Close

Zero waste svatba, která šetří přírodu i vaši peněženku

Svatba je v životě každého člověka velká věc. Je to moment, kdy si dva zamilovaní slíbí, že spolu chtějí kráčet ruku v ruce po zbytek života v dobrém, ale i ve zlém. Taková svatba se plánuje i rok dopředu, aby bylo všechno tak, jak má být.

Někteří se shlédnou v americkém filmu, kde jsou svatby okázalé, velké, s hromadou luxusních dekorací a kytek. Nevěsta vypadá jako princezna a ženich jako uhlazený gentleman. Takovým svatbám už odzvonilo. Čím dál víc začínají mladí lidé myslet i na přírodu a odpad, který po svatbě zůstane. Do popředí se dostávají zero waste svatby.

Ať už jste ženich nebo nevěsta, svatební den byste si měli v první řadě užít vy sami. Často se ale stává, že jsme hodně nervózní, ve stresu a shonu. Chceme, aby všechno bylo dokonalé, stoly se prohýbaly jídlem, aby hosté měli co pít a bavili se celý večer.

Co je zero waste svatba?

Zero waste svatba je opakem okázalosti a luxusu. Jedná se o udržitelnou svatbu s minimem vyprodukovaného odpadu. Zkrátka svatba, která šetří přírodu i vaši peněženku, protože spoustu věcí si dokážete vyrobit sami nebo vymyslet tak, abyste za ně dali jen pár korun. Například i taková boho svatba může být v duchu zero waste.

Říkáte si, jak by se taková svatba dala udělat? Mrkněte na pár tipů, které vám mohou pomoci k tomu, že i ta vaše svatba může být zero waste.

Sekáčový úlovek

Šaty, které jsou ušité na míru obvykle stojí spoustu peněz. A navíc si je oblečete jen jednou v životě. Šaty si ale můžete i půjčit, anebo najít v sekáči. Divili byste se jaké poklady se dají za pár stovek pořídit. Sekáče jsou u zero waste svatby velmi oblíbenou možností, kde šaty koupit. Někdo se vdává i v šatech po mamince či babičce. A pokud vám nejsou? Přešít starší šaty je to nejmenší, a navíc se dají přizpůsobit vašemu stylu i postavě.

Kouzlo lučního kvítí

Pokud nevíte, jakou kytici zvolit, zajděte se projít na louku a koukněte, co zrovna v daném období roste. Svou svatební kytici i výzdobu na svatbu si můžete natrhat sami. Dobrou volbou jsou i české farmy, které mají naše kytky. Ty nejsou tak moc zatížené pesticidy a necestují přes půlku světa, tudíž jejich ekologická stopa není tak velká. Zkrátka vybírejte české kytičky a nešlápnete vedle.

Vegetariánství je trefa do černého!

Jídlo je ošemetné téma. Samozřejmě chceme, aby hosté měli všeho dostatek, ale vše se dá vymyslet v souladu s přírodou.

Místo plastových misek či obalů, použijte skleničky třeba od jogurtů nebo tatarky. Můžete do nich naplnit ovoce, drobné svatební cukroví, ale i slaná jídla jako je salát, chipsy nebo tyčinky.

Zero waste také preferuje spíše vegetariánská jídla, protože nezatěžují tolik planetu. Takže na takové svatbě maso nejspíš moc neuvidíte. Vždy je dobré volit místní catering, který nepojede přes celou republiku, ale připraví vám hostinu z místních a kvalitních surovin. Zbytky jídla pak můžete dát na kompost, a tím se zbavíte dalšího odpadu. Pamatujte, hlavně nic nevyhazovat!

Nechcete kupovat krabičky na výslužky a ubrousky či papírové kapesníčky na slzy štěstí? Máme pro vás variantu, a tou jsou kompostovatelné krabičky i ubrousky.

Co dát hostům k pití?

Co se týče alkoholických nápojů, vždy je super podpořit třeba místní menší pivovar nebo vinárnu. Samozřejmostí je všechno mít ve skle. Například víno v krabici se na takovou svatbu nehodí. Ideální variantou jsou čepovací skleněné nádoby, do kterých dáte ovoce či bylinky, které zalijete čistou vodou a nealko nápoj je na světě!

Originální video pozvánka na svatbu, proč ne?

Věděli jste, že pozvánky na svatbu nemusí být jen na papíře? Utratíte za něj peníze, máte další papír navíc a papírové oznámení má stejně úplně každý. Buďte originální a zkuste natočit video pozvánky! Řeknete vše podstatné, co potřebujete, nestojí vás to ani korunu a video můžete poslat všem hostům na Facebook nebo e-mail. A pokud přeci jen chcete pro starší generaci papírové pozvánky, udělejte je na recyklovatelný papír.

Dekorace za kačku

Jděte se projít třeba do lesa a posbírejte šišky, ze kterých můžete udělat jmenovky. Vezměte špalky, kůru ze stromů nebo kamínky. To všechno můžete krásně použít na boho svatbu.

Dále jsou vhodné například staré rámy obrazů, velká zrcadla, ze kterých můžete vytvořit uvítací ceduli pro hosty nebo na ně můžete napsat program dne. Použijte flašky od vína, do kterých dáte svíčku, květiny či světýlka. A místo organzy můžete použít staré záclony, které udělají skvělý efekt.

Zero waste svatby nemusí být pro každého, ale donutí člověka více přemýšlet o celém konceptu svatby. Odkud jsou květiny, jídlo a jak vše udělat, aby nás příroda milovala. Zkrátka vás to donutí být více kreativní. Ale výsledný wow efekt a pochvala od svatebčanů za to určitě stojí.