Close

Aston Martin DBS Superleggera – krása i brutální síla

aston martin dbs superleggera článek o voze

Bristký výrobce luxusních vozů Aston Martin v roce 2018 zařadil do svého portfolia sportovní model DBS Superleggera, na který se v tomto článku podíváme zblízka. Jeho návrhářem je Marek Reichman, což je CCO (ředitel kreativního týmu) a šéf studia v AM.

DBS Superleggera je vrcholem produkce značky Aston Martin. Vyrábí se ve 2 variantách, Coupe a Volante, přičemž Volante je varianta kabriolet. Samotný výrobce tento model DBS považuje za zářivé světlo vyjadřující nejkrásnější automobilové umění a zároveň temný stín brutální síly. Agresivní, přesto krásný, super lehký, přesto silný.

Rychlá auta obecně spadají do jedné ze dvou kategorií: Super sport, tedy automobil vytvořený tak, aby dokázal co nejrychleji projet závodní dráhu a přitom zůstat legální a přiměřeně pohodlný pro řízení na silnici, a pak to, co se nazývá GT (Grand Tourer) automobil, což jsou vozy, které mohou být stejně výkonné, ale dbají více na komfort a jsou teoreticky sestavované pro dlouhé cesty. Obě kategorie mají společné jedno – tato auta jsou navržena tak, aby upoutala pozornost. Ve skutečnosti jen málo lidí využívá auta z obou těchto kategorií pro účely, pro které byly navrženy.

Což nás přivádí k Aston Martin DBS Superleggera. Je to auto, které vypadá přesně tak exoticky, jak jeho název zní: je dlouhé, široké, tvarované a lehce brutální. Vozu dominuje působivá šestihranná mřížka, která kombinuje nádech síly s přirozenou krásou. Tento prvek definuje vizuální agendu pro celé auto a současně dodává nenasytnou touhu po kyslíku mohutného motoru. Když nastoupíte a vydáte se ulicemi, necítíte se možná tak divoce, jak naznačuje koňská síla schovaná pod kapotou, která čítá 715 koní, ale je to bez debat pětkrát více, než má průměrné auto. Řízení DBS je opravdu skvělý zážitek. Některá auta v této kategorii mají tolik vychytávek, aby uřídili svůj obrovský výkon, že pocity z jízdy jsou velmi utlumené. Avšak ne v tomto Astonu, jehož řev a pocit z ovládání vám dají okamžitě vědět, že řídíte něco velmi speciálního. Cítíte, jak je ostřejší, živější a v ovládání kompaktnější než předchozí generace silných dvoumístných Astonů, zatímco zůstává pohodlný a civilizovaný natolik, aby s vámi buransky nelomcoval.

V každém případě je to ale také velké dálkařské auto, přecejen je to GTčko. DBS pracuje ve svém rozsahu otáček spíše jako starý motor V12, přestože disponuje novou technologii využívající turbodmychadla. Není to určitě auto, které se ovládá jako motokára s raketovým pohonem, potěšení z jeho jízdy je třeba objevovat pomalu.

Nikdo si nejspíš některý z těchto vozů nekoupí pro komfort a praktičnost, ale i přesto si v obou oblastech vede Superleggera velmi dobře. Na předních sedadlech je dostatek místa pro dva a na zadních sedadlech zase pro nákupní tašky – jen masochista by totiž chtěl sedět vzadu.

Aston Martin DBS Superleggera vás nechá v úžasu. Jeho krása je absolutní a pocit z řízení jedinečný.

jízda vozu aston martin recenze

Zdroj fotografií: https://www.astonmartin.com/