Close

Zima není konec cestovatelské sezóny – kam vyrazit, když u nás mrzne?

Kam vyrazit v zimě za teplem?

V Čechách nastal čas zimních čepic a rukavic. Je ale jen na vás, jestli je nasadíte, nebo je radši vyměníte za plavky či pohorky a vyrazíte někam za příjemnější teplotou. Čím dál víc Čechů tráví zimu někde v teple. Mnoho z nich odlétá i na Vánoce, hlavně co nejdál od svátečního šílenství. Pokud patříte k těm, kdo preferují slunce před sněhem, vychlazené mojito před svařákem a bouřlivé vlny před zamrzlým jezerem, určitě vás bude zajímat, které destinace jsou v průběhu zimy nejlepší. Zimní dovolená ale nemusí být pouze na pláži, každá destinace vám nabídne něco trochu jiného.

Thajsko – bílý písek, kam oko dohlédne

Jihovýchodní Asie je zimním sídlem mnoha digitálních nomádů. Thajsko je ideální skrýš před sněhem. V mnoha tropických destinacích se zimou přichází období dešťů, ale v Thajsku si i během ní můžete užívat teploty kolem 30 °C a bez srážek.

Proč právě tam?

Thajsko vás naláká na dlouhé bílé pláže a odpočinek ve stínu palem s čerstvým kokosem v ruce. Zdejší moře je rájem pro šnorchlování. Nejlepší podmínky pro pozorování podmořského světa jsou v Andamanském moři. Mezi přírodními krásami se pak ještě tyčí monumentální chrámy, které udržují v Thajsku krásu starých časů.

Pro dobrodruhy má Thajsko přichystané dechberoucí hory nebo nekonečné čajovníkové plantáže. Je také pověstné svými chutěmi. Thajská kuchyně je plná vůní, originálního koření a neuvěřitelných kombinací. Další slovo, které je často používáno s přívlastkem „thajská“, je masáž. Uvolnit své tělo a nechat odplout stres pod rukama zkušených masérek a masérů tu můžete téměř na každém rohu.

Co vědět před cestou?

Letecky trvá cesta do Thajska průměrně 12 – 15 hodin. Vždy vás čeká alespoň jedno mezipřistání, přímé lety z Prahy nejsou. Do země můžete vstoupit na 30 dní bez víza. Měna v Thajsku se jmenuje baht. 100 bahtů dostanete za 75 českých korun. Své hodinky si posuňte o 5 hodin dopředu a pak už si ve sladké budoucnosti užijte tropické slunce a chuť exotiky.

Patagonie – Dobrodružství s velkým D

Představujete si svou ideální dovolenou v nezkrotné přírodě, jež vás překvapí za každým záhybem? Tak v zimě na vás čeká takové dobrodružství v Patagonii. Většina jí leží na území Argentiny. Táhne se pak až k nejjižnějšímu cípu Latinské Ameriky a do Ohňové země. Obklopí vás tu majestátné hory se sněhovou pokrývkou na vrcholech a nekonečnou zelení na úpatí. Doma jsou tu vzácná zvířata, od pum po tučňáky. Pokud hledáte kus země, kam utečete před civilizací, Patagonie je to pravé místo. Nejteplejší měsíce jsou tu leden a únor, kdy se teplota pohybuje průměrně kolem 18°C.

Proč právě Patagonie?  

Dobrodružné povahy sem jezdí na pěší túry. Další oblíbenou aktivitou je jízda na kajaku na divokých řekách mezi neprostupnými lesy. Nechat odplout své starosti můžete v národním parku Pumalin na severu. V dalším národním parku Los Glaciares můžete obdivovat krásy ledovců. Led tu v krajině i ve vodě vytváří neuvěřitelné tvary i barvy. Bílá přechází do všech odstínů modré a končí v zářivé stříbrné.

Co vědět před cestou?

