Close

TOP 5 domácích produktů na pleť, rty, vlasy a zuby

Domácí pečující produkty

Možná se budete divit, ale není důvod utrácet spoustu peněz za drahé kosmetické přípravky. Některé produkty na pleť nebo vlasy si totiž můžete sami vyrobit z potravin, které najdete doma ve spíži. Takové chování je nejen šetrné vůči přírodě a vaší peněžence, ale také je mnohem přínosnější pro vaši pleť, neboť domácí pečující produkty neobsahují žádné konzervační a chemické látky.

Pokud se navíc zamyslíte nad tím, čím se kosmetické značky ohánějí, aby své produkty prodaly, uvědomíte si, že vyzdvihují především to, jaké rostlinné výtažky daný produkt obsahuje. Při bližším prozkoumání složení na obalu pak pravděpodobně zjistíte, že obsah výtažku je přitom v produktu takřka nepatrný. Jestliže si ale produkt na pleť vyrobíte sami doma, budete si moc dobře vědomi toho, jaké složky obsahuje a v jakém množství.

Tak jak to ale bývá u všeho, nic se nesmí přehánět. Domácí pleťové masky, balzámy a krémy umí být výživné, avšak vždy je nejlepší si ručně vyrobený přípravek nejdříve na menší ploše kůže vyzkoušet a až poté ho aplikovat na celý obličej. Domácí produkty z bylinek nebo jiných přírodních složek totiž mohou obsahovat alergeny.

1.      Výživná pleťová domácí maska z medu

Med představuje skvělého pomocníka v péči o aknózní, dehydratovanou a zralou pleť. Má totiž antibakteriální a hydratační vlastnosti, které způsobují, že již po čtvrt hodinovém působení je pleť více vypnutá, pružná a vláčná. Pravidelná aplikace medové masky navíc sjednocuje tón pleti. A jak si ji doma připravit? Postačí vám tři lžíce kvalitního medu, který necháte chvíli ohřát. Med by měl být lehce tekutý a vlažný. Poté jej v tenké vrstvě stačí nanést na obličej kromě partie okolo očí. Po čtvrt hodině je nutné med z obličeje smýt vlažnou vodou.

Náš tip: Aplikujte domácí masku z medu i na rty. V zimním období díky ní předejdete nepříjemnému popraskání rtů a v létě jejich vysušení.

2.      Olejová domácí maska na poškozené a velmi suché vlasy

Suché a silně poškozené vlasy s roztřepenými konečky si zaslouží výjimečnou péči v podobě olejové domácí masky nebo zábalu. Olivový, kokosový i mandlový olej totiž ve vlasovém vlákně uzavírají vlhkost, podporují regeneraci a předchází tvorbě lupů. Pro přípravu domácí masky na zničené vlasy není kromě jednoho z olejů potřeba nic jiného. Několik kapek oleje zkrátka jen zahřejte v dlaních a poté jej aplikujte do vlasů. Pokud máte roztřepené konečky, ale vaše vlasová pokožka má tendence se mastit, neaplikujte masku po celé délce, ale právě jen do konců. Pro zesílení efektu můžete vlasy sepnout a překrýt koupací čepicí nebo igelitovým sáčkem. Po dvaceti minutách působení vlasy opláchněte vlažnou vodou. Masku je možné nanášet jak do suchých, tak vlhkých vlasů.

Náš tip: Aby byla maska ještě výživnější, smíchejte lžíci oleje s rozmačkaným zralým avokádem nebo banánem. Aplikace i doba působení zůstává stejná.

3.      Slupky od brambor na kruhy pod očima a pigmentové skvrny

Zbyly vám od vaření slupky od brambor? Nevyhazujte je bez dalšího využití do koše, ale použijte je na tmavé a hnědé kruhy pod očima nebo pigmentové skvrny. Brambory mají schopnost zesvětlovat odstín pleti, takže se vám budou výborně hodit. Stačí je na několik minut přiložit pod oči nebo s nimi skvrny a flíčky od sluníčka potírat.

Náš tip: Existují ještě další zdánlivě nevyužitelné odpadky od vaření jako například čajové sáčky nebo okrájené kousky ze salátové okurky, které dovedou na kruhy pod očima skvěle posloužit. Jen je důležité, aby sáčky a okurka ještě před tím, než je na obličej použijete, zůstaly půl hodiny v ledničce.

4.      Domácí maska na ruce a nohy z ovesných vloček

Trápí vás suchá a popraskaná kůže na rukou a nohou? S nevzhlednými šupinkami si hravě poradí maska na ruce z jemných vloček, které stačí zalít vařící vodou, přidat lžíci zakysané smetany a lžíci olivového oleje. Při aplikaci by pak maska měla být hutná a vlažná. V jemné vrstvě ji navrstvěte a vydržte minimálně půl hodiny. Zábal můžete podpořit navléknutím igelitových rukavic nebo sáčků.

Náš tip: Masku můžete proměnit na peeling. Stačí vytvořenou kašičku po rukách jemně otírat.

5.      Kokosový olej nebo jablečný ocet pro bělejší zuby

Vyčistěte si čas od času zuby kokosovým olejem nebo jablečným octem a dočkejte se bělejšího úsměvu. Zatočit se zažloutnutím zubů pro tyto pomocníky není nic obtížného. Kromě toho tlumí záněty dásní a mají dezinfekční účinek.

Náš tip: Po vyčištění zubů kokosovým olejem nebo jablečným octem si pořádně vypláchněte ústa a vyčistěte zuby klasickou pastou na zuby. Takto si pro viditelný výsledek zuby čistěte alespoň čtrnáct dní.