Close

Plasty: materiál budoucnosti nebo časovaná bomba?

naja-bertolt-jensen-BJUoZu0mpt0-unsplash (1)

Tradiční materiály, které byly ve stavebním průmyslu po dlouhá desetiletí používány, jsou v důsledku technologického pokroku nahrazovány materiály novými – udržitelnějšími a mnohdy i kvalitnějšími. K nim patří samozřejmě i často kritizované plasty.

Jedinečné vlastnosti, dlouhá životnost


Během jednoho roku se ve světě vyrobí více než 350 milionů tun plastů. Zhruba polovina produkce připadá na Asii. Druhou část si mezi sebou dělí Evropa se státy severní Ameriky. Necelá polovina plastů najde uplatnění v obalovém průmyslu a zhruba pětina je využívána ve stavebnictví.

Jak samotný název napovídá, hlavní předností plastů je jejich plasticita. Mezi další vlastnosti, díky kterým se těší velké oblibě, patří:

• vysoká pevnost doprovázená nízkou hmotností,
• odolnost vůči korozi a povětrnostním vlivům,
• skvělé izolační a bariérové vlastnosti,
• odolnost vůči biologickým činitelům (plísně, houby, bakterie, hlodavci, hmyz),
• udržitelnost a recyklovatelnost,
• efektivita nákladů a nízké nároky na údržbu.

Recyklace šetřící životní prostředí


Plasty najdeme ve stavebnictví nejen v podobě plastových oken či dveří, jsou z nich vyráběny i trubky, podlahové krytiny, izolace, střechy, protihlukové stěny, profily, obklady, rozvodné systémy a spousta dalších. Mezi nejpoužívanější plasty patří akryláty, polykarbonáty, pěnové polystyreny, polyetyleny či polymery. I přes toto široké využití a zmíněné výhody se však stále nabízí otázka, zda je používání plastových materiálů správné a nemá negativní dopad na životní prostředí. Všichni víme, že plastové výrobky jsou samovolně v podstatě nezničitelné. Jsou-li však správně tříděny, mohou být recyklovány a využity pro další upotřebení. A právě stavebnictví je jednou z oblastí, která pro své produkty hojně využívá recyklovaný plastový odpad a stará se tak o jeho opětovné využití.


Hledáte-li materiál, u kterého se můžete spolehnout na vysokou kvalitu a dlouhou životnost, pak rozhodně mohou být plasty volbou číslo jedna.


Zajímá-li vás toto téma, podívejte se do článku o plastech, kde najdete spoustu informací a odpovědí na vaše otázky.

Přečtěte si také