Close

Hygge, lykke a lagom: Severské koncepty na šťastný život!

Hygge, lykke a lagom - umění šťastného života

Kdy jindy se vám naskytne taková příležitost na chvíli se zastavit a načerpat vnitřní síly než za současné situace, která panuje ve světě? Možná už nikdy. A právě proto je toho potřeba využít.

Přece jen nás k tomu již od roku 2017 nabádá celosvětově úspěšná kniha Hygge následovaná dalším knižním bestsellerem zvaným Lykke. Obě knihy jsou zpracovány na základě studií a statistik, které sestavil ředitel Institutu pro výzkum štěstí Meik Wiking. Ten podle výzkumů označil obyvatele severských států za nejšťastnější na světě a prozradil, jak to tito lidé vlastně dělají. Od té doby se koncept spokojeného života snaží ve svých domácnostech zavést lidé především po celé Evropě. Pokud se k nim chcete přidat i vy, protože cítíte, že byste potřebovali dobít vnitřní baterky, je nejvyšší čas tento fenomén trochu blíže prozkoumat a něco si z něj odnést. Tak pojďte na to!

Hygge: Štěstí objevujte v každodenních maličkostech

Dánské slovo hygge nelze do českého jazyka jednoslovně přeložit. V angličtině se mu však nejvíce podobá výraz „chill“, pod kterým si mnozí z nás představí pohodu a nic nedělání. A ačkoliv hygge opravdu souvisí s odpočinkem, jeho význam je mnohem širší. Především znamená nalézání štěstí v obyčejných věcech a maličkostech, ve vytváření útulného prostředí a ve vnímání příjemných věcí, které nás obklopují a těší.

Hygge může být pro každého z nás něco jiného. Pro jednoto je to večerní posezení s rodinou u večeře, pro jiného zase relaxace u dobrého čaje s knihou v ruce. Hygge je zkrátka příjemný životní styl, který napomáhá zbavit se stresu a posilovat psychické zdraví. Jak sám autor knihy Hygge – prostě šťastný způsob života říká, jde o to nechat starosti za hlavou a dělat to, co vám je příjemné. Stačí si například po příchodu domů z práce zapálit aromatickou svíčku, dopřát si bublinkovou koupel, otevřít si dobré pití nebo usednout ke krbu a kochat se výhledem z okna.

Lykke: Cesta za štěstím

Lykke jako koncept šťastného života je oproti hygge trochu sofistikovanější. Hygge totiž možná nevědomky děláte každý den a ani vás to nestojí příliš úsilí, zatímco lykke se dost možná snažíte vybudovat celý život. O co vlastně jde? Lykke je dánské slovo pro štěstí, které souvisí se šesti zásadami. Ty, pokud se budete snažit dodržovat, dozajista povedou ke šťastnějšímu a spokojenějšímu životu. Jenže držet se těchto zásad není vždy tak jednoduché…

  • Naslouchejte druhým – pěstovat empatii se vždycky vyplatí. Pokud budete druhým naslouchat a budete k nim laskaví, budete mít šťastnější život. I ostatní se k vám totiž začnou chovat mile a když budete potřebovat, vždy vám všichni rádi nabídnou pomocnou ruku.
  • Důvěřujte – toho, že je důvěra důležitá, si je vědom snad každý. Jen málokdo ale opravdu důvěřuje. Oproti Dánům nebo Švédům totiž za vším neustále něco vidíme. Za každým činem, chováním, vyřčenou větou spatřujeme mnohem více, než kolik toho doopravdy je. Pokud se od toho dovede oprostit, budete lehčí, neboť vás bude tížit méně starostí a štěstí se zanedlouho dostaví.
  • Sbližujte se – poznávat nové lidi a sbližovat se více s těmi, které již známe, představuje skvělý krok na cestě za štěstím. Stačí, když si uděláte čas na rodinné večere, které budou probíhat bez rušivých elementů, poznáte své sousedy nebo zavedete páteční dýchánky s kamarády.
  • Buďte pozitivní – pozitivní myšlení jde ruku v ruce se zdravím. Všimněte si, že usměvavé lidi ve vašem okolí jen málokdy skolí nějaká nemoc a pokud ano, mnohem rychleji se z ní dostanou. Snažte se proto také pohlížet na svět s úsměvem.
  • Odměňujte se za odvedenou práci – bezcílné rozhazování peněz nikdy nevede k dlouhodobé radosti. Mnohem lépe uděláte, když se odměníte nějakou maličkostí za odvedenou práci.
  • Vytvořte si vlastní pravidla – stanovte si ve svém životě taková pravidla, která vás budou dělat šťastnými. Mějte ale na paměti, že se tato pravidla mají týkat jen vás a nemají zasahovat do života druhých.

Lagom: ani málo, ani moc

Lagom lze hezky česky přeložit jako: „Všeho s mírou“. Jde o nalezení rovnováhy mezi prací a rodinou, koníčky a povinnostmi i například luxusem a skromností. Lagom se totiž týká všeho kolem nás, včetně vybavení domácnosti, šatníku, vztahů, aktivit a podobně. Pokud tedy chcete žít více po stylu lagom, snažte se najít rovnováhu v tom, co děláte, co kupujete či třeba jíte.  Tento směr se mimochodem velice podobá tomu, když se někdo snaží žít více podle zero waste nebo pokud usiluje o vytvoření udržitelného šatníku.

Šťastnou atmosféru ve stylu hygge si můžete vytvořit i doma

Nejlepší na tom je to, že abyste byli spokojení, nemusíte nikam cestovat. Všechny výše popsané koncepty štěstí se vám do běžného života budou mnohem snáze aplikovat v příjemném prostředí domova. Doma si tak můžete vytvořit svůj koutek, anebo naopak vylepšit společný prostor, kde trávíte s rodinou nejvíce času. Vždyť přece jen jde o to, sdílet své štěstí s ostatními.

Hygge se v interiéru projevuje typickým skandinávským stylem, z něhož sálá bezpečí a hřejivá atmosféra. A jak už bylo řečeno, hygge je především o maličkostech. A tak se právě i v interiéru vyznačuje drobnými dekoracemi, jako jsou svíčky, svícínky, vázy, deky nebo polštářky. Ve vaší domácnosti by také nemělo chybět něco z přírody. Až se tedy vydáte na procházku, přineste si s sebou do vázy větvičky nebo kamínky. Pokud však hledáte něco sofistikovanějšího, pověsit si na zeď můžete například dřevěný vyřezávaný obraz.

Přečtěte si také