Close

Jak se saunovat a co v sauně nedělat?

Jak se správně saunovat?

Sauna je oblíbený způsob relaxace po celý rok. Pyšní se celou řadou benefitů a navíc přináší tolik potřebný odpočinek. Na co se připravit, než do sauny vyrazíte? Co se v sauně nesluší a co byste neměli podcenit? Podívejme se na to.

Jakou saunu si vyberete?

Existuje celá řada saun. Ať je to finská sauna, solná sauna, tropická sauna, infrasauna nebo třeba parní lázeň. Existuje skutečně mnoho druhů saun, proto jsem vybrala jen některé z nich. Každý typ sauny se hodí pro řešení jiného problému. Navštěvujete-li saunu pouze za účelem pohody, vyberte si, kteroukoli chcete.

Saunové vychytávky v praxi

1) Neberte si plavky – nikdy

Plavky do sauny jednozačně nepatří. Zbytečně byste si zapařili kůži a dočkali se nepříjemných kožních problémů. Plavky jsou navíc nehygienické. Holt, se saunou se pojí nahota.

2) Nedýchejte nosem

Ve finské sauně je dýchání nosem velmi obtížné a vůbec vám ho nedoporučujeme. Kvůli vysokým teplotám a nízké vlhkosti vzduchu si vysušíte sliznice a bolela by vás hlava. Raději dýchejte ústy. Naopak v solné sauně je dýchání nosem velmi příjemné.

3) Nechoďte do sauny rozrušení nebo opilí

Jde především o vaši bezpečnost a zdraví. V horku se zvyšuje krevní tlak i srdeční tep a alkohol se mnohem rychleji dostane do krve. Tím si zaděláváte na infarkt. Do sauny choďte klidní a střízliví.

4) Nenoste do sauny šperky nebo hodinky

Mít styl je krásná věc. Neplatí to však v sauně. Horko vaše šperky dokáže rozpálit poměrně rychle a snadno byste se spálili. Proto šperky před vstupem do sauny i samotné ohřívárny odložte.

5) Nepleťte si saunu s nočním klubem

Sauna opravdu neslouží jako prostředek k voyerství. Je absolutně nevhodné, abyste se v sauně rozvalovali a cíleně ostatní upozorňovali na své přednosti. Vyhněte se také okatému zírání.

Než vejdete do sauny…

6) Naplánujte si jídlo

Do sauny nikdy nechoďte přejedení ani hladoví. V obou případech má tělo problémy a cítí se nepohodlně. Navíc si zkomplikujete celý proces odpočinku, protože co si budeme povídat, kručící žaludek nebo touha po spánku z přecpání nejsou právě ideální podmínky.

7) Hlídejte si pitný režim

Před saunou, během saunování i po něm myslete na dostatek tekutin. Věděli jste, že v sauně se lidské tělo potí 4x více než normálně? To už je celkem velká ztráta vody. Proto si vezměte zásoby vody a nezapomeňte pravidelně upíjet. Bolest hlavy je při ztrátě tekutin nepříjemná záležitost.

8) Konzultujte zdravotní problémy

Než se vůbec rozhodnete pro saunování, zcela otevřeně si přiznejte své zdravotní obtíže. Jste kardiak? Máte problémy s plícemi? Špatně se vám dýchá? Bolí vás klouby? Některé potíže jsou jasnou stopkou. Máte problémy se srdcem? Finská sauna je pro vás ideální. Trápí vás revma, klouby nebo astma? Vsaďte na tropickou lázeň. S kožními potížemi si poradí solná sauna a pro plíce se hodí zase parní lázeň. Zeptejte se svého lékaře, jakou saunu by vám doporučil.

9) Vezměte si ručník nebo osušku

Bude se vám mnohem příjemněji relaxovat. Váš pot se vsákne do ručníku. Sedět holou kůží na dřevěné lavici, kde se potily stovky lidí před vámi, jistě také nechcete. Až ze sauny vylezete, můžete se do ručníku zabalit. Jestli je vám nepříjemná pozornost jiných lidí, přibalte ještě prostěradlo. Během saunování se jím zakryjte.

Vyzkoušejte i trik se zakrytím hlavy. Ručníkem nebo prostěradlem si zamotejte hlavu, uvidíte, že v sauně vydržíte mnohem déle a nebude se vám dělat špatně. Pokud už se řadíte mezi saunové mistry, pořiďte si do sauny speciální čepici.

10) Umyjte se a do sauny jděte zcela čistí

Než do sauny vůbec vejdete, pečlivě se umyjte. Použijte mýdlo, osprchujte se a otřete se do sucha. Nedovolte, aby na vašem těle zůstalo mokré místo. Proč? Mokrá pokožka komplikuje proces detoxikace, kdy skrze póry odcházejí toxiny pryč. A má to ještě jeden důvod. Přijít do sauny neumytí? Ostatní spolusedící by to pravděpodobně velmi brzy poznali na vašem odéru. Navíc je to nehygienické!