Do Argentinského Buenos Aires se dostanete 15 – 18hodinovým letem z Prahy. Vždy vás čeká alespoň 1 mezipřistání. Nemusíte se bát o vyřizování víz. Pokud sem jedete za turistickými účely a váš pobyt nepřesáhne 90 dní, nepotřebujete je. Ve směnárně si tu vyměníte peníze za argentinské peso. Jedno peso jsou asi 2 české koruny. Pokud se chystáte pobývat v přírodě, připravte se předem na drsné podmínky. Pořiďte si kvalitní vybavení, nastudujte si, kde jsou značené trasy a kde můžete čerpat pitnou vodu. Pak už se jen vrátíte v čase o 5 hodin zpět a můžete si užívat tisíce kilometrů panenské přírody.

Dubaj – hlavní město luxusu

Futuristické město Dubaj, centrum rychle se rozvíjejících Spojených arabských emirátů, začíná mít v zimě teplotu přívětivou i pro běžného Evropana. Průměrná teplota v prosinci klesne z veder blížících se 40 °C na příjemných 29 °C. Tato doba je oficiálně sice deštivá, což ale v Dubaji znamená občasné přeháňky. Po zbytek roku nepadá voda z nebe takřka vůbec. V zimě tu tedy můžete poznávat výdobytky moderní civilizace a po odpoledních relaxovat u moře.

Proč právě Dubaj?

Už jste se někdy vozili od jednoho obchodu k druhému skrze nákupní centrum ve vodním taxi? No tak v Dubaji to nebude problém. Můžete tu obdivovat futuristickou architekturu a zmizet v jednom z mnoha luxusních nákupních center. A po setmění město rozhodně neusíná. Arabské speciality tu můžete ochutnávat v některém ze stovek podniků.

Pokud chcete najít trochu klidu po všem tom shonu v centru kosmopolitního města, přesuňte se na břehy moře. Dubaj je vyhlášena pro umělé ostrovy, z letadla vypadající jako palmový list. Najdete na nich luxusní hotely i soukromé apartmány.

Co vědět před cestou?

Letecky jste v Dubaji z Prahy za 10 hodin a je možné letět i bez mezipřistání. Pokud neplánujete zůstávat v Dubaji dlouhodobě, tedy více než 90 dnů, víza si vyřizovat nemusíte. Jako měnu zde budete používat dirhamy. Jeden dirham je asi 6 českých korun. Čas je tu jen o 2 hodiny napřed oproti našemu středoevropskému.

Madeira – nekončící jaro

Pokud se nemůžete dočkat jara, pak pro vás bude tou pravou destinací portugalská Madeira. Na tomto ostrově je příroda neustále kvetoucí a zelená. Teploty se tu v zimě drží kolem 20 °C. Zimní výlet do tohoto ráje tedy není sice jako stvořený pro koupání, ale zato pro vás Madeira má připravené krásné procházky, hory, kouzelné vesničky, klid a skvělé víno.

Proč právě Madeira?

Madeira potěší milovníky objevování. Malý ostrov skrývá spoustu krás. Horské vyhlídky otevírají neuvěřitelné scenérie. Je to ostrov zahrad a květin – v kterékoli roční době tu můžete obdivovat tisíce kvetoucích druhů. Projít se jděte k některému z vodopádů nebo kouzelných jezírek, kterých je tu spousta. Oceán okolo ostrova je divoký a láká surfaře, ale i velryby nebo delfíny. A krásný den rozhodně stojí za to zakončit sklenkou vína, na něž jsou místní obzvláště pyšní.

Co byste měli vědět pře cestou?

Po cestě na Madeiru musíte vždy absolvovat jedno mezipřistání. Cesta tam tedy trvá mezi 5 a 10 hodinami. Ostrov je součástí Portugalska, na cestu vám tedy postačí občanský průkaz. Budete tu platit eurem. A nezapomeňte, že je tu o jednu hodinu méně než v České republice.