Close

Začněte s jógou: 3 aplikace zdarma pro úplné začátečníky

Začněte s jógou

Chcete začít, ale nevíte jak? Ráda byste cvičila doma? Hledáte motivaci? Jóga je oblíbená po celém světě a vám nic nebrání s ní začít. Nemusíte hledat speciální studio ani se smířit s narvanou tělocvičnou. Nemusíte platit nemalé peníze lektorům za jednu hodinu týdně. Cvičit můžete z pohodlí domova, ve svém vlastním tempu a úplně zadarmo.

Na internetu naleznete spoustu aplikací i instruktážních videí, které vás lekcí jógy provedou. Ne vždy jsou vhodné pro úplné začátečníky. Spousta z nich pouze ukazuje cviky, ale už se nezabývá správným provedením. Kdy se mám nadechnout a kdy vydechnout? Jaký sval má být zde natažený a jaký naopak uvolněný? To vše je při józe důležité. Dříve se doporučovalo jít na první hodiny k lektorovi. Dnes už díkybohu existují aplikace, které vás první lekcí jógy provedou lépe než leckteří učitelé.

Daily yoga

Tato aplikace nabízí nepřeberné množství lekcí i vícedenních programů. Hned po jejím spuštění vyberete, jakého cíle chcete dosáhnout. Chcete zvýšit svou flexibilitu či zhubnout? Je zde i modul pro začátečníky. Během týdne se protáhnete, vyzkoušíte si jógu na bolavá záda i otestujete svou rovnováhu. Lekce mají maximálně dvacet minut. Vždy se před začátkem dozvíte, jaké pozice budete procvičovat, v jakém pořadí i kolik spálíte kalorií.

A jaké je samotné cvičení? Dokáže vám nahradit fyzickou přítomnost lektora? Lekce probíhá, jako u všech hodnocených aplikací, formou videa s komentářem. Celý týdenní program pro začátečníky se ubírá v pomalém rytmu s jednoduchými cviky. Nic není uspěchané, a máte tak dostatek času na důsledné provedení všech cviků. Typických jógových pozic se zde moc nedočkáte. V lekci si nezkusíte svůj první pozdrav slunci ani se nepostavíte do pozice střechy.

Celý program působí spíše jako protahovací cvičení, což však pro první týden nemusí být zas úplně špatně. Co se instrukcí týče, příjemný ženský hlas vám říká, kdy se máte nadechnout a kdy zas vydechnout. V některých pozicích lektorka ukáže špatné příklady a naznačí, jaké svaly byste právě měli napínat. Ale spousta důležitých informací pro začátečníky chybí. Není zde žádná zmínka o uvolnění ramen či o umístění nohou a rukou.

Po splnění prvního týdne vám aplikace nabídne nepřeberné množství programů s různým zaměřením a rozvrhem na týden i déle. Budete tak mít vše naplánované a nebude prostor pro výmluvy. Bohužel, většina těchto modulů je placená.

Yoga studio

V sekci pro začátečníky naleznete deset lekcí v délce patnáct, třicet nebo šedesát minut. Vyberete si z cviků na flexibilitu, relaxaci, posilování či komplexní cvičení. Aplikace vám před začátkem cvičení všechny pozice ukáže i s časem v nich strávených. Vícedenní programy zde nenajdete. Po nastavení frekvence cvičení vám však aplikace vytvoří kalendář i s upozorněním.

A jak je to s návodem pro úplné začátečníky? Video je komentované a celou dobu vede váš dech. Při cvičení se ale nedozvíte, jak správně cviky provádět. Místo toho jsou součástí aplikace podrobné návody jednotlivých pozic, které si můžete v klidu nastudovat před začátkem lekce. Cvičení samotné se pak věnuje základním jógovým pozicím a je i v krátkých lekcích dobře vyvážené. Vyzkoušíte si pozdrav slunci, bojovníky i se protáhnete. Vše v klidném tempu. Nemusíte se bát, že nebudete stíhat.

Až si budete jistí ve všech začátečnických pozicích, posunete se dále na kurzy pro mírně pokročilé. Také si můžete z pozic a různých bloků vytvořit vlastní cvičení. Za vaše pokroky, jako splnění první lekce nebo cvičení týden v řadě, sbíráte body a získáváte odměny. Aplikace také nabízí nepřeberné množství druhů jógy od té pro běžce po rodinou jógu. Všechny pokročilé kurzy jsou však placené.

Down Dog

Na rozdíl od výše zmíněných aplikací vám Down Dog zobrazí jednoduchou úvodní obrazovku, na které si nadefinujete všechny svoje představy. Jste začátečník, nebo úplný profík? Máte čas jen tři minutky, nebo byste rádi odcvičili plnou lekci hodinu a půl? Chcete si dnes dát pořádně do těla, nebo jen příjemně protáhnout? To vše v aplikaci nastavíte, a ta pak pro vás vytvoří lekci. Pokaždé vám i při stejných požadavcích vygeneruje jiné cviky a jejich pořadí. Nikdy tak neupadnete do stereotypu. Naopak, pokud se vám lekce zalíbí, můžete si ji uložit.

Pro úplné začátečníky nabízí appka třídílný úvodní kurz. A to do vinyasa nebo hatha jógy. Během kurzu si vyzkoušíte základní jógové pozice v jejich jednodušších variantách. Lekce jsou celou dobu komentované a krom nadechnutí a vydechnutí vám lektorka jednotlivé pozice i popisuje. Říká, jak cviky správně provádět, jaké svaly v dané pozici protahujete a upozorňuje na správné umístění rukou, nohou i hlavy. Zde si vystačíte i bez předchozího nastudování pozic.

Jak už jsem zmínila, v aplikaci jednoduše zvolíte, zda jste začátečník či pokročilý. Postupně se tak posouváte ve svých výsledcích, a to zdarma. Platíte pouze tehdy, pokud chcete speciální „boots“ jako posílení jádra nebo zaměření na balanční pozice.

Máte vybráno? Teď už stačí jen stáhnout appku, vytáhnout sportovní tričko, roztáhnout jógamatku a… A jde se na to!

Přečtěte si také