Close

7 ostrovů v Tyrhénském moři – To jsou Liparské ostrovy

Trajekt na Liparské ostrovy

Liparské ostrovy se nacházejících přibližně 30 km od severního pobřeží Sicílie. Mnozí si pod slovem „Lipari“ vybaví jen známé výtečné víno, které se zde vyrábí a následně vyváží do celého světa. Toto souostroví má ale mnohem více co nabídnout a čím své návštěvníky okouzlit.  

Proč se tedy na Liparské ostrovy vydat?

Průzračně čistá voda, mnoho míst k potápění, spousty pěších tras s nádhernými výhledy a hlavně klid. Na ostrovech totiž není postaven ani jeden hotelový komplex, a tak se vám nikde po dobu vaší návštěvy nemůže stát, že potkáte masu turistů, kteří vám dokonale zkazí zážitek z vašeho výletu, či celé dovolené.

Sopečná aktivita

Hlavním lákadlem pro dobrodruhy je tu bezesporu sopečná aktivita a vše kolem ní. Liparské ostrovy jsou ve skutečnosti vrcholky sopek. Tím se také vysvětluje, proč má většina ostrovů kuželovitý tvar. Na dvou ostrovech, Vulcano a Stromboli, jsou stejnojmenné sopky stále aktivní. Vulcano vypouští ze svých útrob jen dým, ale ze Stromboli můžete vidět i tryskající lávu.

To, že se nacházíte na sopkách, vám bude stále na každém rohu připomínat všudypřítomná pemza a kousky černého obsidiánu. Tyto dva nerosty, kterými jsou ostrovy opravdu doslova posety, se vytváří při sopečné aktivitě a jsou tedy pro zdejší krajinu typické.

Ostrov Lipari

Pokud nemáte dostatek dní k návštěvě všech ostrovů, doporučuji se vylodit jen na největším ostrovu jménem Lipari. Ostrov nese stejný název jako celé souostroví a nachází se uprostřed všech ostrovů. Na tomto ostrově sice není žádná aktivní sopka, ale díky jeho poloze z něj uvidíte na všechny okolní ostrovy. Myslím si, že taková vyhlídka na ostrov Vulcano vás ohromí více než samotná návštěva onoho ostrova. Vydejte se na ostrově Lipari k místu „Osservatorio Geofisico“ a určitě mi dáte za pravdu. Ostrov Vulcano se svou dým vypouštějící sopkou zde budete mít jako na dlani.

Na největším ostrově naleznete také největší počet možných aktivit. Pokud vás například nebaví pěší turistika, můžete si tu půjčit skútr a ostrov si prozkoumat na dvou kolech s větrem ve vlasech. Projet celý ostrov kolem dokola bez zastávek zabere přibližně dvě hodiny.

Místní vám zde také budou nabízet noční výlet lodí k ostrovu Stromboli. Pokud těch pár euro obětujete a vydáte se tam, čeká vás ohromující ohňostroj, který jste ještě neviděli. Láva, kterou chrlí Stromboli, a která rozjasňuje noční oblohu, vytváří nezapomenutelnou scenérii.

Doprava

Zbývá už asi jen poslední otázka a to: „Jak se sem dostat?“. Pokud máte dostatek času, nikam nespěcháte a chcete ušetřit pár euro, tak zvolte trajekt. Pokud však chcete zažít něco nového, nebo máte naopak naspěch, neváhejte využít služby tzv „Aliscafo“. Jedná se o rychlý křídlový člun. Cesta v něm připomíná spíše leteckou dopravu, která vám navíc ušetří oproti trajektu přibližně hodinu času. Hlavní přístav pro přepravu na Liparské ostrovy se nachází v sicilském městečku Milazzo. Shrnuto, podtrženo … sopečná aktivita, průzračně čisté moře, žádné masy turistů, výtečné lokální víno a to vše na území EU. To jsou Liparské ostrovy.