Close

Pár vysadil 2,7 milionu stromů a obnovil tak zničené brazilské lesy

Vysadili 2,7 milionu stromů

Pár lidí, 20 let a 2,7 milionu stromů. To jsou počty, které stačí pro záchranu zdevastovaného lesa. Brazilský fotograf Sebastião Salgado a jeho manželka Lélia Salgado se zasloužili za kompletní obnovu brazilského lesa Bulcão Farm ve měste Aimorés, stát Minas Gerais.

Když Sebastião zdědil rodinné pozemky a vrátil se do rodného Aimorés, byl šokován, jak moc se změnily od dob jeho dětství. Kdysi na faunu i flóru bohatý les byl zcela zdevastovaný a bez života. Se svou manželkou se společně rozhodli, že vrátí les do původní podoby. Bylo to v roce 1994. Začali shánět partnery a peníze pro svůj ambiciózní plán a v roce 1998 začali s obnovou.

Dnes, po 20 letech jejich usilovné práce jsou pozemky k nepoznání a les je zpátky. Vysadili doposud 2 700 000 stromů (to je přibližně 400 stromů denně) a umožnili tak návrat divokého života. Slova dokážou jen těžko vyjádřit, co se těmto iniciativním lidem povedlo, raději se na to podívejte sami.

obnova brazilského pralesa
postupná obnova lesa v brazílii
obnova lesa před a po

Obnova v číslech:

  • Obnovilo se 8 přírodních pramenů, kterými protéká voda rychlostí 20 litrů za minutu, a tečou i v období sucha
  • Vrátilo se 172 druhů ptáků
  • 33 druhů savců
  • 293 druhů rostlin
  • 15 druhů plazů
  • 15 druhů obojživelníků
  • A navíc byla zastavena eroze půdy

Společnosti Instituto Terra, pod kterou tito lidé zachraňují les, zbývá již obnovit jen 10 % plochy. Avšak až toto dokončí, tak nehodlají končit. Jejich mise bude pokračovat s cílem zvýšit počet původních druhů lesa v dalším regionu.

Tak co? Také se vám zdá být najednou váš přínos světu nicotný?…

Zdroj: www.intelligentliving.co