Close

Vánoce už klepou na dveře – máme pro vás tipy, které potěší fanoušky elektroniky

Tipy na vánoční dárky

Přemýšlíte o stylovém vánočním dárku, který potěší srdce každého technického nadšence? Nechte se u nás inspirovat. Naše tipy jsme rozdělili to 3 kategorií a věříme, že každá z nich dokáže nabídnout produkty, který vás i obdarovaného zaujmou.

Jaké elektronické vychytávky budou hrát letos o Vánocích prim?

Absolutním fenoménem současné doby je chytrá elektronika, kterou je možno nosit na těle.  Jde například o chytré hodinky, náramky, sporttestery nebo zařízení pro zprostředkování zážitku virtuální reality. Právě vychytávky z poslední kategorie aspirují na to stát se neoblíbenějším vánočním dárkem letošního roku. Důvody jsou k tomu hned dva. Prvním z nich je neuvěřitelný pokrok v této oblasti, který nastal v průběhu posledních několika let, a druhým je s tím spojené významné snižování cen.

Bude letošním Vánocům kralovat virtuální realita?

Nejlevnější brýle pro virtuální realitu v současné době seženete již za několik stovek. V těchto kategoriích se však bude jednat výhradně o tzv. 3D brýle, které prakticky slouží jako držák chytrého telefonu, jehož prostřednictvím je virtuální realita vytvářena. Jako dobrý kompromis mezi cenou a výkonem v této oblasti produktů můžeme doporučit například brýle Trust GXT720 kompatibilní s chytrými telefony s úhlopříčkou 3,5“ až 6“. Kromě udržení telefonu před očima poskytnou i možnost nastavení ohniskové vzdálenosti, úhel pohledu 80° a Bluetooth ovladač. To vše dostanete za cenu do 700 Kč, což není vůbec špatné. Pro náročné uživatele bude však vhodnějším dárkem headset, což je zařízení, které samo dokáže virtuální realitu generovat prostřednictvím dvou integrovaných displejů. Některé headsety jsou vybaveny i senzory pro monitorování pozice a chování uživatele, jemuž poté dokáží obraz lépe přizpůsobit a zážitek je tak ve srovnání s 3D brýlemi výrazně lepší. Tím opravdu nejlepším headsetem, který současný technologický trh vyprodukoval, je bezpochyby Oculus Quest první VR headset, který ke zprostředkování zážitku virtuální reality nepotřebuje nic dalšího. Při obnovovací frekvenci 72 Hz a rozlišení 2 560 x 1 600 px čeká každého hráče opravdu výjimečný zážitek. Počítejte však s cenou okolo 16 000 Kč.

Chytré hodinky jako nevymýtitelný evergreen

S chytrými hodinkami nešlápnete vedle zejména u sportovců, kteří rádi měří své výkony či parametry svého těla. Výhodou tohoto typu zařízení je, že integrují v jednom pouzdře několik funkcí dalších zařízení. Kromě krokoměru, měřiče tepu, ujeté vzdálenosti či spálených kalorií je můžete spárovat s mobilním telefonem a přijímat jejich prostřednictvím hovory, upozornění na SMS či došlé e-maily a podobně. Bezkonkurenčně nejprodávanějšími levnými chytrými hodinkami jsou Xiaomi Amazfit Bip, které pořídíte již za ceny do 1 500 Kč. Nečekejte zázraky, výjimečná je u nich snad jen výdrž na jedno nabití, která při běžném využití zvládne i 14 dní. To nejlepší z oblasti chytrých hodinek pro Android lze získat v podobě Samsung Galaxy Watch, které za cenu do 6 000 Kč nabídnou skvěle čitelný Super AMOLED displej, 4 GB datové paměti a 1,15 GHz procesor. Na jedno nabití však reálně vydrží cca 2 až 3 dny. Vlastní-li obdarovaný telefon značky Apple je vaše volba jasná. Apple Watch Series 4 nabídnou nadčasový design s 1,78“ OLED displejem, 16 GB datovým úložištěm a výdrží baterie 1 až 2 dny. Cena je však ve srovnání s podobně vybavenými hodinkami pro Android přibližně dvojnásobná.

Elektronické hračky zaujmou technické nadšence každého věku

Kdo by nechtěl zaznamenat své neobyčejné zážitky a výkony, aby se jimi mohl pochlubit na rodinné oslavě? Dopřejte svému technickému fandovi akční kameru GoPro Hero7 se 4K rozlišením videa a snímkovací frekvencí 60 fps. Pokud vás nevyděsí již její cena lehce nad 10 000 Kč, pak vás jistě nechají chladnými i videa, která s ní natočí. Nakonec nemůžeme opomenout ani drony, které v poslední době budí v souvislosti se zásahy do letového prostoru spíše rozporuplné reakce. K tomu nejlepšímu, co dokáže současný trh z hlediska poměru ceny a výkonu nabídnout patří dron DJI MAVIC Mini Fly s rozlišením kamery 2,7K a snímkovací frekvencí 30 fps. Létat dokáže rychlostí až 47 km/h a o jeho bezpečnost za všech okolností se postará funkce automatického návratu. Jako vánoční dárek pro ty, kteří rádi zkoušejí nové možnosti, je bezkonkurenční, a to i za cenu okolo 13 000 Kč.