Close

Mindfulness – není důležité, co děláme, ale jestli se na to soustředíme

Mindfulness

Vědci z Harvardu přišli na to, že průměrně 47 % svého času utíkáme v myšlenkách od činnosti, kterou právě děláme. Přemýšlíme, co budeme dělat večer, vzpomínáme na trable z předchozího dne, snažíme se vyřešit si své osobní problémy, a přitom uniká sama přítomnost, v níž se nacházíme. Mindfulness je meditační technika, s jejíž pomocí se můžete vrátit do přítomnosti a tím redukovat stres, zlepšit koncentraci, a nakonec i celkovou životní spokojenost.

Na počátku byla budhistická meditace

Techniku mindfulness vyvinul americký profesor medicíny, John Kabat-Zinn, a to už v 70. letech 20. století. Vycházel z budhistické meditace, již rozvinul do vlastního principu, pojmenovaného MBSR (neboli Mindfulness Based Stress Reduction). Trvalo nějakou dobu, než se mu ho podařilo zpopularizovat mezi širší veřejností, ale během posledních 10 let se tento princip rozšířil už i do kanceláří byznysmenů, aplikací v mobilních telefonech a pomalu i do školních lavic. Pro to existují dva důvody:

  • Svět je komplexnější a komplexnější a my se nutně potřebujeme naučit zpomalit
  • Technika mindfulness je jednoduchá a účinná

To, co trénujeme, se stává silnějším

Mindfulness staví na pravidelných meditacích. Ze začátku se naučíte vnímat své tělo, svůj dech a nechat všechny ostatní myšlenky pomalu odplynout pryč. Ve své podstatě jde o trénink mozku. Ze začátku to jde ztěžka, protože jsme v dnešní době zvyklí řešit v hlavě několik problémů najednou. Nejprve vás budou možná vlastní myšlenky trochu rušit, důležité je ale vytrvat a umět se vrátit zpět ke svému dechu a k sobě samým. První meditace jsou kratší, třeba jen několik minut. Postupně je prodlužujete a za nějakou dobu jste schopni nechat svět světem i na celou hodinu. Mindfulness vám pomůže vybrat si, na co se budete soustředit, a vybudovat kolem sebe štít, jímž propustíte jen ty myšlenky, které chcete.

Takové každodenní zastavení pomáhá tělu i mysli regenerovat se a odpočívat. Můžete jím od sebe oddělit náročné aktivity a nabrat nové síly před dalším úkolem. Postupem času se tento návyk dostane do každé vaší činnosti, budete efektivnější v práci a učení se a budete si více užívat i takové drobnosti, jako dopolední svačinu či cestu z práce.

Kde začít?

Pokud se rozhodnete, že chcete dát takové meditaci šanci, stačí natáhnout ruku pro svůj telefon, nebo použít klávesnici počítače. Pro trénink mindfulness existuje mnoho telefonních aplikací, jež vás pomocí řízených meditací provedou celým programem. Oblíbená je například aplikace Headspace. Můžete si jí stáhnout zdarma, ale dostanete jen základní zkušební funkce a pár meditací. Pokud se budete chtít do mindfulness vnořit více, musíte si ji předplatit. Úplně zdarma je pak aplikace Smiling Mind. Můžete si v ní vybrat program podle věku nebo účelu. Aplikace umí během jednotlivých meditací a cvičení zaznamenávat váš progres a úspěchy.

Obě tyto aplikace jsou v angličtině. Pokud chcete najít vedené meditace v českém jazyce, můžete hledat na Youtube. Tam najdete několik ukázkových videí, podle nichž si můžete meditaci zkusit.

Pokud myslíte, že se sami k meditování tak často nedonutíte, nebo máte raději skupinovou práci, můžete se zapsat na jeden z mnoha kurzů. Výběr je široký. Mnoho programů nabízí například Český mindfulness institut. Najdete tam programy pro děti, dospělé i pro firmy.

Od kanceláří po školní třídy

Každý může z meditací mindfulness získat trochu něco jiného. Existují programy, přizpůsobené speciálně pro děti, jimž pomohou lépe se soustředit ve škole, překonávat jejich vnitřní problémy nebo rozvíjet talenty. Programy pro firmy mohou vzdělávat zaměstnance ve vědomé a hluboké práci, nebo přinést mindulness do technik vedení lidí, meetingů nebo pohovorů.

Přečtěte si také