Close

Proč při návštěvě Portugalska nevynechat Porto?

Porto

Každý, kdo přemýšlí o návštěvě Portugalska, většinou uvažuje o Lisabonu. Je to přece hlavní město, tak kde to může být krásnější než právě tam? Lisabon je bezesporu úžasné město s bohatou historií, pokud se ale rozhodnete si návštěvu Portugalska prodloužit, neváhejte zajet také do Porta. Navíc jsou teď často v nabídce levné letenky z Prahy, takže pokud nejste časově omezeni, určitě jich využijte.

Čím je Porto jedinečné?

Jen málokteré velké město je tak útulné jako právě Porto. Malé uličky, místní obyvatelé posedávající v kavárnách, čtoucí noviny, domečky vyzdobené keramickými mozaikami a pekárny, vonící tradičním čerstvým pastel de nata. A pokud vás tyhle důvody nepřesvědčily a nevíte, co byste v Portu dělali, připravila jsem pro vás tipy, které vystačí na dva krásné neuspěchané dny.

Pro začátek si zarezervujte free walking tour

Centrum Porta je sice menší a relativně přehledné, takže se v něm po pár hodinách člověk celkem dobře orientuje, není ale nad to si zamluvit free tour a nechat se po nejznámějších a i méně známých místech provést někým místním. Navíc tyhle prohlídky dělají většinou lidé, které to baví a kteří chtějí předat ze svého města to nejlepší. Náš průvodce nám dokonce všem poslal email s tipy na kavárny, restaurace, města a obchody a navíc nám i povyprávěl zajímavé úryvky z historie, například proč v době moru emigrovali španělští Židé právě do Portugalska a jaký osud je tu potkal.

Výhledy, kam se podíváš

Porto je poměrně kopcovité, takže klidná procházka městem může být vlastně i docela namáhavé fyzické cvičení. Má to ale jednu velkou výhodu, a tou jsou výhledy. Můj nejoblíbenější je u portské katedrály a za mostem Luís směrem k druhé části Porta, kterou někteří nazývají samostatným městem – Gaia. Park hned za mostem je také oblíbené místo pro mladé lidi, kteří sem chodí večer při západu slunce popíjet a posedět s kamarády.

Po stopách Harryho Pottera

Pokud jste to stejně jako já nevěděli, J. K. Rowlingová se ve své nejznámější knize v mnohém inspirovala Portugalskem. Nejenomže pojmenovala jednoho z hlavních padouchů Salazar, podle bývalého autoritářského prezidenta Portugalska, ale taky se pro své kouzelnické příběhy inspirovala nádhernou portskou knihovnou. Vystojíte si sice delší frontu (doporučuji knihovnu navštívit hodinu před zavřením, kdy je lidí nejméně) a uvnitř se budete mačkat s davy lidí, Livraria Lello ale má své kouzlo. V přízemí úplně vzadu navíc najdete sekci knížek J. K. Rowlingové v různých jazycích.

A co nevynechat z architektury?

Porto je velkým rájem pro milovníky architektury – malé domy, keramické mozaiky, úzké uličky a industriální mosty, podobné tomu v San Franciscu. Za návštěvu určitě také stojí hlavní nádraží a jeho nádherné malby, Portská katedrála známá mezi místními jen jako „Sé“ a také věž Clérigos, z níž je nádherný výhled na centrum.

Václavské náměstí se sochou na druhé straně

Každý, kdo se ocitne na portském náměstí Svobody, musí uznat, že kdyby se socha jezdce na koni nacházela na druhé straně, bylo by věrnou kopií pražského Václavského náměstí. Nahoře se nachází turisty oblíbený nápis „Porto“, u něhož vznikla nejedna instagramová fotka, a uprostřed najdete McDonald’s, zasazený do historické budovy s nádherným interiérem.

Ochutnat portské víno a pastel de nata je povinnost

Pokud jste milovníky sladkého, přijdete si v Portugalsku na své. Oblíbený dezert pastel de nata je pečivo, naplněné pudingem, a Portugalci ho milují. Přímo v Portu je i několik míst, kde ho přímo před vámi vyrobí. Já doporučuji navštívit Manteigariu, která je poblíž věže Clérigos. Portské víno je hodně sladké a taky hodně silné, zkrátka nění pro každého, ale odjet ho a neochutnat je by byl hřích. Kromě těchto dvou portugalských povinností nabízí Porto spoustu dobrých snídaňových podniků, které snídaně servírují celý den – já můžu doporučit Nicolau Porto a Zenith – Brunch & Cocktails, kde je ale lepší si udělat rezervaci. Obsluha bývá moc milá a nikdy není problém nějaké to místo najít.

Máte ještě den navíc? Zajeďte do Aveira

Pokud už jste Porto prošli křížem krážem a stále ještě máte jeden den k dobru, využijte místní vlaky a zajeďte do Aveira, jež je od Porta vzdálené jen hodinu a zpáteční lístek vás vyjde zhruba na 7€. Aveiro je nazýváno „portugalskými Benátkami“ pro své typické gondoly a kanál, dělící město na dvě části. Kromě nádherné architektury stojí za návštěvu i park Infante de Pedro, jenž mi v mnohém připomínal Japonsko. Když budete mít čas i na nákupy, zajděte do obchodního areálu Forum, které je napůl venkovní a stojí za vidění nejen kvůli obchodům.