Close

Na co se můžeme těšit u nového telefonu iPhone 11 a kdy se ho dočkáme?

Apple úvodní

Vydání nové řady telefonu iPhone patří vždy k netrpělivě očekávaným událostem. Apple si lahůdku pro fanoušky jablečných technologií chystá tradičně na podzim. Co nového zatím o připravované edici telefonů víme?

Tajnůstkářský Apple neprozradí ani název

Přístroje ponesou pravděpodobně označení iPhone 11 nebo iPhone Pro. Nové modely budou celkem 3. Přesnější datum vydání zatím stále drží výrobce v tajnosti, spekuluje se však o tom, že se tak stane nejspíše v první polovině září.

Neví se zatím ani, kolik vlastně budou novinky stát. Odhadované ceny jsou v této chvíli rovněž pouze čiré spekulace, hovoří se o sumě okolo 600 EUR, a to i u levnějšího zařízení. Pro řadu lidí jsou tak stále jablečné telefony poměrně dost drahé. Pokud si chcete pořídit telefon z produkce Apple, šanci budete mít u starších modelů, jejichž ceny se po představení novinek již tradičně sníží.

Jakých změn se dočkáme v designu

Na pohled se toho moc nezmění. Z čelního pohledu je jasné, že novinka se drží konceptu osvědčeného již v minulosti. Nové iPhony byste si tak zepředu mohli splést s těmi z loňského roku a Apple si ostatně na významné inovace v tomto směru nepotrpěl nikdy.

Všechny změny probíhají jen velmi pozvolna. Už teď je jasné, že minimálně jeden iPhone ale získá matnou povrchovou úpravu. Čeho si také určitě všimnete je vystouplý fotoaparát na zádech mobilu. Jestli se bude fanouškům líbit, to zatím nelze odhadnout, promluví až prodejní čísla u reálných telefonů. Nehrozí zatím ani to, že by se Apple vrátil k hranatějším tvarům, jako tomu bylo u iPhonu 5s nebo novějšího iPhonu SE. Přestože tuto změnu by pravděpodobně mnozí uvítali.

Co nabídne nový iPhone po stránce technologického vybavení?

Technologický gigant plánuje, jak vyplývá z doposud zveřejněných informací, u výbavy hned několik novinek. Už nyní tak víme, že nové mobilní telefony se dočkají dokonce tří fotoaparátů. Trojitý senzor bude sloužit pro snímání širokoúhlých fotografií i videí. Jednalo se o víceméně technologickou nutnost, u přístrojů jiných značek již byla tato inovace nasazena, Apple tak pozadu zůstat nemohl.

Rovněž bychom se ve výbavě měli dočkat funkce zpětného bezdrátového nabíjení. Díky reverznímu nabíjení lze, jednoduše řečeno, za pomocí jednoho přístroje nabít jiný. Již nyní jsou některé modely konkurenčních značek užitečnou schopností vybaveny. To sebou zároveň přinese i potřebu většího akumulátoru. Model o velikosti 6,5 palců, považovaný za nástupce stávajícího XS Max, by měl mít kapacitu větší až o 15 %, tedy zhruba 3 650 mAh. Polepšit si má i následovník modelu XS, kde se předpokládá zvýšení kapacity dokonce o 20 %, tedy v konečném součtu až na zhruba 3 300 mAh.

Předpokládá se také, že chystané podzimní verze telefonů nabídnou zabezpečení Touch ID v displeji a zmenšený horní výřez, dnes již téměř legendární prvek.

Lightning port určený k nabíjení už naopak tato zařízení nenabídnou. Nahradit by je mělo USB-C. Apple se tak uchýlí k řešení, které už uplatnilo ve svých iPadech. Už loni se očekávalo, jestli společnost sáhne po této revoluční změně a zavede všeobecně rozšířenější konektory, tehdy se tak ale nestalo. Jde o logický krok i vzhledem k tomu, že současné telefony už neobsahují v minulosti používané 3,5 mm konektory.

Luxusní edice Apple iPhone 11

Apple zcela nepochybně vyladil svoje produkty do luxusního balení. To ovšem neznamená, že by jim nešel vtisknout ještě náročnější punc, jak dokazuje dílo ruské společnosti Caviar, která se na takovéto přetváření iPhonů specializuje.

A jestliže jsou „obyčejné“ nově představené iPhony pro řadu lidí finančně hůře dostupné, pro tuto prémiovou edici to platí dvojnásob. Jen za nejlevnější alternativu bude muset zájemce v přepočtu zaplatit asi 115 000 Kč.

Foto: deccanchronicle.com