Close

Jak mít doma čisto? Pořiďte si kvalitní robotický vysavač!

Robotický vysavač

Nebaví vás doma vysávat? Tomu se asi nelze nějak zvlášť divit. Čím dál tím více se do domácností prosazují robotické vysavače, které vás této práce ušetří. Zdaleka ne všechny jsou však opravdu dobré, proto se dnes podíváme na ty dražší ale také o poznání lepší. Podle čeho tedy vyberete opravdu skvělý robotický vysavač?

Kartáče jsou základ

Robotické vysavače mají kvůli své velikosti samozřejmě o dost nižší sací výkon. Proto musí být všechny nečistoty nameteny přímo k ústí. Opravdu kvalitní vysavače mají takových kartáčků několik, protože do rohu místnosti a pod nábytek se vysavač běžně nedostane. Jeden se točí mimo běžný dosah vysavače, takže namete nečistoty k dalším kartáčům, které je připraví pro samotné vysání. U levnějších typů není soustava moc synchronní, tudíž hodně nepořádku zbude. Raději se tomu vyhněte a více zainvestujte.

Jak se orientuje?

Robotický vysavač se v bytě může orientovat dvěma způsoby. Buď má mechanické nárazníky, nebo dálkové senzory, které odhalí překážku a vysavač pootočí. Ač druhá varianta zní pokrokověji, dražší modely používají spíše mechanické senzory. Proč? Jelikož lépe odhadnou překážku a dokážou vyjet i třeba zpod židle, s čímž mívají bezdotykové senzory problém.

Speciální funkce

Kvalitní vysavače mají celou řadu pomocných funkcí. Mezi ty základní patří identifikátor plného koše nebo dobití ve stanici kdykoliv je to potřeba. To by měl mít každý robot, je zde však řada zajímavých funkcí navíc, které jen tak někdo nemá. Třeba propojení s aplikací, kde vám váš pomocník ukáže, jak dneska vysával. Případně označí místa, kde jsou nečistoty, které nedokázal nasát kvůli jejich váze.

Díky detekci špinavého místa se zaměří více na hodně zaneřáděnou část podlahy. Senzor proti pádu mu zase zabraňuje spadnout ze schodů. Dražší modely už jsou dnes ovládány přes Wi-Fi, můžete je tedy kdykoliv spustit. Případně navolit čas, kdy má vysavač začít. Vše zvládne sám, i když jste v práci, budete tak mít po návratu domů čisto.

Jak je to s cenou?

Celou dobu mluvíme o tom, co by měly mít luxusnější robotické vysavače. Kolik tedy stojí? Slušný kousek pořídíte tak od deseti tisíc korun, u nižší ceny si už musíte velmi pečlivě vybírat. Ty nejlepší stojí ke třiceti tisícům a ty zvládnou opravdu hodně. Navíc mají dlouhou životnost. Tak co, už si říkáte, že konečně přestanete vysávat a necháte práci na někom jiném?