Close

Recenze: Digitální zápisník reMarkable 2

Paper tablet reMarkable 2 - digitální zápisník recenze

Paper tablet – tak výrobce označuje své revoluční zařízení s vlastním názvem Remarkable 2. Jedná se o tablet nové generace, který nahrazuje tištěné dokumenty, zápisníky, bloky i skicáky. Je to nejtenčí tablet na světě a nejen, že papír nahrazuje, ale dokonce jako papír vypadá. Má všechny jeho přednosti a žádnou z jeho slabin. My jsme ve Flexinit tuto novinku vyzkoušeli a v následující recenzi vám ji představíme se všemi pozitivy i negativy.

Co slibuje výrobce

Výrobce, reMarkable AS, je norská společnost, která v čele se svým CEO, Magnusem Wanbergem, vyrábí tablety reMarkable od roku 2013. Remarkable 2, jak je poznat už z názvu, má svého předchůdce, starší verzi reMarkable 1. Prodej druhé verze byl spuštěn v červnu 2020 a předcházelo mu období před-objednávek. Pojďme si říct, jak svůj nový produkt popisuje samotný výrobce.

Prezentace reMarkable 2 slibuje vedle možnosti ručně psaných poznámek a čtení dokumentů na displeji, který vypadá jako papír, také možnost převádět ručně psané poznámky na digitální text, poznámkování PDF dokumentů, nebo také multi-device přístupnost dokumentů. Pozoruhodný slib je i výdrž baterie. Ta by měla vydržet až 2 týdny, při používání 2 hodiny denně během pracovního týdne. Lákavá je tloušťka zařízení, která se uvádí v rozměru 4,7 mm. Rychlý přenos dat má zajistit připojení USB C. K samotnému tabletu náleží příslušenství:

Pero – které je povinné (vlastně není povinné, ale bez něj nebudete moci na tablet psát, budete moci pouze číst), ale můžete si vybrat ze 2 variant. Buď klasické bílé „Marker“, se kterým lze „jen“ psát, nebo vylepšené černé „Marker plus“, které má v sobě na druhém konci zabudovanou gumu, jako byste měli obyčejnou tužku.

Obal na tablet – ten je nepovinný a v nabídce je několik variant. Nejobyčejnější (a také nejlevnější) je varianta „Folio“, což je šedý textilní obal, do kterého tablet zasunete a do speciální přihrádky zasunete pero. Další varianta je „Book Folio“, což je obal s zavíráním na způsob knihy, jako jsme zvyklí u běžných tabletů. Book Folio můžete mít opět z textilního materiálu, nebo kožený (nejdražší varianta). Pokud se rozhodnete pro kůži, můžete si vybrat mezi barvami hnědá a černá.

To jsou základy, reMarkable však slibuje celou řadu funkcí. Ty nejlépe představuje následující video. Po něm už se vrhneme na recenzování a zhodnocení, jak moc očekávání odpovídá realitě.

Proces nákupu a dodání

Remarkable 2 není v ČR dostupný, takže objednávku je nutné provést na webových stránkách výrobce. Objednávkový formulář je velmi jednoduchý, výběr příslušenství je doprovázen obrázky a je jasně znázorněný celý postup objednávkou. Vybrali jsme si to nejlepší příslušenství (Pero Marker Plus a obal Book Folio v černé kůži). Po odeslání objednávky a zaplacení přijde standardní e-mail o obdržení objednávky spolu s informací, že až bude zásilka odeslána, dorazí e-mail s trackovacím odkazem pro sledování zásilky.

Celou dopravu od výrobce až po dodání kupujícímu zajišťuje společnost DHL Express. Výrobce na webu slibuje expresní dodání v termínu 4-7 pracovních dnů od objednávky, což je velmi slušná doba. Zásilka putovala až z Číny přes Německo do Prahy. V Německu nabrala naše zásilka zpoždění kvůli sněžení, kdy dodávky nemohli vyjet a zásilka do našich rukou dorazila tedy 8. pracovní den (objednávali jsme v neděli, dorazila ve čtvrtek). Trackování zásilky je přehledné, dostatečně podrobné a zdá se také, že velmi přesné. Telefonická podpora DHL je příjemná a snaží se zákazníkovi pomoci. Měli jsme trochu obavy, zda dorazí tablet v pořádku a bez poškození, ale tyto obavy byly zbytečné. Zásilka byla velmi dobře zabalená a navíc se riziko snižuje tím, že se o celý průběh přepravy stará 1 spolehlivý dopravce.

