Close

Nastartuje životní energii a uklidněte mysl s Čchi-kung

Čchi-kung

Pokud si chcete občas odpočinout od rychlého tempa vašeho života, jednou z oblíbených metod jsou čínská cvičení. Populární bojové umění Taj-či není jediný způsob, jak v sobě rozproudit vitální energii. Stojí vedle něj ještě cvičení Čchi-kung.

Čchi-kung za sebou nemá kariéru bojového umění jako Taj-či. Vzniklo před 3000 lety přímo jako cvičení pro kultivaci těla i mysli. Pracuje s principy čínské medicíny. Lidé se na něj často obracejí i jako na léčebnou metodu. Rozproudění energie v těle má posilovat nervy i orgány, stabilizovat hormonální systém, uvolnit svaly a zbavit vás stresu.

Čchi-kung se skládá z ustálených pohybů, které se opakují velmi pomalu. Jeho základní sestavy jsou o něco snazší než v Taj-či a můžete se je vcelku rychle naučit a poté už si užívat kouzla plynulého pohybu. Neodmyslitelně k němu patří i práce s dechem.  

Osm kusů brokátů

Základní sestava se jmenuje osm kusů brokátů. Návod na její cvičení můžete najít v mnoha tutoriálech na internetu. Pokud ale chcete toto cvičení dělat opravdu dobře, je nejlepší projit si kurzem, kde se pohyby naučíte pod zkušeným vedením. Lektor vám vysvětlí více než jen formu pohybu. Dozvíte se, jak dýchat, k čemu který cvik slouží a jaké jsou časté chyby. Čchi-kung sice na první pohled vypadá jen jako pomalé pohyby rukama a naklánění, ale ve skutečnosti jsou některé prvky náročnější a nezvyklé a je třeba si na ně správně navyknout.

Když zvládnete tuto základní sestavu, můžete postoupit k některým složitějším.

Nová dávka energie během čtvrt hodiny

Když se naučíte cvičit osm kusů brokátů, můžete si tuto sestavu opakovat samostatně doma. Odcvičit jedenkrát celou sestavu zabere od 15 do 45 minut podle toho, kolik zvolíte opakování. Čím déle budete cvičit, tím flexibilnější bude vaše tělo i váš dech. Každý cvik se totiž cvičí po dobu jednoho výdechu a opravdoví mistři dokáží cvičit velmi pomalu, protože jim to kapacita plic dovoluje.

Cvičení Čchi-kung není nijak omezené věkem. Zvládnou jej i těhotné ženy. Vždy se dá částečně přizpůsobit, proto je ideální i pro osoby, které jsou v pohybu omezení. Je to také čím dál častější benefit pro pracovní týmy. Zaměstnanci si u lekcí Čchi-kung odpočinou od rutiny a získají zase nový elán do práce.

Přečtěte si také