Close

Koronavirus: Jak můžu pomoct a kde hledat info?

koronavirus jak mohu pomoci

V tomto náročném období je nejdůležitější zachovat klid, být k sobě ohleduplní, dodržovat nařízení a mít pravdivé a aktuální informace. Zároveň ti, kdo chtějí a mají tu možnost, se mohou zapojit do solidární pomoci druhým. Jen společnými silami tuto krizi překonáme.

To nejnutnější pro seniory

Na webu i60.cz je seznam českých měst a ke každému jsou uvedeny informace a kontakt, kam se mohou obrátit ti, kdo potřebují pomoct. Uvedené kontakty zajišťují potraviny, léky i hygienické potřeby.

Na webu pomahamesi2020.cz se zprostředkovává oběd zdarma i s dopravou pro seniory. A lze zde o pomoc nejen požádat, ale můžete také sami přispět. Pomoci mohou hoteliéři, restauratéři, taxikáři, ale také kdokoliv kdo má auto a chce obědy rozvážet, a samozřejmě kdokoliv kdo chce na jídlo pro seniory přispět finančně.

Psychologická pomoc pro všechny

Ať už jste pracovník v první linii a hledáte podporu, nebo občan a potřebujete si o aktuální situaci promluvit či potřebujete psychologickou pomoc, nebo jste odborník a chcete se zapojit do této pomoci, je zde pro vás web delamcomuzu.cz.

Najdete zde seznam odborníků, na které se můžete obrátit.

Vše o rouškách

Už několik dní je povinnost nosit na veřejnosti roušku (pokud už ven musíte), případně mít jinak zakrytý nos a ústa. Pokud se vám roušku zatím nepovedlo obstarat, můžete si ji ušít nebo jinak vyrobit sami, případně si ji můžete pořídit od někoho, kdo je šije. Zároveň je potřeba vědět jak roušky nosit a kde je nutné je nosit. Všechny tyto informace najdete zde:

Podpora pro lékaře

Lékaři jsou jedna ze skupin, která je v současném „boji“ v první linii a jejich úloha je velmi důležitá. Na webu energiilekarum.cz máte možnost projevit úctu k jejich práci a nasazení a velmi praktickým způsobem je podpořit. Můžete zde finančně přispět na energetické balíčky, které jim budou následně rozvezeny a dodají jim energii a chuť do dalších dnů.

Oficiální a aktuální informace

Být včas a kvalitně informovaný je dnes to nejdůležitější pro jakoukoliv další aktivitu. Bohužel, i v takto globálně náročné době se šíří falešné zprávy, které mohou vzbuzovat zbytečné a přehnané obavy a reakce. Naštěstí nám stačí sledovat pár zdrojů s pravdivými informacemi, abychom byli v obraze a mohli případně pomoci sobě i ostatním.

Na webu Ministerstva zdravotnictví najdete informace například jak si jednoduše vyrobit jednorázovou roušku, jak se chovat v MHD, kam se obrátit v případě dotazu i nejaktuálnější čísla a informace o vývoji situace s nákazou v ČR.

Velmi přehledně tyto aktuální informace o vývoji situace najdete i na webu Seznam Zprávy, a to jak pro ČR tak i vývoj ve světě. Zároveň jsou zde informace, nová nařízení a vládní prohlášení aktualizovány po minutách.

Užitečné informace a postupy najdete i na webu Českého červeného kříže.

Máš vlastní web, Facebook, Instagram? Pomáhej

Pomoct můžete i tak jednoduchým způsobem, že budete například sdílet a šířit tento článek nebo weby, které jsou zde uvedeny, na svých osobních profilech na Facebooku a Instagramu. Pokud máte web, ať už svůj blog, firemní web, nebo jakýkoliv jiný obsahový web, není nic jednoduššího, než tam tyto informace zveřejnit a sdílet.

Pomáhejme si, nevěřme fake news, zachovejme klid a buďme optimisticky naladěni, spolu to zvládneme. Jo a .. nosme roušky:)