Close

Pořiďte si domů vířivku – oázu odpočinku a vrchol romantiky

Romantika ve vířivce

Kdo by nechtěl přijít domů z práce, udělat pár kroků a být ve vlastním wellness? Možná se začínajícím podzimem přemýšlíte o nějakém místě, kde byste se mohli v klidu vyhřívat. Domácí vířivka vám přesně tohle může nabídnout. Na cestě za relaxem v bublinkách a s bublinkami v ruce vás čeká oblast vybírání a krátký úsek údržby, ale jinak je celkem rovná a bez překážek.

Jak vířivku vybrat?

Než si nastěhujete domu vlastní whirpool, měli byste zvážit pár kritérií.

  1. Pro kolik lidí je vířivka určena?
  2. Chcete ji mít venku nebo uvnitř?
  3. Je na to dům připraven?
  4. Jaký je váš rozpočet?

Podle odpovědí na tyto otázky můžete začít vyřazovat vany, které pro vás nejsou a blížit se k té, ve které se brzy rozvalíte.

Kolik bublinek se vám vejde na terasu?

Počet členů domácnosti, kteří se budou chtít všichni koupat společně, musíte zvážit, abyste vybrali správnou velikost vířivé vany. Pro 2 osoby by měla mít objem alespoň 650 l, pro 4 lidi je to 800 l a pro 6 osob je to více než 900 l. Kromě počtu lidí zohledněte také místo, kam chcete vířivku postavit.

Pokud budete mít vanu uvnitř, prostory jsou více velikostně omezené. Určitě si pořádně přeměřte místo, kam vířivku zamýšlíte postavit a zkontrolujte, zda je v dostatečné blízkosti přívod energie a jestli také máte možnost zajistit blízko vířivky odtok. Venkovní vířivka se může více roztahovat. Nese to s sebou ale jiná omezení.

Vířivky by měly obecně ve většině případů být využitelné i venku za každého ročního období. Nicméně, zima je pro ně náročná a některé levnější modely domácích vířivek, ji nezvládají dobře. Jedná se hlavně o nafukovací vířivky. Pokud takové chcete používat celý rok, budete k nim potřebovat ještě termoizolační plachtu a podložku.

Voda je neviditelná zátěž

Když vyberete prostor pro vířivku, ujistěte se ještě, že je toto místo na takový nápor připraveno. Vířivky by měly stát na pevném a rovném povrchu. Nedávejte je tedy na písek ani na trávu. Nejlepší je umístit je na dlažbu s protiskluzovou úpravou, nebo je zabudovat do země. Vnitřní vířivky jsou velkým náporem na podlahy. Plná vířivka vody může vážit několik tun. Proto se ujistěte, jaká je nosnost podlahy, případně terasy, na kterou svůj whirpool umístíte. Když si nejste jistí, je lepší to konzultovat se statikem, zvláště pokud plánujete mít větší vířivku.

Počet funkcí, podle počtu nul

Podle toho, v jakých cenových relacích jste ochotni se pohybovat se vám výběr ještě zúží. Nejlepší vířivky pro domácí použití stojí v řádech staticích korun. Mají mnoho trysek s hydromasážními funkcemi, jsou tvarované pro různé polohy těla, rychle se vyhřívají a jejich schránka je z kvalitních materiálů. Levnější řešení se pohybuji v několika desítkách tisíc a pro občasný odpočinek vás také uspokojí. Jedná se často o nafukovací vířivky, nebo modely, kde musíte udělat nějaké ústupky a kompromisy.

Když nebudete dělat žádné ústupky, můžete mít vychytanou vanu, kterou budete ovládat skrze váš telefon přes Wi-Fi, bude mít barový stolek, pokročilé funkce filtrace, snadno a rychle se nahřeje na vysokou teplotu a bude ji udržovat a budete se v ní cítit jako v hollywoodském filmu.

Se správnou péčí, víříte celý rok

Po úspěšném výběru už je čas na plavky a zvuk šumění bublinek. Čas od času chce ale vířivka nějakou údržbu. Nejvíce péče věnujte tomu, aby se vám nekazila voda. Měli byste se o ni starat stejně jako o bazény. Můžete tedy do vody přidávat klasickou bazénovou chemii. Některé nové modely čistí vodu pomocí UV záření tzv. UV-C lampou. K tomu je třeba ještě přidat filtrace. Nezapomínejte na její instalaci i když vířivka menší objem vody než právě bazény.

Přečtěte si také