Close

6 faktů o praní prádla, které jste dosud nevěděli

Taková obyčejná věc jako je praní oblečení si přece nezaslouží tolik pozornosti. Nebo ano? Pojďte se s námi podívat na pár věcí, které jste o svém prádle určitě nevěděli. Po přečtení se začnete na svou pračku jistě dívat úplně jinak.

Všechny domácí práce jsou nuda, když k tomu přidáte ještě, čas, který jimi strávíte. Hotová katastrofa! Některé prameny říkají, že je to 2 hodiny týdně a jiné tvrdí, že praní sebere v průměru 3 roky života. Přičíst musíte ještě 55 minut týdně, které věnujete žehlení.

A přitom to všechno můžete stihnout za necelých 30 minut, které zabere posbírání prádla po bytě a objednání kurýra v on-line formuláři na webu Cleany.cz

Oblečení je špinavější, než se zdá

Oblečení sice může po jednom nebo dvou nošeních vypadat čistě, ale to neznamená, že tomu tak je i ve skutečnosti. Až 70 % špíny na prádle je totiž neviditelné. Zašpinění způsobuje například pot, člověk se potí poměrně dost, i když necvičí. V běžný den průměrný dospělý vyprodukuje asi litr potu. Pot může vést ke skvrnám na límcích, podpaží a manžetách. Před házením do pračky tyto oblasti předeperte.

Jedna čokoládová tyčinka

Vedle potu vyprodukuje tělo každý den 10 gramů soli, 40 gramů mazu a 10 gramů sloupané kůže, což odpovídá 2 miliardám kožních buněk. Většina z toho končí na vašem oblečení a prostěradlech. Výsledkem je, že každá pračka o hmotnosti 8 kilogramů obsahuje 53 gramů špíny – přibližně velikost jedné čokoládové tyčinky.

Na praní existuje aplikace

Thor – první pračka na elektrický pohon byla vyrobena v roce 1908. Nyní, o 112 let později, existují aplikace, které vám umožní sedět na gauči, v práci nebo v autobuse a ovládat pračku na dálku. Na dálku si však můžete vyprat, i když chytrou domácnost nemáte. Odkudkoliv si můžete zařídit čistírnu nebo prádelnu.

Dnešní pračky používají téměř o 2/3 méně vody

Před čtyřiceti lety většina praček s nejvyšším zatížením používala 150 litrů vody na cyklus. Od té doby se toho dost změnilo, spotřeba vody na jednu pračku s 8kilovou náplní je zhruba 50 litrů. Přesto je to ročně zhruba 10 500 litrů vody, což je zhruba 105 běžných van.

Velké pračky v prádelnách mají sice vyšší spotřebu na jedno praní, ale vejde se do nich mnohem více prádla a tím pádem se vlastně šetří vodou. To platí především pro oblečení ze speciálních materiálů, kterého doma máte méně.

Sušičky existují už 200 let

Ať už má vaše sušička pohon na plyn nebo na elektřinu, můžete poděkovat francouzskému vynálezci M. Pochonovi z Francie, který vytvořil ruční verzi na počátku 18. století. Ačkoli byla v roce 1936 patentována elektrická sušička prádla, v domácnostech se druhé světové války používaly hlavně ruční ždímačky.

25 kilogramů prášku na praní ročně

Každý Čech spotřebuje v průměru 6,2 kg za rok. Pro čtyřčlennou rodinu je to tedy téměř 25 kilogramů za rok. Při jednom praní v čistírně se však spotřebuje menší množství prášku než na domácí praní. Když navíc vyberete provozovnu, kde používají eko-friendly přípravky na praní, budete kromě svého času šetřit i životní prostředí.

Přečtěte si také