Close

The Social Network a Mark Zückerberg – co mají společného?

The Social Network a Mark Zückerberg

O zakladateli Facebooku jsme slyšeli nejspíše všichni. Mark Zückerberg. Osmý nejbohatší muž planety, který založil nejpoužívanější světovou sociální síť. Byl o něm také natočen film The Social Network. Co jste však o tomto filmu nevěděli? Víte, že film ve skutečnosti podle skutečné události není?

Když je skutečnost jiná

Ačkoli je film životopisný a ztvárnitel Marka Zückerberga se jeho přirozené chování snažil napodobit co nejvěrohodněji, některá fakta a údaje ve filmu jsou smyšlená, přehnaná nebo zcela překroucená. Sám Mark Zückerberg pronesl, že se s tímto filmem rozhodně neztotožňuje. Na druhou stranu uvedl, že se mu snímek vlastně celkem líbil.

Co se ve skutečnosti nestalo?

  • Facebook nevznikl po rozchodu Marka s přítelkyní, ale zcela spontánně.
  • Dvojčata Winklevossova nebyla gentlemany. Naopak. Byli to oni, kdo Marka Zückerberga udal za krádež jejich nápadu
  • Divya Narendra byl první, koho facebooková kauza vůbec nezajímala a od problému se distancoval
  • Sean Parker Napster nikdy nezaložil, byl to Shawn Fanning, který však s Facebookem neměl žádnou spojitost. Proto nebyl ve filmu obsazen.
  • Skutečný Mark Zückerberg o přijetí do exkluzivních klubů nikdy nestál
  • V Palo Alto Mark nepotkal Seana Parkera, jako tomu bylo ve filmu, ale svého budoucího investora Petera Thiela

Podle čeho vznikl film The Social Network?

Film byl natočen podle knihy The Accidental Billionaires, na jejíž tvorbě se podílel Eduardo Saverin. Samotnou knihu napsal Ben Mezrich. Mark Zückerberg se několikrát ohradil proti dění ve filmu, protože byl natočen právě z pohledu Eduarda Saverina. Protože byl z firmy vyhozen, námitky jsou nejspíše na místě. Koneckonců, Eduardo Saverin byl spoluzakladatelem a finančním ředitelem firmy.

Kritika Facebooku

Ačkoli si Facebook získal oblibu, kterou jasně ukazují miliardy uživatelů, našel si i velké množství odpůrců. Ti reagují zejména na narušení psychické pohody, kdy jsou uživatelé ve stálém stresu, nebo na vznik žárlivosti či nevěry. Dalším neduhem je prý narušení soukromí, které mnozí vnímají jako fatální. Jako nežádoucí následek je dále uváděna závislost, kterou Facebook v uživatelích vyvolává.

Jaký byl studijní život Marka Zückerberga?

Mark Zückerberg vždy patřil mezi nejlepší studenty. Získal mnoho cen za astronomii, fyziku i matematiku. Dokonce vynikal i v dějepisu a literatuře. Již během prvního roku na vysoké škole ho označili za programátorský zázrak. Kvůli povinnostem ke své firmě Facebook však školu nedokončil a přestěhoval se s ostatními programátory do kalifornského městečka Palo Alto v Silicon Valley.

Jaký byl osobní život Marka Zückerberga?

Mark Zückerberg potkal svou ženu Priscillu Chanovou již na vysoké škole na jednom z večírků. Začali spolu chodit v roce 2003. V roce 2010 ji pozval, aby se k němu nastěhovala do kalifornského domku v Palo Alto. V roce 2012 se vzali na zahradě u svého domu. V roce 2015 přišla na svět jejich první dcera Maxima Chan Zückerbergová a v roce 2017 druhá dcera August Chan Zückerbergová.

Co jste možná nevěděli?

  • Oba bratři Winklevossovi mají své účty na Facebooku
  • Mark Zückerberg popírá, že by svého tehdejšího přítele Eduarda Saverina zradil úmyslně
  • Facebook byl poprvé spuštěn 4. února roku 2004 na Harvardově koleji
  • Skutečný Mark Zückerberg se s představitelem ve filmu Jessem Eisenbergem setkal poprvé v roce 2011

Přečtěte si také