Close

Barcelona a Gaudího chrám – čím vším vás město uchvátí?

Barcelona

Když se řekne Barcelona, mnoho lidí má v hlavě fotbal. Aby ne! Sport je to na mou věru velmi oblíbený a rozšířený. Ale to není ani zdaleka vše. Čím vším vás oslní centrum Barcelony a vyplatí se tuto skvostnou destinaci navštívit?

Historické město vás dostane

Už v okamžiku, kdy překročíte pomyslný práh Barcelony, ocitnete se v úplně jiném století. Plno domů zde stojí přinejmenším sto let a mezi nimi se vyjímají typické španělské “činžáky”. Střechy velkolepých budov jsou navíc osázeny chrliči.

Gaudího chrám Sagrada Família

Snad nejznámější a nejnavštěvovanější místo Barcelony je majestátní Gaudího chrám Sagrada Família. Se stavbou se začalo v roce 1882. Ačkoli katalánský architekt Antoni Gaudí i Cornet už téměř sto let nežije, jeho dílo se dosud dokončuje. Celý objekt je přísně střežen vysokým plotem a kamerovým systémem. Důvodem je především bezpečnost turistů. Vysoké jeřáby a nákladní vozy často z pozemku chrámu vyjíždějí. Dovnitř se můžete podívat s průvodcem, ale pozor, fronty a čekací lhůty jsou opravdu velmi dlouhé. Po projití náměstí Plaza de Catalunya na vás čekají další tři domy architekta Antoni Gaudího.

La Rambla a Plaza de Catalunya

Centrální místo Barcelony – ulice La Rambla. Nadchne vás již na první pohled a nebudete chtít odejít. Široký plac táhnoucí se od náměstí Plaza de Catalunya až k přístavu je z obou stran lemovaný stromy a nádhernými obchůdky s květinami, suvenýry nebo jídlem. Součástí jsou i zahrádky výborných restaurací.

Butiky světových módních návrhářů

Centrum Barcelony je přímo pokryté butiky světových módních návrhářů. Zejména ženy se zde mohou inspirovat turistkami i místními dámami. Všechny jsou krásné a mají svůj osobitý styl. Kdo by si nedopřál kvalitní kosmetiku firmy Yves Rocher, džíny Calvin Klein nebo oblečení místní světoznámé značky Desigual? Dalšími rozšířenými obchody jsou Zara, Swarowski, Oysho, Tommy Hilfiger, Gucci nebo Louis Vuitton.

Kam se vyplatí zajít?

Existuje spousta míst, která se vyplatí navštívit. Barcelona, především její centrum, je plná muzeí a historických památek, které jsou zcela jedinečné.

 • Erotické muzeum
 • Aquarium
 • Historické muzeum
 • Muzeum voskových figurín
 • Přístav
 • Zoo
 • Místní tržnice s jídlem

Temná stránka města

Noční gangy

Asi jako každé velkoměsto, i Barcelona má své “mouchy”. Přes den je to bezpečné bezproblémové místo. Všude se pohybují policisté. Po setmění se však v různých koutech města scházejí skupinky místních prodejců drog a situace i celková atmosféra začíná být dosti napjatá.

Drogy na každém kroku

Přes den se vás minimálně dvacetkrát někdo zeptá, zda máte zájem o hašiš, LSD nebo marihuanu. Jejich slangový název pro takové služby je “coffee shop”. Marihuana je navíc v Barceloně povolenou drogou – ovšem pouze pro vlastní potřebu.

Obchodníci vyděrači

Kromě typických pěkných obchůdků najdete plno pouličních stánkařů, kteří však prodávají své zboží nelegálně a značně pod cenou. V nouzi neváhají použít psychický nátlak nebo vydírání.

Na čem si v Barceloně pochutnáte?

Je těžké dopřát si každé jídlo, které jste zde neochutnali. Za zmínku rozhodně stojí výborné místní pivo značky Estrella. Vyrábí se z rýže a má příjemnou hořkost. Obsah alkoholu je 5,5 %. Další lahůdkou jsou těstoviny “Alfredo” nebo zmrzlina. V nabídce je velké množství příchutí.

Zajímavosti

 • V uličce Carrer de la Portaferrissa najdete nákupní pasáž s obchůdky Harryho Pottera nebo Hry o trůny.
 • Nikdy neodmítejte pití sangrie. Majitelé restaurací jsou pak velmi naštvaní a nepříjemní.
 • Místní Španělé jsou velmi vděční a přátelští lidé. Neváhejte s nimi zapříst rozhovor.
 • V neděli jsou všechny stánky i obchody zavřené. Nekoupíte si ani jablko.
 • Cigarety a tabák nehledejte v samoobsluhách. Pro tabák jsou vyhrazeny speciální obchůdky s názvem Tabaco.
 • Další místo, kde koupíte cigarety, jsou podzemní automaty v metru.
 • Hlavním dopravním prostředkem jsou elektrokoloběžky. Jezdí na nich opravdu každý.
 • Na střechách původní zástavby najdete torza kladkostrojů, kterými se do horních pater dopravoval těžký náklad.