Close

S pomalu se hlásícím podzimem jsme se dočkali dalšího přírůstku, nový Galaxy Note 10 je tady

Nový Galaxy Note 10

Podzimní nálož novinek od světových producentů elektroniky, jejímž svědkem byl americký New York, je na světě. Jako první předvedl svoje želízko v ohni Samsung a opravdu se letos nenechal zahanbit. Byl předveden dlouho očekávaný tablet a telefon v jednom. Seznamte se s Galaxy Note 10.

Dvě varianty, dva rozměry

Nový telefon se nabízí ve dvou variantách. Ta základní má rozměry 15,1 x 7,2 x 0,8 cm, což je výrazně méně než jeho předchůdce Galaxy Note 9, navíc disponuje i menším displejem s úhlopříčkou pouhých 6,1 palce. Rozšířená varianta Galaxy Note 10+ pak nabízí na jen o něco málo větších rozměrech 6,4 palcový displej. Tato miniaturizace společně s maximální možnou eliminací rámečků vede k praktickému modelu telefonu, s nímž se dobře manipuluje a vejde se i do kapsy.

Rozdíly nejsou jen v rozměrech

Obě řady se neliší pouze velikostí displeje, ale také jeho rozlišením. Základní řada Note 10 disponuje FullHD plus variantou s 2 280 x 1 080 pixely. Rozšířená Note 10+ pak láká na plných 3 040 x 1 440 pixelů. Na první pohled výraznější komfort při použití o něco vyššího rozlišení nepoznáte, zaznamenáte ale jistě u většího displeje výraznější spotřebu energie. S ní souvisí kapacita baterie. Ta se u obou typů také liší. Baterie základní řady nabízí 3 500 mAh, zatímco ty v řadě Note 10+ až 4 300 mAh. S tím je spojena i hmotnost, která je v plusové řadě o 30 g vyšší. K dispozici je u vyšší řady i více operační paměti RAM (12 GB u Note 10+ oproti 8 GB v základním provedení) a vnitřní datové paměti. Note 10 nabízí pouze 256 GB, Note 10+ až 512 GB.

Obě varianty lze využít pro pořizování velice kvalitních fotografií

Základním rozdílem mezi fotografickými schopnostmi obou modelů je TOF senzor, který u základní varianty chybí. S jeho pomocí lze snímat fotografie s větší hloubkou a ostrostí, případně s dalšími efekty, například rozostřením pozadí, automatickým vytažením portrétu, a podobně.

Ve složení fotoaparátů se ale oba typy řady Galaxy Note 10 neliší. U obou najdeme přední selfie objektiv s rozlišením 10 MPx doplněný o trojici zadních fotoaparátů s rozlišením 16 MPx, 12 MPx navíc s proměnnou clonou a 12 MPx s dvojnásobným zoomem. Samozřejmostí je optická stabilizace obrazu.

I Samsung Galaxy Note 10(+) zachovává možnost ovládání dotykovým perem

A nebyla by to řada Galaxy Note, abychom byli ochuzeni o dotykové pero. To nabízí celou řadu nových gest, ale zejména vyšší dosah a nové funkce. Prostřednictvím pera tak lze nejen pořizovat snímky, ale i přepínat mezi fotoaparáty s režimy, což oceníte zejména při focení na stativu, při němž každý dotek působí rušivě. Při nahrávání na displej na něj lze zároveň kreslit, což umožní vytvářet efektivní prezentace a návody.

Softwaru vládne Android, ale i Microsoft

Jádrem telefonu je procesor Android Pie 9, na vývoji softwaru se ale podílel i Microsoft. Proto je možno telefony této řady jednoduše propojit s desktopy a laptopy disponujícími operačním systémem Windows 10. Předinstalovaná aplikace „Váš telefon“ by ještě v letošním roce měla doznat změn, které jí umožní realizovat hovory prostřednictvím počítače.

Celkově lze hodnotit nové modely Samsung Galaxy Note a Note+ jako velice zdařilé kousky, které nadchnou nejednoho fandu a fanynku. Minimalistický design s velkým množstvím hardwarových funkcí společně se spoustou kvalitního softwaru od Microsoftu si říká o vyzkoušení. Dáte se zlákat?