Close

Chytrý návod, jak vytřídit šatník, ušetřit místo a vydělat si trochu peněz

jak vytřídit šatník

Máte pocit, že nemáte, co na sebe, ale přesto váš šatník praská ve švech? Pak je pravděpodobně na čase dát některým kouskům sbohem. Přeplněný šatník nevěstí nic dobrého. A zaručeně vám komplikuje život. Tak proč se tou hromadou nenošeného oblečení neprobrat a vytříděné kousky třeba nezpeněžit? Povíme vám, jak na to!

Začněte vyklizením celé skříně

Pro efektivní třídění šatní skříně je zkrátka nejlepší všechno vyházet ven. Oblečení můžete rozložit například na postel nebo gauč, abyste o svých věcech získali lepší přehled. K hromadě pak nezapomeňte přidat kabelky, šátky a šály nebo jiné doplňky, které si také zaslouží poznat pořádek a řád. Až všechno oblečení uvidíte pohromadě, hlavně nezařaďte zpátečku a úklid dokončete. Uvidíte, že to vaší skříni prospěje!

Jen žádné slitování!

Jakmile budete mít skříň dočista prázdnou, vaším úkolem bude roztřídit jednotlivé kusy oblečení do tří hromádek. Do první přesuňte věci, kterými jste si jisti, že si chcete ponechat, do druhé dejte oblečení obnošené a nepadnoucí a na třetí hromádku budou patřit kousky, kterými si ještě nejste úplně jisti, kam je zařadit.

Jednotlivé kousky si v průběhu třídění klidně i vyzkoušejte a zkuste je sladit s ostatními věcmi. Třeba přijdete na nové slušivé kombinace, nebo naopak zjistíte, že vám již některé věci nevyhovují. Rozhodně se ale nespokojte jen tak s něčím. Pokud jsou vám například kalhoty příliš těsné, bez slitování je dejte na hromadu s oblečením, které půjde z domu. Stejně tak se ale nenechte pohltit uklízecí náladou a nevyhazujte vše, co vám přijde pod ruce. Do úklidu se zkrátka pusťte s čistou hlavou a případně si k tomu přizvěte i někoho z rodiny.

Podrobte své oblečení testu

Zajímá vás, co teď s hromádkou „možná“? Na této hromadě se obvykle objevuje oblečení, které je sice hezké a prakticky nenošené, ale z nějakého důvodu nesedí. Někdy se na této přechodné hromádce objeví i věci, ke kterým se vážou různé vzpomínky. Co se ale praktičnosti týče, jde o oblečení nevyhovující nebo zcela nepoužitelné. Nedá se tedy nic dělat než všechny tyto věci podrobit menší zkoušce. V čem spočívá? Oblečení skliďte do krabice nebo pytle a uložte je třeba na dno skříně. Pokud v průběhu následujících několika měsíců zjistíte, že vám nějaké kousky z této hromádky chybí a ve svém šatníku byste je využili, vraťte se k nim. Se zbytkem se zhruba po čtvrt roce rozlučte.

jak vydělat na starém oblečení

Udělejte radost druhým

Oblečení, které již nechcete, není hned nutné vyhodit do popelnice. To, že nesedí vám, ještě neznamená, že někomu jinému nemůže udělat radost. Některé věci proto můžete například nabídnout svým příbuzným a známým, nebo je v suchém a nepoškozeném stavu vhodit do kontejnerů na textil, které jsou různě rozmístěné po celé České republice. Odtud darované oblečení putuje k charitám, do second handů, do azylových domů nebo se dále recykluje.

Další možností, jak nepadnoucí oblečení ještě využít, je pokusit se ho přetvořit na něco jiného. Stará trička z bavlny například skvěle poslouží jako úklidové utěrky, z obnošených montérek lze vyrobit kapsář na pastelky a z dalších kousků pak můžete vyrobit třeba povlaky na polštáře. Nad zpětným využitím vytříděného oblečení je zkrátka dobré přemýšlet, neboť textilního odpadu po celé světě vzniká obrovské množství.

Nepadnoucí oblečení můžete prodat

Našli jste ve svém šatníku skoro nové oblečení, které se vám už nelíbí nebo vám nesedí, ale je škoda jej vyhazovat? Pak ho můžete zpeněžit pomocí různých online bazarů nebo portálů, které nabízejí možnost prodeje či výměny. Poslední možností je nabídnout toto oblečení do některého second handu. Ne všechny second handy ale oblečení vykupují a některé si dokonce dané kousky pečlivě vybírají. Ne vždy se tedy zadaří veškeré oblečení prodat.