidmi, kteří nejsou vyloženě vaši blízcí přátelé, rozhodně si nedávejte více než jednu sklenku vína. Vypijete-li jich během pár chvil několik, budete působit přinejmenším nezdvořile.

Jste najedená?

Dostala jste pozvání na večeři nebo pracovní oběd? Pak vám musí být jasné, že hlavním cílem takového setkání bude konverzace. Jídlo je v tomto případě pouze příjemný doplněk. Nechcete přeci strávit celou dobu s rukou v košíku na pečivo, že? Budete-li najedená tak akorát, pohodlně zkonzumujete nachystané jídlo a mnohem lépe si celou atmosféru a setkání užijete.

Co nesete hostiteli?

Jste pozvaná na návštěvu ke svým přátelům, šéfovi, nebo na společenskou událost? Nikdy nechoďte s prázdnou. Je to velice neslušné. Ale pozor, s aromatickou svíčkou nebo podobným „bytovými dekoracemi“ rozhodně u spousty lidí nezabodujete. Raději proto vsaďte na lahev dobrého vína, či šampaňského. Pro ženu kupte řezanou květinu, nebo přineste dobrou bonboniéru.

Kde je váš telefon?

Mobilní telefon je každodenním doplňkem každého z nás. Rozhodně ho ale nevytahujte na společenské akci. Jeho zvonění a pípání je pak zcela nepřípustné. Mobil nepatří na stůl. Ponechte jej ztlumený, nebo raději vypnutý ve své kabelce.

Chodíte včas?

Pozdní příchody jsou problémem mnohých z nás. Svou včasnou přítomností dáváte protějšku najevo, že si ho vážíte a ceníte si času, který vám je ochotný věnovat. Toto pravidlo platí jak o mužích, tak o ženách. Nechoďte pozdě!

Jaký je váš slovník?

Elegantní dámy se nevyjadřují jako dlaždič. Vyhýbají se informacím typu: “Jdu na záchod.” Existují mnohem uhlazenější, abstraktnější sdělení, jejichž obsah si každý okamžitě domyslí: “Omluvte mě prosím na chvíli.” Neshazujte svůj význam nevhodnými vyjádřeními.

Vyhýbáte se zlozvykům?

Mezi nepřitažlivé a naprosto neženské vlastnosti patří lupání kloubů na rukou nebo krku, hraní si s vlasy či neustálé uhlazování oblečení. Děláte takové věci často? Pak možná působíte nervózně, nejistě a třeba i trochu znuděně. Snažte se svých zlozvyků zbavit, nebo je alespoň omezte.

Co dáváte na internet?

Kolik lidí už vidělo váš plný dekolt na sociálních sítích? Kolikrát jste se vyfotila ve spodním prádle nebo v plavkách ve vyzývavé pozici? Takové chování rozhodně není sexy. Velmi jím snižujete svou úroveň. Ukazovat svou kůži není trestné, ale otázka zní, jakým způsobem to děláte.

Jak se oblékáte?

Příliš upnuté oblečení, hluboký výstřih nebo sukně končící sotva pod hýžděmi nejsou ideální kousky pro elegantní dámu. Je to stejný případ, jako v předchozím bodě. Zbytečně nesnižujte svou důstojnost. Buďte krásnou ženou se zdravým sebevědomím. Nemáte přeci zapotřebí se takto ukazovat a ponižovat.

Máte správné držení těla?

Ani dokonalá znalost etikety a krásné oblečení nestačí. Být opravdovou dámou dá práci, že? Držení těla je důležitým prvkem celého vašeho vzezření. Hrbíte se nebo nejistě klopíte hlavu? To všechny vaše dosavadní snahy zaručeně zmaří.

Jak nakládáte se svým soukromím?

Pohádala jste se se svým partnerem? Nebo vás rozčílil někdo jiný? Není nutností hlásit to hned každému na potkání. Můžete se svěřit své nejlepší kamarádce, ale nikdy podobné záležitosti netahejte na veřejnost. Vůči druhému člověku je to nefér. Než abyste se pouštěla do vášnivého vyprávění, dejte si své problémy raději do pořádku. To samé platí i o drbech a podobných nešvarech.

Přečtěte si také