Close

Jak dodržet novoroční předsevzetí alespoň do února?

Definitivně přestat kouřit, zhubnout minimálně 5 kilo, naučit se vařit, začít číst více knih a přestat se tolik stresovat. To jsou příklady novoročních předsevzetí, která si mnozí z nás dávají. Jak ale docílit toho, aby to jen u předsevzetí napsaného na papíře nekončilo? Nechte se inspirovat následujícím článkem.

Rok 2020, který se pomalu chýlí ke svému konci, byl jasným důkazem toho, že to nejpodstatnější, co bychom si do dalšího roku měli přát, je zdraví. Ač to může znít jako to největší klišé. Takže ať už si budete v následujícím roce chtít předsevzít cokoliv, myslete především právě na své zdraví. 

Jak na novoroční předsevzetí?

Vymyslet novoroční předsevzetí nemusí být zase tak složité. Každý vnitřně alespoň trošku vnímáme, co bychom měli změnit nebo co by bylo dobré změnit. Jak ale dané předsevzetí dodržet alespoň do února? To už může být náročnější.

První týdny v lednu bývají fit centra, plavecké bazény a nejrůznější sportoviště narvaná k prasknutí. Jak se ale blíží konec ledna, tak počet návštěvníků upadá. Pojďte si tento rok dát taková předsevzetí, která vám vydrží alespoň pár měsíců. Jak na to? To se vám pokusíme poradit o pár řádků níže. 

5 tipů na to, jak nevzdat svá novoroční předsevzetí

Přinášíme vám 5 tipů a rad, jak svá předsevzetí dodržet, a dosáhnout tak v průběhu roku co nejvyšších cílů.

1. Předsevzetí plné změn, o které skutečně stojíte

Abyste předsevzetí dodrželi, je třeba si dávat taková, o která vy sami skutečně stojíte. Pokud vám kamarádka či kolega tvrdí, že byste měli začít číst více knih, rozhodně si jako novoroční předsevzetí nedávejte tuto činnost. 

Pokud si dáte takové předsevzetí, které chcete vy sami, daleko snadněji se vám bude plnit. Jestliže tedy cítíte, že vy sami se chcete začít literatuře více věnovat, tak hurá do toho. 

2. Nežeňte se hned za velkými cíli 

Mnoho lidí má tendence si dávat hned na začátek velké cíle, které je dokáží odradit dříve, než se do nich vůbec pustí. 

Zhubnout 10 kilo za dva měsíce. Přestat okamžitě úplně kouřit. Začít sportovat 6x týdně. Taková předsevzetí většinou skončí pouze napsaná na kusu papíru a nikdy k jejich plnění nedojde. Jsou totiž děsivá už ve chvíli, kdy se na ně člověk podívá. Zkuste raději vsadit na postupné plnění drobnějších cílů a neočekávejte zázraky okamžitě. Však na to máte celý rok. Raději si svůj vysněný cíl rozumně rozdělte na menší cíle, kterých budete v průběhu roku postupně dosahovat.

3. Nemějte předsevzetí neustále na očích

Nalepit si svá předsevzetí na monitor ve své kanceláří není úplně šťastné řešení. Budete mít svá novoroční předsevzetí stále na očích a po chvíli vás začnou štvát. Takže popsaný papírek zmačkáte, vyhodíte a se svými předsevzetími nadobro skončíte. 

Předsevzetí si napište na malý papírek a vložte ho například do své peněženky. Nebo si svá předsevzetí můžete napsat do mobilního telefonu a sem tam se na ně podívat, když budete mít chuť. Zkrátka nemějte svá předsevzetí neustále na očích. Mohlo by vás to skutečně otrávit. 

4. Nevzdávejte to

Nevzdávejte to. Ono se to sice lehce řekne, ale opravdu to zkuste. Když budete mít chuť se vším praštit, tak si dejte od svých předsevzetí na chvíli pauzu a vraťte se k nim po nějakém čase. Že zrovna právě teď nemáte náladu chodit 3x týdně plavat, rozhodně neznamená, že za pár týdnů vás plavání nezačne bavit. Především se do ničeho zbytečně nenuťte a nebojte se tomu dát chvíli čas.

5. Najděte si parťáka se stejným předsevzetím 

Pokud na předsevzetí budete dva, uvidíte, jak snadno se vám bude plnit. Chce vaše kamarádka také začít formovat své tělo? Ideální příležitost začít chodit do posilovny společně. Chce váš kolega z práce také začít hrát golf? Paráda, zkuste na první hodinu vyrazit společně. Protože ve dvou se přece všechno lépe táhne. A když to budete chtít vzdát, váš parťák vás jistě podrží. 

Ať už si dáte do příštího roku jakákoliv předsevzetí, my vám věříme, že jich hravě dosáhnete.