Close

Chystáte se na zimní dovolenou? Nezapomeňte do kufru přibalit i kvalitní fotoaparát

Fotoaparát

I majitelé zrcadlovek většinou vlastní alespoň jeden menší kompakt, vhodný i na fotografování v extrémních podmínkách, kde by objemná zrcadlovka spíše překážela. Jednoduchý kompaktní fotoaparát nezabere mnoho místa a vyberete-li jej dobře, pořídíte s ním dokonalé fotografie.

Po kterých značkách se při výběru poohlédnout?

Nejste-li příliš limitováni cenou a chcete-li opravdu špičkový produkt, zaměřte svoji pozornost jednoznačně na značku Canon. Modelová řada digitálních zrcadlovek Canon EOS je vysokou kvalitou snímků pověstná již řadu let, Canon vyrábí i kompatky, které nejsou o nic horší.

V kvalitě kompaktů stále vede Canon

K tomu nejlepšímu, co dokáže v současné době z této oblasti nabídnout, můžeme zmínit například Canon PowerShot G7 X Mark II, postavený na novém procesoru Canon DIGIC 7, umožňujícím fotit rychlostí až 8 snímků za sekundu v RAW kvalitě. O bezkonkurenční fotografie bez nutnosti uživatelských úprav a složitého nastavování se postará objektiv se 4,2násobným optickým zoomem v kombinaci s CMOS snímačem, jehož rozlišení je plných 20 Mpx. Díky vysoké světelnosti objektivu, která se pohybuje v rozmezí f/1,8 – 2,8, lze s novým kompaktem od Canonu pořizovat fotografie za šera či zhoršené viditelnosti bez nutnosti použití blesku. Pokud hledáte menší fotoaparát bez možnosti výměnných objektivů, jímž můžete občas něco jen tak vycvaknout a jindy si zas můžete pohrát s manuálním režimem, pak je Canon PowerShot G7 určen právě pro vás.

Pro ty, kdo by přece jen rádi nějaké ty kačky ušetřili, ale zároveň si chtějí dopřát luxus od Canonu, je určen starší a méně výkonný, ale taky zhruba o třetinu levnější, Canon PowerShot G9 Mark II, který také nabízí 20Mpx snímač se světelností tentokrát o něco nižší, f/2,0 – 4,9. Optický zoom je pouze 3násobný. Kompakt můžete používat jak v automatickém, tak manuálním režimu. Poměrem cena/výkon se tento model jistě dostane na přední příčky žebříčků kompaktů.

A jak je na tom konkurence?

Z konkurenčních značek stojí za zmínku kompaktní fotoaparáty od Sony. Poměrně levný a nenáročný Sony CyberShot DSC-RX100 také obsahuje 20 Mpx snímač. Počítat můžete se zajímavou světelností f/1,8 – 4,9 a 3,57násobným optickým zoomem. Výhodou je rovněž odolné hliníkové tělo a minimální hmotnost okolo 250 g. Právě tyto dvě poslední vlastnosti a poměrně slušné fotografické parametry řadí tento kompakt k ideálním „cvakátkům“ na dovolenou. Nejenže s ním pořídíte kvalitní snímky, navíc jej snadno schováte do kapsy. To vše v současné době dostanete za cenu okolo 8 000 Kč.

Je libo extrémně levný kompakt s nadstandardními parametry?

Chcete-li cenově opravdu zajímavý fotoaparát, například pro děti, rozhodně zabruste do nabídky společnosti Panasonic. Jejich kompakt Lumix DMC-SZ10 nabízí za cenu do 3 000 Kč rozlišení snímače 16 Mpx, neuvěřitelný 12násobný optický zoom a trochu horší světelnost f/3,1 – 6,3. Pokud vám nevadí, když si při focení za šera občas vypomůžete bleskem, získáte univerzálního parťáka pro mnohé příležitosti. Především mladší uživatele a hračičky nadchne i možnost využití zajímavých fotografických efektů, například černobílé fotografie či hvězdného filtru. S tímto kompaktem můžete provádět naprosto cokoliv a jestliže vám přitom vypadne z kapsy a poškodí se, nic není ztraceno. Za tak nízkou cenu si bez potíží pořídíte nový.