Close

Playstation slaví narozeniny! Co jste o něm nevěděli?

PlayStation slaví 25. narozeniny

Playstation slaví 25 let! Byl a možná je i v současnosti parťákem pro volné chvíle nejednoho z nás. Svou přítomností nás těší již od roku 1994. Podívejme se na průřez dobou, jak postupoval jeho vývoj a na zajímavosti, které ho provázely.

Playstation One – 1994

První ovladač obsahoval čtyři přední tlačítka. Do té doby byly standardní dvě. V roce 1995 vznikla možnost propojit dvě konzole skrze dvě televize pomocí tzv. Link Cable. Mohli si tak zahrát dva hráči najednou. V roce 1998 vznikla Pocket Station, která umožňovala použít paměťové karty a obsahovala LCD displej. Samozřejmostí bylo ovládání miniher.

Co jste možná netušili

 • Dnešní tlačítka □, X, O a Δ mají své kořeny již na samém počátku. Nejde tedy o žádnou novinku.

Playstation 2 – 2000

PS2 přišel hned s několika novinkami, kterými si získal další řadu fanoušků. Především to byla 3D vizualizace, online hry a vestavěný DVD přehrávač. Nový ovladač DUALSHOCK 2 se ukázal s větší pohyblivostí páček. Přední tlačítka navíc reagovala na míru stisku. V roce 2003 firma uvedla na trh kameru EyeToy, která se připojovala skrze port USB. Přispěla tak k rozvoji rozšířené reality.

Co jste možná netušili

 • Pět let po vzniku konzole PS2 se dostala na první místo v počtu prodejů.
 • Historicky se jedná o nejprodávanější domácí konzoli.
 • Motiv věží při startu zařízení znázorňuje uložená herní data.

PSP – 2004

PSP byl oblíbeným kapesním zařízením, neboť kromě hraní her umožňoval sledování filmů, surfování po internetu či poslech hudby. V roce 2006 vznikl Go!Cam, díky němuž jste skrze PSP mohli fotit nebo nahrávat zvuk.

Co jste možná netušili

 • PSP jste mohli připojit k televizi.
 • Za dobu deseti let vzniklo celkem pět verzí konzolí PSP.

Playstation 3 – 2006

Konzole PS3 oplývala vysokým rozlišením, a to především díky rozmachu Blu-ray disků. Dalším bonusem pak byla celá řada služeb pro pobavení. V roce 2006 se objevil ovladač Sixaxis, ale záhy byl nahrazen ovladačem DUALSHOCK 3, který ještě navíc uměl vibrační zpětné vazby. Ten se na trhu objevil v roce 2007. V roce 2010 přišel PlayStatiton Move, který nabízel nové možnosti ovládání. Mohli jste používat raketu, pistoli, kouzelnou hůlku nebo jiné předměty k tomu určené.

Co jste možná netušili

 • Ovladače Sixaxis a DUALSHOCK 3 měly dosah k televizi až 20 metrů!
 • Vysoký výkon PS3 se používal například k výzkumu léčby Alzheimerovy choroby.
 • Objevila se první verze oblíbené hry GTA V v roce 2013.

PlayStation VITA – 2011

V té době se jednalo o nejvýkonnější přenosnou konzoli. Mohli jste se radovat z pětipalcového displeje typu OLED. PS VITA je také první kapesní konzole, která je opatřena dvěma páčkami a dotykovým panelem ze zadní strany.

Co jste možná netušili

 • Návrh konzole vytvořil člověk, který se podílel na výrobě originálního walkmanu Sony.

Playstation 4 – 2013

PS4 se v herním světě objevil jako extrémně výkonný stroj. Hravě si poradí s vykreslením grafických výstupů, nabízí možnost streamování a také je propojen se sociálními sítěmi. Díky tomu můžete sdílet své úspěchy i prohry v herním světě. Na vrcholu se stále drží oblíbený ovladač  DUALSHOCK. DUALSHOCK 4 z roku 2013 má vylepšené proporce, integrovaný reproduktor nebo světelnou lištu. Ovladač je bezdrátový a patří mezi nejuniverzálnější na trhu. V roce 2016 přišla vylepšená verze PlayStation 4 Pro, která zvládá rozlišení 4K.

Co jste možná netušili

 • DUALSHOCK 4 má speciální tlačítko SHARE právě pro sdílení obsahu skrze sociální média.
 • Dotykový panel lze ovládat dvěma prsty.
 • Světelná lišta ukazuje zdraví figurky, určuje, za jakou postavu hrajete nebo pomáhá navodit správnou atmosféru během hry.
 • Mezi nejváženější tituly patří hra Bloodborne z roku 2015.

Zdroj: https://www.playstation.com/