Close

7 míst, kam se vydat za krásou Moravy bez turistů

Bukovanský mlýn

Název je odvozen od řeky Moravy, největším městem je Brno, dále pak Olomouc, Zlín, Kroměříž… Ať už jste z Moravy či nikoli, alespoň jedno místo na Moravě jste už určitě navštívili. A kdo by taky ne, přece je tu tolik zajímavých míst k vidění, např. Mikulov, Lednicko-valtický areál, Pálava, Znojmo a mnoho dalších. Věděli jste ale, že se zde nachází i méně známá a turistická místa, která občas ani místní neznají?

Pojďme se podívat na 7 míst, které rozhodně stojí za navštívení, až se vydáte za vínem na Moravu.

Bukovany a jeho úchvatný mlýn

Obec Bukovany se nachází v okrese Hodonín a rozhodně sem uniknete před velkým davem lidí, žije zde pouze okolo 700 obyvatel. Nachází se v blízkosti již známější obce Kyjov. Mlýn bohužel nepochází z minulého století, byl postaven v roce 2004, a tak rozsáhlou historii nenabízí. Slouží jako muzeum s expozicí slovácké vesnice a ze samotného vrchu nabízí krásný výhled na okolí, leží totiž v nadmořské výšce 325 m. V areálu Bukovanského mlýnu se nachází i hotel, kde si rozhodně nesmíte zapomenout dát ovocné knedlíky, které jsou takovou tradicí pro návštěvníky mlýnu.

Kaplička na Hradišťku ve Velkých Bílovicích

Velké Bílovice zná určitě každý, ale znáte i tuhle úžasnou kapličku s výhledem na vinice? Pokud jste viděli film Bobule, pak určitě ano. Kaplička se nachází na kopci s názvem Hradištěk a pokud se k ní chcete dostat, musíte se vydat naučnou stezkou směrem na Čejkovice. Jestli máte odvahu, můžete si cestu zkrátit cestou přes vinice.

Velké Bílovice mají zajisté spoustu co nabídnout. Nachází se zde přes 600 vinných sklípků, takže rozhodně do nějakého musíte zavítat a vyzkoušet jedno z nejlepších vín na jižní Moravě. V blízkosti se také nachází Lednicko-valtický areál, CHKO Pálava a za navštívení rozhodně stojí i Kostel Narození Panny Marie, který se nachází přímo ve středu Velkých Bílovic a vidět ho lze právě i z Hradišťku.

Levandulová farma

Za levandulemi do Provance? Teď už nemusíte, stačí si zajet do obce Starovičky v okrese Břeclav. Farma vznikla v roce 2014, kdy se zde vysázely první keříky levandule. Vstup na farmu je sice zpoplatněn, ale návštěva za to rozhodně stojí. Při koupi vstupenky na tuto farmu si zde také můžete zakoupit různé suvenýry od sušených levandulí po sirupy, vonné pytlíčky a mýdla. A pokud přijdete ve správnou dobu, můžete zde vidět i to, jak se produkty z levandulí vyrábí.

Na samotném vrcholku nad levandulemi si můžete odpočinout a nechat se kochat vrchy Pálavy v jednom z lehátek, které náleží farmě.

Rozhledna Babí lom

Pokud jste milovníci turistiky, panoramatických výhledů a trochu více náročných tras, Babí lom bude určitě to pravé pro vás. Rozhledna se nachází u nedaleké obce Lelekovice a sahá do nadmořské výšky 521 m. Výstup na rozhlednu je docela náročný (na konci budete muset dokonce skoro po čtyřech), avšak vůbec ne dlouhý, dojdete tam zhruba za 30 minut. Rozhlednou výlet končit nemusí, vydat se můžete až na nejvyšší vrchol Babího lomu (562 m n. m.), kde půjdete „cestou“ doslova mezi skálami. Odměnou za výstup bude dechberoucí výhled na Pálavu s Děvínem, Dukovany a za velmi dobrého počasí lze vidět i vrcholky Alp.

Z Babího lomu se poté vydejte směrem dolů do obce Vranov u Brna, kde můžete navštívit barokní kostel Narození Panny Marie. Na tento kostel se nabízí i krásný výhled z vyhlídky Nekonečno, která se nachází podél naučné turistické stezky směr Lelekovice.

Kolonáda na Reistně u Valtic

Kolonáda na Reistně se nachází v Lednicko-valtickém areálu, asi 2 km od Valtic. Dostanete se k ní po červené turistické značce, anebo si opět cestu můžete zkrátit vinicemi. Kolonáda svým vzhledem připomíná park Cinquantenaire v Bruselu nebo Braniborskou bránu v Berlíně.
Kolonáda slouží i jako vyhlídka, vstup nahoru je zpoplatněn, ale nabízí krásný výhled na Valtice.

Když už ve Valticích budete, rozhodně navštivte valtický zámek, ke kterému náleží nádherný zámecký park. Dominantou Valtic je také kostel Nanebevzetí Panny Marie, před nímž se nachází Mariánský sloup. A samozřejmě nesmíte zapomenout ochutnat valtické víno!

Zřícenina hradu Děvičky

Děvičky, nebo také Dívčí hrady, se nachází na nejvyšším vrcholu Pavlovských vrchů. První zmínky o tomto gotickém hradu pochází z roku 1222, avšak v roce 1253 byl zničen. Nicméně na konci 13. století byl opět obnoven. K jeho konečnému opuštění došlo na začátku 19. století.

K zřícenině vede hned několik turistických tras. Děvičky se nachází v blízkosti obce Pavlov, nicméně lepší turistické trasy vedou z nedaleké obce Klentnice. Ze samotného vrchu se nabízí krásný výhled na Pavlov a na řeku Dyji, z opačné strany uvidíte Dolní Věstonice. Před samotným hradem se nachází tři skalní útesy, ty jsou podle pověsti tři zkamenělé dívky (odtud vznikl i samotný název).

Lom Hády v Brně

Pokud jste z Brna a nechce se vám za krásnými výhledy a přírodou jezdit moc daleko, určitě navštivte lom Hády, který se nachází severovýchodně od městské části Maloměřice. Dostanete se k němu autobusem ze Staré Osady, aniž byste vyjeli mimo Brno, i bez auta je dostupnost velmi dobrá. Lom dříve sloužil pro těžení vápence, který se zde těžil již od středověku. K jeho zastavení došlo až na konci roku 1997.

Lom se nachází ve výšce 424 m n. m. a ze samotného vrcholku uvidíte celé Brno, za dobrého počasí dokonce i Pálavu. Rozhodně doporučujeme navštívit i Růženčin lom, který leží pod lomem Hády. V Růženčinu lomu se nacházejí krásná malá jezírka, která v letních dnech slouží jako tzv. „nuda pláž.“