Close

Keychron K12 – univerzální bezdrátová a kompaktní klávesnice

Dlouholetá značka klávesnic Keychron přichází s další novinkou, univerzální bezdrátovou klávesnicí. Slovo univerzální je v tomto případně velmi vhodné zvolené. Nová klávesnice Keychron K12 dává uživatelům spoustu možností, jak si ji přizpůsobit k obrazu svému. Je kompatibilní se zařízeními s operačními systémy Windows i MacOS, na výběr máte z mechanické i optické varianty, zvolit si můžete i různé varianty podsvícení.

60% velikost

Keychron K12 je velmi kompaktní, vyrábí se v 60% provedení. Kromě absence numerické klávesnice je to i menší počet kláves celkově. Na vašem pracovním stole vám tak zbyde dostatek místa pro jiné příslušenství. Klávesnice nabízí ANSI rozložení, je osazená celkem 61 klávesami s profilem typu OEM. Obsahuje pouze ty nejpoužívanější klávesy. Ostatní, například multimediální, funkční či šipky, které jsou méně využívané, aktivujete stisknutím kombinace více kláves. Tyto kombinace se během používání hravě naučíte.

Keychron prozatím počítá s ABS klávesami. O variantě s PBT uvažuje do budoucna. Pro ABS klávesy je typický lesklý a hladký povrch, bývají lepším lapačem nečistot a rychleji se opotřebovávají. Bývají však méně hlasité. Neznamená to však, že PBT klávesy jsou nějak nadřazené, jde především o preferenci každého uživatele.

Celkové rozměry klávesnice činí 293 x 102 mm u verze s plastovým rámem. Při volbě hliníkového rámu se obě hodnoty zvětší o 5 mm. Hmotnost klávesnice pak je pouhých 536,5 g, respektive 664,8 g u těžšího hliníku.

Velikost K12 odpovídá 60% velikosti běžné klávesnice.

Optimalizovaná pro Mac i Windows

K12 je optimalizovaná pro uživatele Maců i Windowsů. V základním balení se nachází všechny specifické klávesy, které oba operační systémy využívají. Namísto kláves command a option, které využívají příznivci Apple zařízení, snadno dosadíte alt a tlačítko Windows a klávesnici a můžete používat i ve druhém operačním systému.

Výměna kláves je možná i za provozu a nezabere vám více než pár vteřin. Keychron přichází s volbou různých verzí spínačů. Ačkoliv je Keychron prezentovaná jako mechanická klávesnice, můžete si při jejím vybírání zvolit i alternativu s optickými spínači.

Optické i mechanické spínače

Keychron K12 nabízí různé konfigurace spínačů. Pro přehlednost si je rozdělme do několika skupin.

· Mechanické vs. optické. Mechanické spínače (ve dvou variantách) se méně opotřebovávají, jsou ale více slyšet. Optické, které namísto fyzického připevnění používají světelný senzor, se zase mohou pyšnit rychlejší odezvou. Optické snímače mají také omezenou životnost, v tomto případě se jedná o 100 milionů stisknutí kláves.

· Red vs. Blue vs. Brown switch. U optických spínačů přidejme ještě Banana Switch a Mint Switch. Tyto verze se liší rozdílnou silou, kterou pro stisk musíte vynaložit, latencí či hlukem, který vydávají.

Tlačítka je možné vyměňovat, dle potřeby operačního systému

Konektivita: Bluetooth i obyčejný kabel

Keychron K12 je primárně bezdrátová klávesnice. Pro připojení ke třem zařízením najednou používá Bluetooth 5.1 s dosahem až 10 metrů v otevřeném prostoru. Alternativou, a také způsobem dobíjení klávesnice, je připojení pomocí kabelu s UBS-C konektorem.

AŽ dvouměsíční výdrž

Klávesnici pohání baterie s kapacitou 4000 mAh, která zajistí až 2 měsíce práce bez nutnosti dobíjení, pokud počítáme 8 hodin na den a absenci podsvícení. Vyjádřeno v hodinách, jedná se až o 570 hodin. V případě, že si chcete dopřát podsvícení, zkracuje se výdrž baterie na, i tak úctyhodných 200 hodin. Dobití baterie do plného stavu trvá zhruba 5 hodin.

K12 disponuje nastavitelnými nožičkami, které nabízí až 3 úrovně. I v základní variantě, tedy bez jejich použití, je klávesnice sklopená. Šikmý spodní rám zajišťuje 3,5° náklon. Při použití nožiček lze zvýšit na 7°, respektive 10°.

Na závěr zmiňme podsvícení. K12 je možné používat bez jakéhokoliv podsvícení, případně si zvolit mezi až 15 jeho verzemi včetně statického bílého světla.

Keychron K12 pokračuje v úspěšné taktice, tedy prodeje skrze crowdfundingovou kampaň na Kickstarteru. Vyplatila se jim již v roce 2019, kdy takto přišel na svět model K1.