Close

Rammstein se po deseti letech vrací s novou deskou. Stálo to čekání opravdu za to?

Rammstein návrat po 10 letech

Po dlouhých deseti letech čekání konečně německá metalová skupina Rammstein potěšila své fanoušky novou deskou, která se již prodává i u nás. Vydávání desek po tak dlouhé době je poněkud nebezpečné. Očekávání se za uplynulý čas vyhouplo k výšinám, stejně tak jako vlna napětí, ve které Rammstein své fanoušky se zálibou udržovalo. Jak to tedy s novými singly vypadá a stály opravdu za to čekání?

Nahradily úderné rytmy poklidnější tóny?

Hudební skupinu Rammstein po celou dobu jejich působení doprovází značná dávka kontroverze, což se odráží i v první skladbě nového alba, která nese jméno Deustchland. Videoklip i text písně připomíná historii německého státu, a to bez všech příkras. A i přestože skladba za sebou zanechává sladkohořkou příchuť, opomenout nelze jedinečné umělecké vyjádření a výtečné ztvárnění. Záběry z koncentračního tábora pochopitelně nejdříve vyvolaly rozruch, avšak to k drsné německé formaci přece patří.

Rammstein nové album Deutschland

Všechny písně jistým způsobem reflektují události z minulosti a nesou určitý nádech poselství. Nových skladeb je celkem jedenáct a všechny zní trochu povědomě. Z řady tradičních položek vystupuje pouze kraťoučká skladba Diamant nebo Zeig dich, již na počátku provází kostelní sbor. Milovníci Rammstein si však jistě přijdou na své. Deska je plná tradičních rammsteinovských rifftů, snadno zapamatovatelných refrénů a typického pochodového metalu.

Rammstein jsou pořád ve formě

Rammstein se zkrátka na hudební scénu vrátili vyzrálejší a zkušenější. Drží se toho, co umí nejlépe a opět se nebojí rozproudit davy. Písně jsou chytlavé, melodické a silné. A ačkoliv pro někoho nemusí znamenat nic převratného, je jisté, že se k nim fanoušci budou vždy rádi vracet. Ocenit je třeba také zvuk nahrávky, který působí živě a čistě. Zajímavostí je to, že většinu skladeb natáčeli členové skupiny pospolu v jedné místnosti, což už se dnes děje jen zřídka.