Close

Práce, nebo dovolená? Digitální nomádi zvládnou obojí!

Práce, nebo dovolená? Digitální nomádi zvládnou obojí!

Mohlo by se zdát, že kočovnému způsobu života odzvonilo už před stovkami let. Opak je však pravdou a díky globalizovanému světu nomádů pořád přibývá. Někteří se usadí v cizí zemi, začnou tu pracovat a za půl roku jedou jinam. My si dnes ale představíme lidi, kteří sice cestují po celém světě, ale práci si vozí s sebou. Řeč bude o digitálních nomádech.

Kdo jsou?

Jak to tedy funguje? Typický digitální nomád stráví u sebe doma jen několik málo měsíců v roce, zbytek roku žije jinde. Jak to ale může skloubit se svojí prací? Jednoduše. Prostě si ji vezme s sebou. Abyste mohli být digitálním nomádem, musíte být freelancer nebo mít tolerantního šéfa, kterému nevadí váš častý homeoffice. Spousta prací se dnes dá udělat přes počítač a telefon, není nutné sedět osm hodin denně v kanceláři. Kdo si to tedy může dovolit? Programátoři, grafici, copywriteři, právníci, těch profesí je zkrátka celá řada.

Kam se vydám?

Máte zajištěný dostatek práce a domluvené všechny důležité věci? Pak už jen stačí vybrat, kam vyrazíte. Velmi oblíbenou destinací pro nomády je jihovýchodní Asie. Proč? Je tady teplo celý rok, máte tu spoustu zajímavých míst a lidí a taky tu jsou o dost nižší životní náklady.

V Thajsku v pohodě vyžijete za deset tisíc měsíčně. A jelikož stále budete dostávat peníze běžné pro Česko, můžete si tady žít jako králové. Na druhou stranu, usadit se ve Švýcarsku s českým platem je finanční sebevražda. Nikde však není řečeno, že musíte dělat pro české klienty. Takoví programátoři nebo grafici klidně mohou pracovat pro zahraniční zákazníky za větší peníze.

Kde vzít odvahu?

Když o digitálním nomádství slyší člověk poprvé, většinou zapochybuje. Zní to sice hezky, ale být půl roku někde v Indii … Přitom s takovým způsobem života vůbec není třeba začínat tak radikálně. Můžete na čtrnáct dní odjet třeba jenom na druhý konec republiky. Tam si vyzkoušíte, jestli by vám takový způsob života vyhovoval.

Někteří digitální nomádi vůbec neopouštějí svou zemi, pouze mění prostředí v rámci měst. Naše země je jednou z nejkrásnějších na celém světě a objevovat ji může být o dost zajímavější, než létat na ostrovy někde uprostřed oceánu.

Digitální nomádství po ČR

Přečtěte si také