Close

Koupit vlastní nemovitost, nebo žít v pronájmu?

Otázku bydlení řešíme všichni. Každý Čech si přeje většinou vlastní bydlení, ať už se jedná o byt či dům. Vlastnit nemovitost je záležitost zajištění, bezpečí a perspektivy. Může si ale dovolit vlastní byt každý? Pro koho je vhodnější pronájem a kdy popřemýšlet o bytu jako investici do budoucna?

Osobní vlastnictví

Obecně platí, že byt v osobním vlastnictví má pro člověka větší přínos. A ten největší a nejdůležitější důvod, proč si byty kupujeme, je pocit jistoty, že pro sebe a svou rodinu máme domov, který je jen náš. Můžeme si v bytě dělat úpravy, udělat rekonstrukci a přetvořit si naše hnízdečko k obrazu svému. Takové bydlení je vhodné pro ty, kteří myslí na budoucnost a plánují se usadit.

Porostou ceny bytu?

Hodně lidí čeká na to, až se byty zlevní. Až poté je plánují koupit. Bohužel situace je taková, že se neočekává žádné zlevnění bytů. K poklesu ceny většinou není důvod.

Vezměte si například takové bydlení v Praze. Je to oblíbená lokalita, kde je především spousta zaměstnavatelů a škol. Lidé se sem nejčastěji stěhují za prací, nebo za studiem a byty jsou zde hodně žádané. V Praze je také hodně kulturního vyžití, různé památky, přednášky a koncerty lákají především turisty. Díky tomuto důvodu jsou v Praze oblíbené především krátkodobé pronájmy.

V poslední době jsou ale oblíbené koupě bytu za účelem investice. A v Praze se to vyplatí dvojnásob. Vypadá to možná složitě, ale je to jednodušší, než si myslíte. A v budoucnu vám bude byt už jenom vydělávat. Můžete si tedy za vaši hypotéku koupit byt, nastěhovat si do něj nájemníka na pronájem, který vám může splácet jak část hypotéky, tak energie bytu. Po splacení hypotéky vám zůstává slušný pasivní příjem.

Život v pronájmu

Pro snílky, cestovatele, dobrodruhy a lidi, kteří žijí přítomným okamžikem, je pronájem skvělou volbou. Víte, co je na něm nejlepší? Není to závazek, který vás tíží. Můžete se ze dne na den rozhodnout, že vás to v malé vesnici nudí a chcete bydlet blíže centru Prahy, abyste mohli nasávat vůni místních kaváren a večer se potulovat stověžatou matičkou a mít to blízko domů. Většinou počkáte 2 měsíce na konec výpovědní doby u smlouvy a ihned se můžete odstěhovat na jiné vysněné místo. Takové bydlení je vhodné pro lidi, kteří se cítí rádi svobodní a je pro ně v životě důležitá možnost volby.

Odpovězte si na otázku: Co v životě chci?

Pokud stále váháte, jestli byt koupit či pronajmout, odpovězte si na pár otázek.

  • Mám stabilní příjem?
  • Budu chtít měnit v nejbližší době práci?
  • Chci v blízké době založit rodinu nebo ji už mám?
  • Chci stabilní zázemí, které mám jisté?
  • Plánuji v nejbližších letech cestovat?
  • Nastal čas, abych si vybral místo, kde budu žít celý život?
  • Proč chci bydlet v bytě?

Žádná odpověď není správná ani špatná, každý má v daný okamžik svého života jiné priority. Pro toho, kdo chce mít jistotu, nebude pronájem vhodný. Pro člověka, který nevydrží na jednom místě déle jak půl roku, není správnou volbou koupě bytu.

Věděli jste, že hypotéku můžete čerpat až za pár let?

Už se vám stalo, že jste si chtěli koupit byt, procházíte inzeráty a narazili jste na váš domov snů? Nádherný prosluněný světlý byt v tiché okrajové části Prahy. Podkroví přímo vybízí k dětskému pokojíku a velký balkon zase k vaší ložnici. Jenomže než se dostanete na prohlídku, už je fuč.

Znáte pojem odložené čerpání? Jedná se o hypotéku, kterou můžete použít klidně i za rok, prostě tehdy, až najdete opravdu váš vysněný byt. Je to elegantní řešení, kdy nemusíte být ve stresu, že vám nepřistály ještě peníze na účet, protože hypotéka se nevyřídí ze dne na den a váš byt už někdo vyfoukl.

Jak to funguje? Zažádáte si o hypotéku a klidně si ji můžete nechat na vedlejším účtu, kde na vás bude čekat. Mezitím si můžete udělat průzkum a podívat se, jaké byty se nabízejí ke koupi.

 A pokud je toho na vás moc a nevíte, jak hledat? Ideální variantou je realitní společnost, která vám pomůže byt najít, tak aby vám vyhovoval do nejmenšího detailu. A když si ještě nastavíte tzv. hlídacího psa na stránku realitní agentury, bude vás upozorňovat na byty s nastavenými parametry a vy si už jen vybíráte z toho, co je vašemu srdci nejbližší.

Hodně štěstí při výběru vaší nemovitosti!

Přečtěte si také