Close

Volta Zero – Ekologické a bezpečné kamiony budoucnosti

Volta Zero kamiony budoucnosti

Start-up Volta Trucks, výrobce elektrických vozidel, odhalil model Volta Zero – své první vozidlo a zároveň první plně elektrické 16ti tunové užitkové vozidlo na světě, které bylo navrženo speciálně pro přepravu balíků a nákladu ve městech. Od uvedení na trh bude Volta Zero významně přispívat k vizi měst budoucnosti s nulovými emisemi po celém světě.

Volta Zero je nový elektrický nákladní vůz pro novodobá města, jehož srdcem je elektrický pohon ZERO. Misí Volta Trucks je vyrábět zcela udržitelné nákladní vozy. Volta Zero nemá žádné emise z výfuku a jedná se o nákladní vůz určený do města s nulovými emisemi. Samotná konstrukce nákladního vozu je plně udržitelná. Panely karoserie Volta Zero jsou vyrobeny z přirozeně pěstovaných lněných vláken a biologicky odbouratelného pryskyřičného kompozitu, což snižuje CO2 o více než 75%.

Vozy jsou navrženy tak, aby zajišťovaly bezpečnost všech účastníků silničního provozu. Kabina řidiče je nízko nad vozovkou se širokým zorným polem celých 220 stupňů, ideální do prostředí města. Odstranění tradičního spalovacího motoru umožnilo konstruktérům zcela přehodnotit způsob, jak jsou nákladní vozy běžně konstruovány. Řidič Volta Zero má kolem vozidla širokých 220 stupňů čistého výhledu a tento panoramatický výhled do okolí je navržen tak, aby poskytoval „pětihvězdičkový standard“ – optimální viditelnost a redukci mrtvých úhlů. Ochrana účastníků silničního provozu je dále také podpořena použitím zpětných kamer, které nahrazují tradiční zpětná zrcátka, 360ti stupňovou kamerou z ptačí perspektivy, která ukazuje řidiči celé jeho okolí a výstražnými systémy pro slepé body, které detekují předměty po stranách kamionu.

Volta Zero bude prvním silničním vozidlem, které použije přírodní lněný materiál s udržitelně získanou a biologicky odbouratelnou pryskyřicí při konstrukci vnějších panelů karoserie, přičemž tmavé panely karoserie kabiny a mnoho vnitřních dekorací je vyrobeno z přírodního materiálu. High-tech lněná vazba byla vyvinuta předním světovým dodavatelem Bcomp ze Švýcarska, ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA).

Společnost Volta Trucks nejen redesignuje vozidla, ale také definuje nový obchodní model flotil elektrických nákladních vozidel. Inovativní řešení společnosti Volta Trucks s názvem „Truck as a Service“ (TaaS), nabízí správcům vozových parků bezproblémovou elektrifikaci jejich vozového parku. Jediný, cenově dostupný, měsíční poplatek poskytuje přístup k plně elektrickému vozidlu a ke všem náležitostem, jako je servis, pojištění a školení. TaaS dokonce v případě potřeby poskytuje náhradní Volta Zero, čímž maximalizuje dobu provozuschopnosti vozidla.

Model byl navržen tak, aby optimalizoval svou nosnost, čímž minimalizuje počet vozidel ve flotile operátora a tím i přetížení ulic města. Díky svému celkovému designu může Volta Zero fungovat v úzkých městských uličkách a ve výsledku zastoupit i tři nebo čtyři 3,5 tunová vozidla.

Výroba Volta Zero má být zahájena v roce 2022 a nyní již probíhají jednání k zajištění smluvního výrobního partnera. Výroba bude pravděpodobně probíhat ve Velké Británii. Do konce roku 2022 chce společnost Volta Trucks postavit přibližně 500 vozidel podle specifikací zákazníků a do roku 2025 plánuje dostat výrobu na 5 000 vozidel ročně, poté postupně zvyšovat.

Zdroj: voltatrucks.com