Close

Nice girl syndrom – Proč se vyplatí nemít ve vztahu svatozář?

Nice girl syndromem trpí více žen, než si možná myslíte. Už od malička si hrajeme s panenkami. Ve školce nás nabádají k tomu, že to nejvíc, co můžete v životě dokázat, je být dokonalá manželka. Pamatujete, jak jste si hráli v malé dřevěné kuchyňce a chystali jste večeři, protože potřebujete nakrmit svého manžela a děti? Nebo jak vaše panenka Barbie chodila cvičit, jedla jenom salát a snažila se být vždy strašně cool a dokonalá pro svého Kena?

Možná si to neuvědomujeme, ale už od mala nám jsou vštěpovány hodnoty a synonyma pro ženu jako věrnost, oddanost, upravenost, vstřícnost, loajalita a tolerantnost. Může být, ale žena na svého partnera až příliš hodná a vztah tímto zničit?

Sami sobě otrokem

I když se nice girl syndrom zdá jako skvělá věc, není tomu zdaleka tak. Ženy, které tímto syndromem trpí jsou většinou uvězněny ve svém vlastním těle a jsou sami sobě otrokem. Pro partnera by se rozkrájeli a pro okolí vlastně taky, snaží se být pro svou druhou polovičku až příliš dokonalé. Ženy jsou tohle schopny unést jen ve filmu. V reálném životě to bohužel nejde, takové ženy jsou nepoužitelné pro život. Jejich chování není přirozené, nejsou sami sebou, jenom si hrají na dokonalou představu pro svého partnera i okolí.

Jak poznáte, že trpíte nice girl syndromem?

  • Souhlasíte se vším, co váš partner navrhne nebo chce? Zkrátka neumíte říkat NE.
  • Necítíte se dost dobrá manželka, matka ani kamarádka? Stále máte pocit, že můžete být lepší.
  • Ve vztahu nejde o vás. Do popředí stavíte partnera, jeho potřeby a priority? Vaše emoce odsouváte na vedlejší kolej?
  • Nehádáte se? Nemáte rády konflikty, protože je berete jako svoje selhání. Snažíte se ve všem vyjít své drahé polovičce vstříc a zařídíte to vždycky tak, aby nevznikla žádná hádka.
  • Máte tendenci se neustále usmívat a sršet dobrou náladou? Úsměv berete jako něco, co charakterizuje váš dokonalý vztah. Nechcete, aby vaše okolí vidělo, že jste smutná, protože to by zničilo celou ideu vašeho dokonalého vztahu. A usmívat se, i když máte chuť plakat je přeci šílené, ne?

Odpověděli jste na všechny otázky ano? V tom případě nejspíš máte problém se syndromem nice girl.

Najděte ve vztahu balanc

Role nice girl je problematická v tom, že ve vztahu tvoří mezi partnery odstup. Na začátku společného soužití to vypadá pohádkově a partner jistě ocení vaši snahu o udržení vztahu a roli hodné partnerky. Ale znáte to, každého muže to časem omrzí. Pokud přijde z práce domů, má vždy nachystanou večeři, dům je uklizen jako z katalogu, vy jste upravená jako modelka, nad hlavou máte neustále svatozář a partnerovi tolerujete úplně všechno. Není to určitě balanc, který by ve vztahu měl být. Takový vztah většinou nevydrží a jednou to všechno praskne.

I princ na bílém koni našel svou Popelku

Muži mají rádi i silné ženy, ženy s emocemi, které nemusí být úplně dokonalé, ale mají za sebou životní příběh. A jak je to v pohádkách? I princ na bílém koni našel svoji Popelku a Shrek našel svoji Fionu. Takové ženy, které znají svou cenu a staví na první místo nejen partnera, ale i sami sebe. A není to sobeckost, říká se tomu sebeláska. Nezapomínejte ve vztahu na sebe, protože i vaše potřeby, názory, koníčky i emoce jsou důležité. I vy potřebujete pocit uznání, ne jenom váš partner.

Nastavila jste vzorec chování a společnost i partner od vás určité chování už očekává, proto se to těžko mění. Ale nezoufejte, jde to. Uvědomte si, že i muži sebe sami často staví na 1. místo a udělejte to samé. Samozřejmě to neznamená neohleduplnost a odtažitost. Znamená to vzájemnou toleranci a pochopení toho druhého, což je ve vztahu hrozně důležité. Vymyslete kompromis, abyste byli spokojení oba. Naučte se pomalými kroky říkat ne a řekněte si klidně partnerovi o pozornost. Zakřičte: „I já jsem důležitá.“

Možná se v tomto článku najdete, ale jen jste nevěděli, jak váš problém pojmenovat. A možná jste nevěděli, že by tohle vaše chování mohlo ve vztahu nadělat více problémů, než se zdá. Hodné holky přitahují obvykle špatné muže, kteří toho využijí. Zkuste si občas zahrát na bad girl a vystrčit růžky, uvidíte, co to s partnerem udělá.

Přečtěte si také