Close

Útěk do teplých krajin Lisabonu

Lisabonská tramvaj

Podzimní počasí je tady a zima nám pomalu a jistě klepe na dveře, a i když to zatím moc nevypadá, za chvíli tu bude sníh a mráz. Ti z vás, kteří zimu nemůžou vystát a rádi by si užili ještě slunce a prodloužili teplé počasí, zaleťte si přímou linkou z Vídně do Lisabonu. Počasí je tam teplé celý rok, a v zimě teploty pod 10 stupňů neklesnou.

A proč zrovna Lisabon?

Pojďme se podívat na zajímavá místa, která rozhodně nemůžete vynechat.

Přestože Lisabon má relativně malou rozlohu, žije v něm zhruba 500 tisíc obyvatel a jde o nejzápadnější město na evropské pevnině. Většina jeho části leží na řece Tejo, která se vlévá do Atlantského oceánu. Přes řeku Tejo vede most Vasca da Gama, druhý nejdelší most v Evropě.

Městská část Belém

Asi nejznámější památka v Lisabonu je Belémská věž, která se nachází ve stejnojmenné části Belém. Věž byla postavena na začátku 16. století a sloužila jako obrana, později jako vězení a celnice. Co rozhodně stojí za návštěvu v této čtvrti je Jeronýmský klášter, jehož fasáda je vyzdobena nádhernými ornamenty. Když se dále vydáte podél řeky Tejo, dojdete k Památníku objevitelů, na kterém je vyobrazeno 33 portugalských osobností. Od památníku se vám nabídne krásný výhled na most 25. dubna (Ponte 25 de Abril), který je velmi ikonický pro Lisabon.

Přes park až na náměstí Rossio

Když se vydáme do samotného středu Lisabonu, rozhodně stojí za návštěvu park Eduarda VII, na jehož konci se nachází socha Marquese de Pombala (první ministr Portugalska). Když půjdete parkem směrem k řece Tejo, dojdete na hlavní lisabonské náměstí Praca de Dom Pedro IV, neboli náměstí Rossio. Najdete zde spoustu kavárniček, restaurací a suvenýrů. Je zde také známá budova vlakového nádraží Rossio, která byla postavena v roce 1886, a na první pohled byste rozhodně neřekli, že se jedná o nádražní budovu.

100 let starý výtah

Co rozhodně nesmíte vynechat při návštěvě Lisabonu je výtah Santa Justa. Tento secesní výtah byl postaven v roce 1902 a nyní slouží jako vyhlídka (výtah je samozřejmě funkční). Je z něj krásný výhled na Lisabonský hrad, náměstí Rossio, klášter Convento do Carmo a nebo čtvrť Baixa. Ovšem se na něj stojí velké fronty, a to i když přijdete brzy ráno, proto je lepší na vyhlídku dojít pěšky (zhruba 15 minut chůze) a poté výtahem sjet dolů, protože dolů se výtahem vždy dostanete bez čekání.

Od výtahu se velmi rychle, přes hlavní ulici plnou obchodů a restaurací, dostanete až k vítěznému oblouku, který stojí na náměstí Praca do Comércio. Náměstí je považováno za jedno z největších a nejhezčích v Lisabonu a nachází se přímo u řeky Tejo, kde naleznete i přístav.

Instagramová Pink Street

Kousek od náměstí se nachází i tzv. Pink street (růžová ulice), která je hodně populární jako turistická atrakce, převážně pro Instagramové fanoušky. Ve skutečnosti růžově natřený chodník není zas tak růžový jako na fotkách a ulice působí spíše pochmurným dojmem, kde byste za tmy určitě nechtěli trávit čas.

Žádný žlutý taxík, ale žlutá tramvaj!

Další dominantou Lisabonu jsou ikonické žluté tramvaje, kterými se alespoň jednou musíte svést. Rozhodně doporučujeme se svést tramvají číslo 28, která vás provede historickou částí města a uvidíte z ní spoustu malebných uliček, kachličkovaných domečků a další části Lisabonu. Někdy se budete divit, mezi jakými úzkými uličkami tramvaj projíždí. Ulice jsou tak úzké, že se mezi ně vejde pouze jeden chodec a tramvaj.

Do tramvaje stačí mít klasický lístek, ale nevýhodou je, že tato tramvaj je spíše považována jako turistická atrakce, a proto se na ní vždy stojí velká fronta. Žluté tramvaje si nespleťte s těmi červenými, ty jsou vyloženě pro komentovanou prohlídku městem a zbytečně za ně zaplatíte peníze navíc.

Z hradu až do nejstarší čtvrti

Z tramvaje č. 28 můžete vystoupit u katedrály Sé, která byla založena už v roce 1147 a rozhodně stojí za navštívení. Od katedrály se dostanete ke známé vyhlídce Miradouro de Santa Luzia, z níž se vám nabídne nádherný výhled na Lisabon, zase z trochu jiné perspektivy než ze zmiňovaného výtahu. Od vyhlídky si udělejte procházku na hrad Sao Jorge, nebo také Lisabonský hrad. Hrad se nachází v nejvyšším bodě Lisabonu a jeho historie sahá až do 7. století př. n. l. Z hradu je samozřejmě krásný výhled na celé město, ale najdete na něm také spoustu úžasných uliček s barevnými domy, kavárnami a obchůdky. Z hradu můžete dojít až do čtvrti Alfama, což je nejstarší čtvrť v Lisabonu. Malebné uličky, výborné kavárny, ale také skvělý noční život, to vše vám tato čtvrť může nabídnout.

Výlet do pohádkového města Sintra

Pokud se v Lisabonu rozhodnete strávit více času, rozhodně si zajeďte do nedalekého městečka Sintra. Z nádraží se sem vlakem dostanete zhruba za hodinu a určitě to za to stojí. Ne nadarmo se Sintře říká pohádkové město, nachází se tu spoustu nádherných paláců a hradů. A které z nich stojí za návštěvu?

  • Palácio Nacional de Sintra (po čtyři staletí byl obýván královskou rodinou)
  • Palácio Nacional de Pena (dříve působil jako klášter, poté byl přestavěn na královský palác)
  • Monserrate (palác byl původně majetkem řádu Monserrate)
  • Quinta da Regailera (také známý jako Palác milionáře Monteira)
  • Palácio de Seteais (původní palác nyní slouží jako luxusní hotel a restaurace)
  • Castelo dos Mouros (Maurský hrad byl postavený Maury v 9. nebo 10. století)

Pokud se rozhodnete navštívit veškeré paláce a hrady, raději zůstaňte v Sintře alespoň dva dny. Paláce jsou opravdu obrovské a určitě by byla škoda návštěvu uspěchat.