Close

5 největších vánočních trhů v Evropě

Vánoční trhy

Vánoce se pomalu blíží a s nimi přichází i období adventu. Vánoční atmosféra, rozesmátí lidé, všude dobré jídlo a pití, výzdoba, ale hlavně vánoční trhy! Kde v Evropě najdete ty největší a nejkrásnější?

Vídeň

Mezi největší evropské trhy patří rozhodně ty vídeňské. V samotné Vídni jich najdete víc jak pět. Tady se jim říká Vánoční vesničky.

Rathausplatz

Náměstí každoročně obsadí na 150 stánků s chutným jídlem, voňavým punčem, řemeslnými výrobky, ale i rozmanitými dárky. Vstup na trh lemuje krásný oblouk, posetý svíčkami, a cesta od něj směřuje k majestátnímu stromu Herzerlbaum, zdobenému srdíčky. Prostoru vévodí ohromné kluziště, kde si můžete zabruslit každý den, od desíti od rána do desíti do večera, krom Štědrého dne, kdy je zavřeno. Trhy, nazvané Vídeňský sen, se konají od 15. listopadu do 26. prosince.

Náměstí Maria-Theresien

Další velké trhy najdete mezi dvěma místními muzei. Zdobené stánky, příjemná hudba, zajištěná místním sborem, a okouzlující prostředí. Pokochejte se 70 stánky s dobrotami, dárečky nebo řemeslnými kousky a plně nasajte vánoční náladu. Tuhle vesničku můžete navštívit od 20. listopadu do 26. prosince. Den na to na stejném místě začíná Silvestrovská vesnička, která tu vydrží až do 1. 1. 2020.

Krakov

Krakov je město s bohatými dějinami. Dechberoucí vánoční trhy se konají na náměstí Rynek Glówny, postaveném ve 13. století. Jeho dominantami jsou kostel Nanebevzetí Panny Marie a také historická tržnice, Sukiennice. Osvícený kostel dodává místu velkolepost a jedinečnost, vánoční koledy a lidové tance pak dotvářejí celkovou adventní atmosféru. Trhy se konají od 30. listopadu do 26. prosince.

Norimberg

Norimberské vánoční trhy Christkindlemarkt jsou největšími v celé střední Evropě. Každoročně se konají na náměstí Hauptmarkt. Během několika dní sem zavítá přes 2 miliony návštěvníků. Na trhy láká nejen krásné prostředí a množství stánků (je jich tu celkem 200), ale především celé historické centrum města. Dějiny trhů sahají až do 17. století. Dávná atmosféra je citit už při vstupu na náměstí. Tradiční pochoutkou jsou biskupské chlebíčky a norimberské perníčky. Trhy začínají 29. listopadu a končí 24. prosince.

Drážďany

Trhy v Drážďanech jsou Čechům dobře známé, každoročně sem od nás míří desítky, ne-li stovky zájezdů. Trhy se táhnou celým městem a během adventu je navštíví více jak 2 miliony lidí. Tím hlavním centrem je Striezelmarkt, jehož kořeny sahají do roku 1434. Najdete tu přes 250 stánků. Místní specialitou je sladké pečivo Strüzel. Je chráněno zvláštní známkou a smí ho péct jen někteří pekaři. Zda je váš Strüzel pravý, poznáte podle symbolu jezdce. Letos se trhy konají od 27. listopadu do 24. prosince. Nezapomeňte také navštívit Stollenfest, putování městem s každoročním slavnostním odkrytím místní štoly, který se koná 7. prosince.

Praha

Prahu každoročně kvůli památkám navštíví miliony cizinců. Nejvíce jich přijíždí právě na svátky, takže je hlavní město každý rok adventními trhy přímo poseté. Václavské náměstí bývá zasypáno krásnými dřevěnými chaloupkami s typickou zimní výzdobou. Krom něj pohodovu náladu nabízí i Staroměstské náměstí a náměstí Republiky. Vedle sympatické hudby si užijete také rozmanitost výrobků a výborných lahůdek. Všechny trhy začínají 30. listopadu. Nejdříve končí trhy na náměstí Republiky, a to 30. prosince. Další trvají až do 6. ledna.