Close

Jeho temné esence: První dojmy ze sledování!

Nechte se vtáhnout do seriálu Jeho temné esence

Letošní rok je jako stvořený pro příznivce fantasy/sci-fi seriálů. HBO nám nedávno naservírovalo poslední sezónu Hry o trůny, nová streamovací služba Disney+ na nás vykoukla s úžasným The Mandalorian a za necelý měsíc se na Netflixu rozjel dlouho očekávaný Zaklínač.

Jak to tak vypadá, každá streamovací služba si našla svou pomyslnou ikonickou značku a HBO se rozhodlo nezůstat pozadu. Spojilo své síly s BBC a vytvořilo fantasy seriál Jeho temné esence.

Předloha seriálu pochází z pera spisovatele Philipa Pullmana, který se proslavil svou knižní trilogií Zlatý kompas, Jedinečný nůž a Jantarové kukátko. Bohužel první hraný počin v roce 2007 si odnesl velmi špatné hodnocení. Podaří se tajemnému seriálu vymanit ho z minulých neúspěchů? Zatím to vypadá, že by se to podařit opravdu mohlo!

Úvod do děje

Pokud je pro vás seriál „Jeho temné esence“ zatím velkou neznámou, ve zkratce vám můžeme říci, že se jedná o fantasy dílo s poměrně velkým potenciálem.

Děj nás zavede do alternativního světa, který na jednu stranu vypadá jako ten náš, jen s několika zásadními rozdíly. V tomto světě se totiž lidé pohybují s rozpůlenou duší, jejíž druhá část je vložena do jejich zvířecích společníků. Od nepaměti zde vládne mocné Magisterium, které vše kontroluje a kterému se má postavit vyvolená dívka s jménem Lyra.

Atmosféra na jedničku

Jeho temné esence rozjely pilotní díl se vší parádou a hned nám představili poctivou řemeslnou práci, která vytváří v seriálu dechberoucí atmosféru. Za parádní vizuál, ale rozhodně nemůže pouze kvalitně odvedená práce, ale i finance, které do seriálu vložily stanice HBO a BBC. Vychutnat si tak můžeme perfektně navržené scénou, poutavé animaci a zatraceně návykový hudební doprovod.

Vyvolené dítě LYRA BELACQUA

Seriál staví na hlavní postavě, která je jakýmsi vyvoleným dítětem, kterému se do rukou dostane tajemný zlatý kompas. Co se týče hereckého obsazení, musíme výběr herečky Dafne Keen (Logan) rozhodně pochválit a věříme, že nás v průběhu sezóny ještě mile překvapí. Bohužel autoři se zatím hlavní aktérce neměli chuť věnovat do hloubky.

Za zmínku ale rozhodně stojí i menší postavy, které máme možnost v průběhu příběhu poznat. Jednu z nich si zahraje i charismatický herec James McAvoy, který se sice ke slovu moc nedostane, ale jakmile se objeví, ihned na sebe strhává veškerou pozornost. Ten je bohužel jediný, kromě hlavní postavy, zajímavý. Seriálu tak zatím chybí „tahouni“, o kterých bychom se dozvěděli odkud jsou, jaké jsou jejich motivy a proč je máme milovat/nenávidět.

Počítejte ale s tím, že se o skvělých postavách a fantastickém prostředí budete dozvídat jen velmi pomalu. Seriál totiž sází na budování napětí a nepřetržité přítomnosti tajemna.

Pomalé tempo, které může začít nudit

Nový seriál HBO ve spolupráci s BBC předvádí úžasnou práci, u které je těžké najít něco k vytýkaní. Bohužel ani Jeho temné esence nejsou dokonalým počinem, kterému nic nechybí. I když v tomto případě spíš přebývá. Řeč je o extrémně pomalém tempu, které může neznalce knižní předlohy velmi rychle začít nudit.

Na jednu stranu sice oceňujeme fakt, že se autoři rozhodli vytvořit detailně propracovaný seriál, který se má maximálně připodobnit knize, ale na stranu druhou jakoby zapomněli na ostatní diváky. Diváky, kteří se chtějí při sledování televize bavit a zažít něco vzrušujícího. A to i přesto, že stopáž jednoho dílu vyjde bezmála na hodinu!

Kvůli pomalu rozvíjenému ději se navíc obáváme, na sílu vyřešeného konce první sezóny, což by mohlo mít pro celkový seriál hrůzné následky.

JEHO TEMNÉ ESENCE shrnutí

Seriál nám představil opravdu zajímavý alternativní svět, který má jednoznačně skvělý vizuál. Touha po poznání vás bude celou dobu motivovat ke sledování dalších dílů, ale narůstající nezodpovězené otázky mohou být tím prvním signálem zklamání, které vás upozorní na fakt, že zde není něco v pořádku.

Vysoká stopáž a extrémně pomalu se rozvíjející děj může vést občas k osobní frustraci, která vás pravděpodobně donutí odejít od televize a v klidu si sednout ke knižní předloze, která rozhodně stojí za přečtení. Seriálu nepomáhají ani slabé postavy, o kterých víme pramálo a jen těžko jim můžeme nějak fandit nebo je nemilosrdně nenávidět.

Na závěr ale musíme říci, že se seriálu zatím daří balancovat na pomezí pohádky a dospělého filmu, což nám dává naději, že bychom se mohli dočkat i celkem zajímavých příběhových zvratů.