Unboxing se dá přirovnat k zážitkům z Apple zařízení. Designéři Remarkable obalů zcela očividně mysleli v první řadě na zákazníka. Žádné náročné trhání, stříhání a poškozování původních obalů. Na každém obalu jsou nálepky se znázorněným odtrhnutím a pod nimi se skrývá štítek, pomocí kterého s obalu lehce vysunete jeho obsah. Tak důmyslný unboxing jsme doposud neviděli.

Stejně jednoduše a ladně je vyřešeno i zasazení tabletu do obalu Book Folio. Žádné zasouvání nebo mechanické připínání, vložení tabletu do obalu a jeho připnutí je řešeno magnetem. Jde skutečně o prvotřídní jednoduchost manipulace, a aby toho nebylo málo, magnet v sobě má i pero. Marker je z jedné strany plochý a bez problémů se tak magneticky připne k hraně tabletu pro přenášení. Součástí balení je také sada 9 náhradních tuh do pera, nabíjecí kabel a uvítací brožura se základním ovládáním.

Testování reMarkable 2

Při prvním zapnutí vás reMarkable 2 provede jednoduchým nastavením. Zvolíte si zda jste pravák nebo levák, připojíte se k wi-fi a následně vám vysvětlí ovládání a nastavení v krátkém tutorialu, který však můžete přeskočit. Pak se můžete pustit do vlastní tvorby.

Technické parametry

Plocha displeje je stejně vysoká jako rozměr papíru A5 a o něco málo širší. Přesné rozměry celého zařízení jsou 187 x 246 x 4,7 mm. Tablet je příjemně lehký, váží přibližně 400 g. Ze spodní strany má v rozích 4 gumové protiskluzové bodové podložky, které využijete, když jej nemáte v obalu.

Procesor o výkonu 1,2 GHz a RAM 1 GB společně zajišťují skvělý výkon a rychlou odezvu tabletu. Interní paměť 8 GB slibuje uložení až 100 000 stránek, což by mohlo stačit všem.

Operační systém nazvaný Codex běží na Linuxu. Tablet umí číst formáty PDF a ePUB, takže elektronické knihy jsou vítány. Jazyková výbava systému je omezená pouze na angličtinu. Rozpoznávání jazyka pro konverzi do digitálního textu je však připraveno na 32 jazyků, a to včetně češtiny, co považujeme za velké pozitivum.

Typy psacích potřeb

Pro psaní či kreslení si můžete vybrat z 8 různých psacích potřeb. Na výběr je klasická propiska, tužka, štětec, ale i mikrotužka, zvýrazňovač, fixa, technické pero a kaligrafické pero. Některé jsou dle svých reálných vlastností citlivé na tlak či sklon pera a podle toho tvoří plnější či větší stopu. Aby toho nebylo málo, u drtivé většiny z nich si můžete zvolit výchozí tloušťku ze 3 možností a také výchozí barvu (černá, šedá, bílá).

Pro instantní mazání slouží guma na opačném konci pera (týká se pouze pera Marker Plus) a pro klasické mazání lze použít gumu z menu. Zvolit si můžete klasickou gumu, kdy místo psaní gumujete, nebo mazání výběrem, kdy označíte oblast pro smazání (slouží k vygumování větších ploch), nebo je třetí možnost smazat celý list najednou.

Organizace

Organizování listů funguje na systému složek, tak, jak jej známe z počítačů. Můžete si tvořit složky i podsložky a do nich buď své výtvory přemístit, nebo je v nich rovnou tvořit. Ve složkách lze řadit podle abecedy, velikosti či poslední aktualizace. Složky lze přejmenovat i přemístit, označit jako oblíbené a smazat. Pokud zrovna nevíte, kam jste si konkrétní list uložili, je k dispozici i plošné vyhledávání.

Kopírování, přemísťování a konverze textu

Při tvorbě je v menu dostupná funkce kopírování. Stejně jako při mazání pomocí výběru vyberete oblast, kterou chcete zkopírovat a po jejím zvýraznění zvolíte, zda ji chcete zduplikovat, nebo vyjmout.

