Close

Palermo – křižovatka kultur

Palermo jako na dlani

Svého času se zde vystřídali na trůnu Řekové, Římané, Kartáginci, Normané a Arabové. A po všech zůstali zachovalé památky. Je tedy naprosto jedinečné, že v jednom městě můžete obdivovat mnoho architektonických směrů.

Vaši procházku městem Vám doporučuji začít v naprostém středu města – barokní náměstí Quattro Canti. Jedná se o křižovatku dvou turisticky nejrušnějších ulic. Z tohoto dechberoucího náměstí to máte už jen kousíček k dalším nejnavštěvovanějším památkám. Určitě si nenechte při návštěvě ujít Cattedrale di Palermo, Fontana Pretoria a za zmínku stojí i Teatro Massimo, na jehož monumentálních schodech se odehrávala scéna ze světoznámého filmu Kmotr III.

Druhá strana mince

Stačí se však ztratit z této hlavní turistické trasy a po chvilce bloudění se můžete dostat až do nepříjemně úzkých uliček, kde na Evropana nenarazíte. V těchto malých uličkách Vás také jistě překvapí všudypřítomné odpadky a neodbytný zápach z nich. 

Samotní místní, když se s nimi dáte do řeči, Vás po chvilce začnou varovat před nebezpečnými zákoutími města Palerma.

Co se týče litosférických desek, tak Sicílie spadá spíše pod tu Africkou. Pocit, že se nacházíte spíše v Africe než v Evropě, Vám v Palermu umocní i fakt, že v některých částech města potkáváte pouze obyvatele černé pleti. Složení obyvatel je zde tedy opravdu pestré. Krom Afričanů se zde setkáte i s Indy a Araby.

Město Palermo je jeden z příkladů, jak po spolu mohou žít lidé s naprosto odlišnou mentalitou a náboženstvím. A nejen to propůjčuje tomuto místu ojedinělou atmosféru.

Promenádu u moře tu nenajdete!

Chystáte se vyjet do Palerma a představujete si nádherné večerní procházky na promenádě u moře? Tak na to si rychle nechte zajít chuť. Nekonečné pláže hned u města, jako je tomu na Turecké riviéře, zde opravdu nečekejte.

Nejbližší pláž, Mondello beach, je od centra vzdálená přibližně 30-40 minut jízdy autobusem. Pokud nevíte, jak se cítí sardinka v konzervě, určitě tuto cestu absolvujte v hlavní sezóně. I na samotné pláži se doslova mačká v letních měsících celé město.

Pokud Palermo navštívíte mimo sezónu, vyhnete se největšímu náporu turistů u památek a piknik na liduprázdné pláži například na jaře nebo na podzim má alespoň za mě mnohem větší kouzlo.

Co si v Palermu nenechat ujít?

Bezesporu nesmíte opustit Palermo bez návštěvy místních trhů. Ty jsou zde opravdu autentické. Čerstvé ryby, mořské plody, ovoce, zelenina, koření, vyřvávající prodejci a všudypřítomný hluk i takto lze charakterizovat trhy v Palermu. Když vidíte prodejce ryb, či melounů, jak kolem sebe šermují s mačetami, řvou z plných plic a snaží se nalákat zákazníky, rázem vás to teleportuje o pár set let do minulosti. Přejete si poznat více kultur na jednom místě, a přitom neopustit hranice Evropské unie? Tak je pro Vás Palermo jasnou volbou!