Close

Muzeum pod širým nebem – věčný a velkolepý Řím

Coloseo

Řím je opravdu velké město, a to jak rozlohou, tak i historií. Přezdívá se mu Věčné město a není se ani čemu divit, když už tu stojí na svých pevných základech přes 2700 let. O Římě se také hovoří jako o největším světovém venkovním muzeu. Nezbývá mi nic jiného, než tiše souhlasit a sám mohu doplnit, že taková procházka přes Řím se podobá spíše slalomu mezi památkami. Na každém rohu tu narážíte na nějaký architektonický skvost, či historicky významnou budovu. Tak i tak si potencionální návštěvníci vybírají právě toto město hlavně kvůli trojici: Koloseum, Vatikán a Pantheon.

Koloseum vs. realita!

Koloseum není pouze budova postavena v 1. stoletím našeho letopočtu. Je to symbol Říma, a i celé Itálie. Teprve až před samotným Koloseem si uvědomíte jeho velikost a monumentálnost. Nebál bych se říct, že toto je přesně ta památka, která Vás hned při prvním pohledu naprosto ohromí a vy na okamžik jen zůstanete stát a budete nevěřícně koukat.

Jediný kaz na téměř dokonalém zážitku je minimálně tisícovka turistů obklopující Koloseum kolem dokola. Spolu s nimi běhají kolem Kolosea ještě neúnavní „naháněči“, kteří Vás neustále nutí ke koupi lístku k prohlídce.

Oběma těmto skupinám se ale vyhnete, pokud Koloseum navštívíte ve večerních hodinách. Po západu Slunce se Vám navíc naskytne možnost vidět Koloseum nasvícené. A to určitě stojí za to!

Římský Pantheon

Přesouváme se o kousíček dál, a to k Římskému Pantheonu. I kvůli této památce se do Říma každý rok vypraví nespočet turistů. Před vstupem do Pantheonu Vás přivítá šestnáct dvanácti metrových žulových sloupů, které byly dovezeny z Egypta. Další zajímavostí této rotundy je okulus – otvor o průměru 9 metrů, který se nachází uprostřed kopule a který slouží jako přirozený zdroj světla. Pantheon jste mohli také vidět ve filmu Andělé a Démoni s Tomem Hanksem v hlavní roli.

Pokud nejste do historie a architektury moc zapálení, určitě uvítáte, že přímo naproti Pantheonu je minimálně 5 restaurací. Večer se tu z toho stává jedno z nádherných romantických míst. Můžete si tu se svou drahou polovičku vychutnávat sklenku vína za svitu svíček a pozadí Vám bude tvořit nádherně osvícený Pantheon. Všem doporučuji!

Vatikán

Snad každý zná tento stát ve státě minimálně z televizního vysílání nejčastěji z období Velikonoc, když papež provádí bohoslužbu na Svatopetrském náměstí pro tisíce účastníků a přímý přenos se vysílá po celém světě.

Toto místo má opravdu silnou atmosféru, a i když nejste věřící, neváhejte se sem při návštěvě Říma podívat. Pravděpodobně zde nenaleznete hned víru, ale možná více pochopíte ty, kteří věří.

Řím má samozřejmě krom této nejnavštěvovanější trojice (Koloseum, Pantheon, Vatikán) mnohem více krásných míst. Mluví se o něm také jako o městě fontán, naleznete tu totiž světové unikáty jako je Fontána di Trevi, Fontána Čtyř řek, nebo Fontána dell’Acqua Paola. Ať už návštěvu tohoto města plánujete, či ne, Římu se stejně nevyhnete, neboť jak praví jedno starověké rčení „všechny cesty vedou do Říma“.