Po označení můžete také výběr přemístit v rámci daného listu. Manipulace a ovládání je intuitivní a známé z klasického ovládání na počítačích.

Konverze ručně psaných poznámek do digitálního textu funguje i pro český jazyk dobře. Hlavní je psát alespoň trochu čitelně, aby systém písmena rozpoznal. Každopádně tato funkce funguje dle očekávání.

Šablony a vrstvy

Pro podporu kreativní práce máte k dispozici více než 40 šablon, jako jsou linky, čtverečky, checklisty, tečkované gridy, různé architektonické podklady, plánovače, hudební osnovy a další. Šablony v kombinaci s vrstvami dělají z reMarkable opravdu mocný kreativní nástroj.

Vrstvy dobře znají grafici a designéři z nástrojů jako je Photoshop. V jedné vrstvě můžete něco vytvořit. Přidáním další vrstvy původní tvorba nezmizí, ale dovolí vám pokračovat v předchozí tvorbě, avšak ve vlastní vrstvě. Tu pak můžete smazat a původní tvorba v první vrstvě zůstane, případně naopak. Vrstva v podstatě funguje jako nový průhledný list.

Žádné rušivé elementy

Tablet reMarkable je vytvořen pouze k psaní/kreslení a čtení, nic jiného na něm dělat nemůžete. Může se to zdát jako malý rozsah možností, to je sice pravda, ale když jen těchto pár možností dovedete k dokonalosti, najednou se tato perspektiva mění.

Zařízení není synchronizováno s žádnou sociální sítí ani s kontakty. Displej je černobílý a při tvorbě můžete menu s funkcemi zcela schovat a využívat tedy celou plochu pro práci. Tablet nevydává žádné zvuky.

Velkou nevýhodou je absence podsvícení i jakéhokoliv nastavení jasu. Bez jiného zdroje světla na tom s reMarkable budete stejně, jako s obyčejným papírem, neuvidíte nic.

Multi-device a PDF poznámky

Možnost cloudové synchronizace a dostupnost na více zařízeních je skvělá. Poté, co si založíte účet Remarkable, budete si moci stáhnout aplikaci na mobil (Android i iOS) a aplikaci na desktop (Windows i MacOS). Díky nim a připojení na internet budete mít své dokumenty vždy po ruce.

Pomocí rozšíření do Google Chrome si můžete jakoukoliv webovou stránku (např. článek, studii, apod.) stáhnout jako PDF přímo do tabletu. Stejně tak si do něj můžete nahrát jakékoliv své PDF nebo e-book. Ty si pak můžete nejen číst jako na čtečce, ale rovněž si do nich můžete dělat poznámky.

Časté aktualizace

Výrobce vydáním reMarkable 2 podporou nekončí a neustále do zařízení dodává nové aktualizace. Dle historie aktualizací se tablet updatuje každé 1 až 3 měsíce a na webových stránkách je dostupný přehled vylepšení dle jednotlivých updatů.

Funkce LiveView

V Beta verzi je dostupná funkce LiveView, díky které můžete promítat vaši tvorbu živě na jiná zařízení. Funguje zatím spíše na půl, protože, ač v případě, že kreslíte, funguje vše jak má, tak v případě, že něco smažete, tak diváci u jiných zařízení smazání nevidí, takže mají i smazané části stále na obrazovce. Ale jde o beta verzi, takže přimhouříme oči.

Jak je to s opravami či vrácením?

To je otázka, která nás hodně zajímala ještě před samotným nákupem a zajímá nás dodnes. Bohužel k ní nemáme odpověď z praxe a tak se musíme zatím spokojit s tou teoretickou, která je uvedena na webu výrobce.

Ještě než k vám objednané zařízení dorazí, můžete prý objednávku zrušit kdykoliv s plnou refundací. Po obdržení zásilky máte 30 dní na vyzkoušení, opět s plnou refundací v případě vrácení zboží. Vrácení peněz proběhne do 10 dnů od obdržení vraceného zboží.

Pokud bude potřeba tablet opravit či vyměnit, je nutné nejdříve kontaktovat tým podpory, která nejdříve žádost posoudí.

