Close

Máte odvahu projít se mafiánským městem Corleone?

Corleone

Slovo Corleone je známo ve světě hlavně díky světoznámé sérii filmů Kmotr (The Godfather). Příběh popisuje život jedné mafiánské rodiny, která nese příjmení Corleone. Hlavní postavy ve filmu ztvárnili filmoví velikáni jako je Al Pacino (Michael Corleone) a Marlon Brando (Don Vito Corleone). Málokdo ale ví, že název Corleone nese i jedno skutečné městečko, které má velmi bohatou mafiánskou historii.

Klan Corleone

Dvanáctitisícové městečko Corleone se nachází na Sicílii nedaleko Palerma. Je bohužel nechvalně proslulé právě svou mafiánskou aktivitou. Stalo se totiž rodištěm a zároveň i působištěm těch největších sicilských mafiánů. V 70. až 90. letech 20. století zažil klan Corleonesi (v překladu Corleonští), tak byli nazýváni, největší rozkvět. Jeho členové ovládli nejvýznamnější pozice na Sicílii a později byly dokonce i prokázány různé vazby na vrcholné představitele italského státu.

Nejkrutější z mafiánské rodiny

Nejznámější člen corleonské „famiglie“ („rodiny“), tak si také říkali, se jmenoval Salvatore Riina. Byl nazýván „La belva“, což v překladu znamená zvíře. Říkali mu takto kvůli jeho nepřiměřené krutosti. Do klanu mafie ho přivedl v osmnácti letech vlastní strýc. V roce 1974 se dostal Riina do čela corleonské mafiánské rodiny a vesele pokračoval s mnohonásobně větším úsilím ve vyvražďování okolních mafiánských klanů, zastrašování soudců a státních úředníků. Do roku 1993, kdy byl zatčen, spáchal osobně nejméně 40 vražd a stovky dalších vražd se uskutečnilo na jeho příkaz. Po odsouzení byl tomuto mafiánskému bossovi zabaven majetek ve výši 125 miliónů dolarů.

Mafiánské muzeum

Největším lákadlem pro návštěvníky je bezesporu neblahá pověst města. Je zde vybudované i muzeum mafie, kde naleznete opravdu hodně informací o fungování celého klanu Corleonesi. Zajímavostí je, že muzeum je vybudované v zabaveném domě, který dříve patřil jednomu z mafiánů. Toto městečko je ale nádherné i samo o sobě a bez mafie. Jak je pro Sicilská městečka typické, budete zde při jeho návštěvě bloudit úzkými ulicemi a skoro na každém rohu minete kostel.

Když si při procházce tímto městem člověk uvědomí, že ještě v roce 2016 bylo místní zastupitelstvo rozpuštěno z důvodu infiltrace mafií a starosta byl nahrazen zvláštním komisařem, tak mu to na klidu rozhodně nepřidá. Ale právě tato atmosféra tomuto místu vytváří jedinečnost, s kterou se nikde jinde na světě nesetkáte. Určitě se ale není čeho bát. Corleone je nyní klidné sicilské městečko, kde můžete posedět například v jedné z místních kaváren u výborné italské kávy.

Tip na závěr

Nejhezčí pohled na město je z vápencových skal válcovitého tvaru, které leží na kraji města. Ve středověku zde byla vybudována hradní opevnění. Nyní sem vedou neznačené stezky, kde na vás čeká úchvatný výhled na celé Corleone.