Close

Doba korková aneb jak nosit korek a co z něj vyrobit?

Když se řekne korek, každý z nás si představí korkovou zátku od vína. Více než 80 % celosvětové produkce korku jde právě na zašpuntování lahodného moku. A věděli to již staří Římané.

Korek se těší v poslední době velké oblibě díky svým úžasným vlastnostem nejen v potravinářském průmyslu, ale také v oděvním nebo nábytkovém. Chytré české hlavičky přišly na způsob, jak zpracovat korek a dokážou z něho vytvořit prakticky cokoli. V článku se dozvíte vše, co potřebujete o korku vědět a ukážeme vám, kde koupit ty nejoriginálnější korkové módní doplňky a jak si vyrobit třeba takový květináč.

Korek je vlastně odumřelá kůra dubu korkového a korkovníku amurského. Dováží se z destinací jako je Španělsko, Portugalsko nebo Alžírsko. A to je asi jediná nevýhoda korku-vzdálenost dovozu. Ekologická stopa je o něco vyšší než u materiálu, který si koupíte v České republice.

Milovníci ticha i ekologové si přijdou na své

Korek skvěle tepelně izoluje, je pružný, lehký a odolává vysokým teplotám až do 200 °C. Hustota se pohybuje v rozmezí 480-520 kg/m3. Korek je také odolný proti působení mírné vlhkosti a je tvarově stálý, nesmršťuje se, což se projevuje tím, že při stlačení se vrátí do původního tvaru. Odolává plísním i bakteriím, takže je vhodný pro lidi trpící alergiemi. Je netoxický a bezpečný pro zdraví vaší rodiny i dětí. S korkem se pracuje velmi dobře, skvěle se řeže i vrtá.

 Milovníky ticha asi potěší fakt, že korek umí pohlcovat hluk. A pro milovníky ekologie bude tento materiál to pravé korkové, jelikož výrobky z korku se mohou recyklovat nebo upcyklovat, a tím se z nich dají vyrobit další nové materiály a výrobky. Pokud si korek pořídíte domů, a dáte si ho třeba na stěnu, určitě neprohloupíte. Dokáže vydržet totiž velmi dlouho v krásném stavu, zkrátka nestárne.

5 tipů, co vyrobit z korku od vína

Každý si občas otevře láhev dobrého vína, a pokud není šroubovací, zátku prostě vyhodíme. Zkuste si jich pár schovat, dají se z nich totiž vyrobit velmi zajímavé a vkusné dekorace. A pokud víno nepijete? Zkuste se zeptat kamarádů nebo rodiny a zátky se k vám jen poženou.

Květináč z korku

Pokud nevíte, jak ozvláštnit všední květináče na kytky či bylinky, zkuste si ho vyrobit z korku.

Květiny si vložte do staršího květináče. Nachystejte si korkové zátky, které rozřežete napůl. A pak už jen lepíte pomocí tavné pistole zátky ke květináči.

TIP: Pro zajímavější efekt použijte zátky různých odstínů a barev. Vznikne vám krásná mozaika.

Jmenovka z kokrku

Chystáte svatbu nebo oslavu narozenin a potřebujete stylové jmenovky na stůl?

Korkovou zátku naříznete a jednoduše do ní vložíte papír s číslem stolu nebo jmenovkou hosta. Korek je hodně lehký materiál, pokud by jmenovka nebyla dostatečně stabilní, zkuste korek otočit. Nebude tedy stát, ale ležet – seříznete kousek plochy, aby korek stál rovně na stole. A pak už jen naříznete a vložíte jmenovku.

Korková podložka ve tvaru srdce

Z korku si můžete vyrobit i podšálky nebo tácky jakékoli velikost.

Opět použijeme tavnou pistoli a zátky k sobě lepíme do tvaru, který se nám líbí. Můžeme tvořit do tvaru srdíčka jako na obrázku, ale i do čtverce či kruhu.

TIP: A pokud mezi vínové zátky přimícháte ještě špunty od sektu, bude výsledek o to zajímavější.

Zdroj: dailydoseofsparkle.com

Mobil si občas hodíme, kam se nám zlíbí, a pak ho zoufale hledáme po bytě. Přitom dřív byly stojánky na mobil v kurzu, ale nyní jde spíš o retro záležitost. Ovšem takový korkový stojánek na mobil nejen že je praktický, ale vypadá i hezky v interiéru díky přírodnímu materiálu.

Vyrobit takový stojánek není obtížné, s použitím tavné pistole nebo lepidla to určitě zvládnete.

Svícen z korkových špuntů

Zdroj: ispirando.it

Pokud patříte mezi ty, kteří si rádi udělají večer u sklenky vína příjemnou atmosféru zapálenou svíčkou, můžete si na první pohled obyčejný svícen dozdobit a udělat z něj stylovou dekoraci.

Korek jako módní doplněk

Korek neslouží jen k ozdobě bytu, ale můžete se s ním ozdobit i vy sami. Z korku se v dnešní době vyrábějí batohy, kabelky, peněženky a kšiltovky. Zabývá se jimi i česká firma, která vyrábí přírodní módní doplňky a zachraňují tak nepoužitý materiál.

Snažíme se změnit svět kolem nás a ukázat, že věci jdou dělat jinak.“ Woodfi

Kůži zkrátka odzvonilo a móda se inspiruje přírodou a navrací se tak k šetrnějším materiálům. I když to už zdaleka není novinka, lidí například s korkovým batohem uvidíte málo. A to je škoda. Ale dobrý tip pro vás, pokud si pořídíte nějakou korkovou radost na sebe, určitě budete originální a o to tady přeci jde.

Věříme, že po tomhle článku, kdejakou korkovou zátku od vína, jen tak zbůhdarma nevyhodíte. Tak na zdraví! A mějte na paměti, že fantazii se meze nekladou.