Cena

Dostáváme se k důležitému faktoru, a to k ceně tohoto unikátního zařízení. Cena je uváděna v eurech, budeme ji tedy i zde uvádět především v eurech.

Samotný tablet reMarkable 2 stojí 399 eur. K němu si můžete vybrat klasický Marker v ceně 59 eur, nebo Marker Plus (s e zabudovanou gumou) za 99 eur.

Pokud se rozhodnete pro obal, pak klasický textilní obal Folio můžete mít za 79 eur. Ze stejného materiálů ale zavírací Book Folio stojí 99 eur. Pro ty nejnáročnější je připraven prémiový Book Folio z kůže za 149 eur (hnědá, černá).

Tedy nejlevnější varianta je za 458 eur a nejdražší pak za 647 eur. V českých korunách se pohybujeme přibližně někde mezi částkami 11 a 17 tisíc. Cena, kterou si takto můžete spočítat, a kterou uvidíte při sumarizaci objednávky, je konečná. Nic dalšího už nebudete platit. Expresní doprava, daně i clo jsou už součástí ceny.

SLEVA 40€!

Když si objednáte svůj reMarkable přes tento odkaz, automaticky dostanete slevu 40 eur.

Remarkable 2 digitální zápisník

Shrnutí

Tablet reMarkable 2 je skutečně unikátní zařízení. Má sice na rozdíl od jiných běžných tabletů jen pár funkcí, ale zato v nich přímo exceluje. Jeho elegantní vzhled a jednoduché ovládání vás pobízí ke kreativitě. A když už vás k ní dostane, nebude vás rušit zvukovými ani vizuálními notifikacemi, kterými jsme denně zahlceni z chytrých mobilů a hodinek. Jako hlavní přednosti rozhodně hodnotíme rychlou odezvu, intuitivní ovládání, dostatečnou paměťovou kapacitu, multi-device dostupnost, podporu PDF a ePUB, množství šablon, konverze poznámek do textu, časté aktualizace a nulové notifikace.

Co se týká negativních faktorů, shodli jsme se na 4, avšak 3 z nich jsou závislé na úhlu pohledu. Prvním je cena – cena může být pro řadu lidí, kteří by reMarkable 2 využili, poměrně vysoká. Ale jde stále ještě o novinku, v ČR není dostupná, putuje až z Číny a to kvalitní dopravou a jde o špičkovou technologii. S růstem odbytu a případným prodejem v ČR možná cena klesne. Další negativní faktor je jedno-jazykové menu. Menu pouze v anglickém jazyce může být oříšek pro zaryté němčináře či ruštináře. Při opravdu malém rozsahu systémových textů si troufáme tvrdit, že i české menu by snad mohlo být reálné. Na druhou stranu, angličtina je stále nejrozšířenější jazyk a ten, kdo není angličtinář, se těch pár frází naučí během jednoho dne používání. Třetí faktor je fakt, že neznáme složitost procesu vracení či servisu. Bude-li muset zařízení putovat až do Číny kvůli opravě, bude to nejspíš docela riskantní. Jsou to každopádně jen domněnky, pokud bychom totiž měli hodnotit podle dosavadních zkušeností s reMarkable, tak po bezchybné dopravě zboží a transparentní komunikaci, nemáme nejmenší důvod nevěřit i v jejich následný servis. Posledním negativním faktorem je absence ovládání jasu a podsvícení. Tento faktor nijak neomluvíme a z žádného jiného úhlu pohledu se jeho závažnost nesnižuje. Je to něco, co je u dražších čteček běžné a tedy bychom takovou možnost očekávali i zde.

Nicméně i přes zmíněná negativa jsou pozitiva a celkový pocit z reMarkable 2 natolik silná, že jsme s ním naprosto spokojení. Je to jedinečné zařízení podporující kreativitu a umožňující soustředění.

Pro koho je reMarkable vhodný?

Digitální zápisník reMarkable 2 je vhodný pro všechny kteří si neustále něco zapisují, zaplňují sešity, papíry nebo bloky rychleji než žáci na základní škole a také v nich často pak hledají. Je také vhodný pro umělce, kreativce, manažery a pracovníky, kteří pracují pomocí vizuálních poznámek a myšlenkových map.

Zdroj cover fotografie: remarkable.com