Close

Veganský Berlín – reportáž z největšího veganského festivalu Evropy

Veganský festival

Berlínu se někdy říká Paříž 21. století. Do hlavního německého města se opravdu přesouvá stále více novodobé kultury, stal se Mekkou hipsterů či technařů. A také se tu již pravidelně na konci srpna koná Vegan summer fest, což je největší pravidelný veganský festival v Evropě. Ať už jste masožravec nebo vegan, pojďme se nyní na chvíli přesunout na slavný Alexanderplatz, kde se festival koná. Protože aspoň za virtuální návštěvu rozhodně stojí.

U stánků…

Když jsem si před příjezdem do Berlína hledal, jaká místa nemám minout, Alexandrplatz mezi nimi často chyběl. I když jde o jedno z nejdůležitějších náměstí německé metropole, po velké přestavbě ho obklopují pouze nevzhledné paneláky. Když jsem se však dozvěděl, že se zde nachází Vegan summer fest, rychle jsem ho zařadil do itineráře. Dobře jsem udělal. Celá plocha rozlehlého náměstí byla obsypána desítkami stánků s nejrůznějšími pochutinami. A když se procházíte kolem vaflí, zmrzliny, churros nebo kebabu, jen těžko něčemu déle odoláte.

Úhel pohledu

S žaludkem zaplněným gyrosem s opravdu skvěle připravenou sójou a zmrzlinou už jsem si mohl nabídku prohlížet víc s rozvahou, aniž by hrozil další neplánovaný úbytek peněz v peněžence. Začal jsem si víc všímat i informačních stánků, kterých tu bylo také požehnaně. Bylo možné si popovídat o velkochovech nebo problémech s klimatem. Protože i když s někým nesouhlasíte, je důležité poslouchat jeho názory. Velmi poučný byl stánek o stále větším problému s plastovými ostrovy v oceánech. Největší z nich má už rozlohu větší než Francie, Německo a Španělsko dohromady.

A je vaše kočka vegan?

Velmi zajímavý byl také doprovodný program. Německé přednášky jsem bohužel kvůli spánku při hodinách němčiny musel vynechat. O to zajímavější byly ty v angličtině. A přednášky o tom, jestli mají být kočky a psi vegani nebo o veganském byznysu v Číně mi daly do celé problematiky větší vhled.

Vegan se ze mě po návštěvě festivalu nestal. Ale je důležité objevovat zajímavé subkultury, které máme kolem sebe. Tak se třeba za rok v Berlíně potkáme na Alexanderplatzu.

Přečtěte si také