Close

5 důvodů, proč byste měli vystoupit ze své komfortní zóny

Vysoupení z komfortní zóny

Komfortní zóna je součástí života každého z nás. Jak ovšem udělat ten správný krok pro to, abychom ze své komfortní zóny vystoupili, a začali si tak každý den užívat co možná nejvíce? Tento článek vám může být inspirací.

Co je to komfortní zóna? 
Na začátek je dobré si vysvětlit, co to vlastně ta komfortní zóna je. Jedná se o náš osobní prostor, ve kterém se cítíme bezpečně a minimalizujeme tak náš stres a obavy. Je to zóna, ve které se chováme tak, jak jsme zvyklí a která nám přináší pocit jistoty a bezpečí.

Proč opustit komfortní zónu? 

1. Osobní růst

Jedním z důvodů, proč je dobré vystoupit ze své komfortní zóny, je právě osobní růst. Pokud se o výstup z komfortní zóny pokusíte, čeká vás spousta nových příležitostí, které vás v životě mohou posunout o značný kousek dál. Můžete se například začít vzdělávat v oboru, který vám byl doposud cizí. 

2. “Lepší já”

Rozhodnete-li se vstoupit do neznáma, tak zaručeně budete muset čelit jistým obavám, nástrahám a překážkám. Po jejich překonání vás vnitřně posílí, a vy tak budete v budoucnosti lépe zvládat další stresové situace. Můžete se poté cítit více sebejistěji, sebevědoměji a především spokojeněji.

3. Nová přátelství

Výstup ze známého a bezpečného prostředí přináší nová objevování nových míst, kterým jste se do teď mohli vyhýbat. Na nových místech potkáte nové lidi, kteří vás mohou něčím obohatit, být pro vás inspirací nebo se stát vašimi blízkými přáteli.

4. Více zážitků 

Pokud se otevřete novým skutečnostem a rozhodnete se pro změnu ve svém životě, bezpochyby vás čeká mnoho nových zážitků a zkušeností. Navštívíte nová místa, poznáte nové věci, prožijete nové příběhy. Zkrátka objevíte to, co jste dosud nepoznali.

5. Stanete se inspirací

Váš život se s novým životním přístupem začne postupně měnit, a stejně tak i vaše okolí si změn zaručeně všimne. Pro mnohé se tak můžete stát inspirací pro jejich vlastní odhodlání a překonávání životních výzev.

„Udělat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.“ [Mahátma Gándhí]

Jak překonat strach? 

1. Zaměřte se na osobní rozvoj 

Jednou z variant, jak lze opustit životní komfort je cesta osobním rozvojem. Můžete se začít vzdělávat například tím, že začnete číst knihy a články, které vás zajímají. Pokuste se také více setkávat s lidmi, kteří vás inspirují a motivují ve vaší cestě.

2. Vytvořte si plán věcí a aktivit, které chcete udělat

Vytvořte si například týdenní seznam toho, co byste chtěli za daný časový úsek stihnout. Mějte ho pravidelně na očích a snažte se svých cílů dosáhnout.

3. Seznam věcí, které chcete změnit

Vytvořte si seznam věcí, se kterými chcete už delší dobu skoncovat nebo vás v běžném životě dlouhodobě omezují. Přestat kouřit? Méně pít kávu? Více spát? Častěji běhat? Navštívit galerii? Tak hurá do toho!

S tímto bodem vám může pomoci náš článek Sebeanalytický dotazník.

4. Oceňte sami sebe

I malý krok vpřed je posun. Všímejte si i těch malých krůčků ve vašem výstupu a neočekávejte hned velké změny. Ty přijdou až časem, protože nezáleží na tom, jak rychle se hýbete, pokud se posouváte dopředu.

5. Přestaňte se vymlouvat

Vždy existuje spousta důvodů, proč věci nedělat. Ovšem existuje jeden důležitý argument, proč začít naše vize uskutečňovat. A tím je začít žít život, po kterém toužíte. Naučte se opouštět negativní myšlenky a najděte odhodlání. Zapomeňte na výmluvy, které jsou obvykle jen strachem a obavami. Stojí to za to. 

Vydejte se třeba na exotickou dovolenou, ze které jste měli jisté obavy. Začněte navštěvovat lekce jógy, které jsou prospěšné pro vaše tělo i mysl. Navštivte plavecký bazén, který byl v minulosti vaší noční můrou. Nebo například ochutnejte nějakou novou světovou kuchyni. Zkrátka udělejte cokoliv, po čem vy sami toužíte a co vám dopřeje si užít život na maximum.

Tak pojďte do toho 
Pamatujte si, že je vždy lepší litovat toho, co jste v životě udělali, než litovat toho, co jste v životě neudělali. Každý výstup z komfortní zóny nemusí hned “přinášet ovoce”. Ovšem už samotná změna životního stylu a přístupu k němu je velkým krokem, který zaručeně vede k velkému úspěchu a tím je život podle vlastním přání a tužeb.

překonej strach