Close

Oslavte Mezinárodní den zvířat

Slavte malou změnou mezinárodní den zvířat

4.10 připadá každým rokem na Mezinárodní den zvířat, pokud zrovna doma nemáte domácího mazlíčka, můžete zvířata podpořit i jiným způsobem. Nemusí to hned znamenat finanční podporu, ale i malými změnami v běžném životě můžete zachránit pár jedinců a pomoct tak přírodě.

Podporujte malé farmáře

Největším nepřítelem zvířat je velkochov. Zvířata mnohdy nemají důstojné podmínky k životu a žijí po tisících kusech uzavřená v halách. U slepic je tato situace velmi známá. Tisíce, možná miliony slepic, žijí v klecových chovech, kde po sobě šlapou, kálejí a ozobávají uhynulé kusy. Ruku na srdce, kdo by si v takových podmínkách přál žít? Asi nikdo. Nezapomínejme na to, že vše, co slepice sezobe, se dostane do vajíčka a masa, které si poté naservírujeme na talíř. Vyzkoušejte se raději poohlédnout po okolním farmáři, který vám určitě velice rád ukáže kurník, ve kterém slepice žijí. Samozřejmě se tato situace netýká jen slepic, ale i dobytka.  

Nenakupujte zbytečnosti

Známe to všichni, jedeme do švédského obchodu a líbí se nám spousty věcí, které si nakonec bez přemýšlení koupíme. Stoleček, lampička, příbory, nová pohovka. Ale co s nábytkem, který už doma máme? Už prostě není IN a tak ho postavíme k popelnici. I takové chování škodí přírodě a do jisté míry i zvířatům. Když si představíte, že se díky nové sedačce, která je vyrobena ze dřeva, nebo dřevotřísky, musely vykácet stromy, hned si rozmyslíte, zda jí nutně potřebujete. Dřevo se těží po celém světě a lesy nedorostou za rok. Neubírejme tak zbytečně místo srnkám, veverkám a drobným živočichům jen proto, že už se nám starý nábytek okoukal.

Nejde tady jen o nábytek, ale i oblečení a doplňky, které nosíme každý den. Každý měsíc vznikají tuny a tuny nového oblečení, které se poté distribuují do obchodů s módou. Takto prodávanému oblečení se říká rychlá móda. Není zde brán důraz na kvalitu, ale kvantitu. Mnoho oblečení je navíc barveno chemikáliemi, které se testují na zvířatech. Tričko, které vzniklo touto cestou, si vezmete na sebe možná 3x a poté se z něj stává hadr na podlahu nebo míří na skládku. Takových věcí máme všichni plné skříně a každý měsíc vyrážíme na lov a kupujeme nové a nové.  Místo toho, abyste si kupovali každý měsíc nové levné oblečení, které nevydrží neustále nošení a praní, vyzkoušejte koupit něco z eko materiálu, jako je například biobavlna. Je sice zpravidla o něco dražší, ale vydrží mnohem delší dobu a zachráníte tím nejednoho pokusného králíka.

Omezte plastový odpad

Snad každé malé dítě ví, do jaké barvy popelnice patří plastový odpad. Ale věděli jste, že jen 50%, z takto vytříděného odpadu, se opravdu recykluje? V ČR je jen malé procento firem, které umí tento odpad zužitkovat. Půlka recyklátu zůstane ležet na skládce, kde si ho všimnou ptáci. Sezobou kde co, samozřejmě i plastová víčka, vlasce a drobné plasty. Ty jim pak zůstanou v žaludku a na jejich následky tak uhynou. Díky plastu v rybnících nebo řekách zabíjíme ryby a další vodní živočichy.

Mnoho lidí má na tento problém odlišný názor. Poukazují na velké firmy, které by se měly plastových obalu zbavit a nahradit je ekologicky rozložitelným materiálem. Bohužel tyto firmy mají v hledáčku pouze vysoké zisky. Ve většině případu je nezajímá dopad na životní prostředí, ale jen to, kolik a na čem vydělají. Musíme tedy začít hlavně u sebe. Protože pokud po plastových sáčcích, taškách a potravinách, které jsou zabaleny ve 3 vrstvách plastu, nebude poptávka, firmy je nebudou vyrábět a prodávat. Vyzkoušejte místo plastových pytlíků použít ty látkové. Pokud se nechcete vzdát plastových tašek ani pytlíků, noste si s sebou do obchodu ty, které už vlastníte a používejte je znovu a znovu.

Je samozřejmě daleko více věcí, které může člověk udělat pro to, aby životnímu prostředí a zvířatům ulevil, jde jen o to, chtít. Nezapomínejme na to, že nejlepší odpad je ten, který nevznikne.

Přečtěte si také